افزایش شانس دموکرات‌ها! اقتصادی

افزایش شانس دموکرات‌ها!

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اندرو استانتون/ هفته‌نامه نیوزویک در هفته‌‌‌های اخیر نظرسنجی‌های گوناگونی درباره میزان محبوبیت بایدن و حزب دموکرات در آمریکا انجام شده و اکنون که تا زمان برگزاری انتخابات میان‌دوره‌‌‌ای کنگره زمان زیادی باقی نمانده، نتیجه این نظرسنجی‌‌‌ها اهمیت زیادی پیدا کرده است. هشتم ماه آینده، یعنی سه‌هفته دیگر انتخابات یادشده برگزار می‌شود و نتیجه آن اهمیت زیادی دارد؛ زیرا غیر از انتخاب تمامی نمایندگان مجلس نمایندگان و یک‌سوم اعضای مجلس سنا، هزاران مقام دیگر در آمریکا در این انتخابات برگزیده خواهند شد.

وضعیت محبوبیت بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور می‌تواند به تحلیلگران در پیش‌بینی نتیجه انتخابات آینده کمک کند؛ زیرا این انتخابات نوعی همه‌پرسی درباره عملکرد رئیس‌جمهور و حزب او محسوب می‌شود و اگر محبوبیت آنها بالا رفته باشد، شانس نامزدهای دموکرات برای تصاحب کرسی‌ها در کنگره و جایگاه‌های دیگر در ساختار قدرت در آمریکا بیشتر خواهد بود. در آستانه انتخابات میان‌دوره‌‌‌ای، محبوبیت بایدن پایان هفته گذشته به بالاترین میزان در بیش از یک‌سال اخیر رسید و اگر این شرایط تا سه‌هفته آینده حفظ شود، می‌توان روی موفقیت نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات آتی حساب کرد.
البته میزان محبوبیت بایدن از پیش در سطوح بسیار پایینی قرار داشت و خیلی بالا نیست. جمهوری‌خواهان برای پیروزی در انتخابات هشتم ماه آینده روی محبوبیت اندک بایدن که حاصل مشکلات بزرگ اقتصادی در آمریکاست، حساب کرده‌اند. هزینه زندگی در آمریکا مانند بسیاری از کشورهای دیگر به‌سرعت در حال افزایش است و فشار شدیدی بر خانواده‌ها وارد شده است. از سوی دیگر نگرانی‌های عمیقی درباره رخ‌دادن رکود در اقتصاد در ماه‌های آینده وجود دارد. با توجه به اینکه شرایط اقتصادی برای مدتی طولانی چندان رضایت‌بخش نخواهد بود، بایدن و حزب دموکرات برای جلب نظر رأی‌دهندگان با چالش‌‌‌های بزرگی مواجه‌اند.
نظرسنجی چند روز پیش یوجی اووی نشان می‌دهد که 45‌درصد بزرگسالان آمریکایی از عملکرد بایدن در نقش رئیس‌جمهور راضی هستند، در حالی که 46‌درصد نظری مخالف دارند. از اوت سال گذشته تاکنون میزان محبوبیت بایدن تا این اندازه نبوده است. نکته مهم این است که میزان محبوبیت او در بین رأی‌دهندگان مستقل به 40‌درصد افزایش یافته است. اواخر ماه ژوئن این رقم به 22‌درصد یعنی پایین‌ترین میزان رسیده بود. با آنکه وضعیت اقتصادی مطلوب نیست و ریسک رکود در حال افزایش است، عامل افزایش محبوبیت بایدن، رضایت رأی‌دهندگان از نحوه مدیریت اقتصاد از سوی اوست. بخش زیادی از تورم کنونی در آمریکا حاصل عواملی است که از کنترل دولت و بانک‌مرکزی خارج است. جنگ اوکراین و اختلال‌ در زنجیره‌های تامین، عوامل مهم تورم در جهان هستند و بانک مرکزی نمی‌‌‌تواند برای رفع آنها اقدامی انجام دهد.
اقدامات دولت برای پایین‌آوردن قیمت بنزین تا اندازه‌ای موثر بوده است؛ اما بسیاری از اقتصاددان‌ها معتقدند در ماه‌‌‌های آینده ضعف اقتصاد بیشتر خواهد شد و نرخ رشد اقتصادی سال آینده هم پایین خواهد بود. همچنین امیدی به کاهش سریع نرخ تورم وجود ندارد. جمهوری‌خواهان تلاش کرده‌اند مشکلات اقتصادی را به سیاست‌‌‌های دولت بایدن مربوط کنند. با آنکه وضعیت اقتصاد خوب نیست، حالا تعداد کمتری از آمریکایی‌‌‌ها این وضعیت را حاصل سیاست‌‌‌های دولت بایدن می‌دانند. در حوزه مدیریت اقتصاد 47‌درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی از عملکرد بایدن راضی و 43‌درصد ناراضی بودند.
روند یک‌ماه اخیر، یعنی افزایش محبوبیت بایدن و رضایت از عملکرد او روندی مثبت برای دموکرات‌‌‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای است. یک استاد دانشگاه درآمریکا می‌گوید: «محبوبیت بایدن زیاد نیست؛ اما می‌‌‌تواند به دموکرات‌‌‌ها در تصاحب کرسی‌ها در مجلس سنا بسیار کمک کند. بسیار مهم است که تا زمان انتخابات، محبوبیت بایدن حفظ شود و در صورت امکان بالا برود. مردم باید ببینند که دموکرات‌‌‌ها بر حل مشکلات داخلی نظیر تورم تمرکز کرده‌اند و به‌تدریج مشکلات در حال حل شدن است. مشاهده این امر سبب جذب رأی‌دهندگان می‌شود.»


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نهاده هست، ولی نقدینگی نیست!

وظیفه نیروگاه تامین سوخت پاک نیست

قتل‌های ناموسی؛ خلأ قانون و فرهنگ

پوپولیسم و کوپنیسم

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

چین و اقتصاد ایران

252 تن عسل در مسجدسلیمان تولید شد

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.