مرد غریبه وارد پکن شد
نفر شماره دوی چین کیست؟ روزنامه های اقتصادی

نفر شماره دوی چین کیست؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : قرنطینه دو ماهه در شانگهای در اوایل سال جاری به نظر می‌رسید که ممکن است زندگی سیاسی رهبر حزب کمونیست شهر، «لی کیانگ» را نابود کند. ساکنان که در خانه‌های خود یا در تاسیسات نامرغوب قرنطینه محبوس شده بودند، برای به‌دست آوردن غذا تلاش می‌کردند و با افسران پلیسی که لباس سفید پوشیده بودند، نزاع می‌کردند. «کیث برادشر» در گزارش 23اکتبر در نیویورک‌تایمز نوشت، به‌رغم قرنطینه، لی 63ساله از حمایت مردی برخوردار بود که می‌توانست روی او حساب کند: شی جین‌پینگ، رهبر ارشد چین. روز یکشنبه (یک‌آبان ماه)، لی در تالار بزرگ خلق به‌عنوان دومین مقام عالی‌رتبه چین پس از «شی» ظاهر شد.

رتبه‌بندی لی او را در صف نخست‌وزیری جدید چین در مارس آینده قرار می‌دهد؛ پستی که به او اختیارات گسترده‌ای بر بوروکراسی گسترده دولت چین می‌دهد. «ژان پی‌یر کابستان»، استاد بازنشسته علوم سیاسی در دانشگاه باپتیست هنگ‌کنگ گفت: «ارتباط با شی جین‌پینگ بسیار مهم است. در حزب کمونیست مدیران شایسته وجود ندارد. بنابراین سیستم ارتقای حامی-پیرو همچنان مهم است.» لی در استان مرفه ژجیانگ، درست در جنوب شانگهای به دنیا آمد و بزرگ شد و در بوروکراسی استانی کار کرد و ارتقا یافت. کار او پس از آن شروع شد که اساسا به‌عنوان رئیس ستاد شی که از سال 2002 تا 2007 دبیر حزب کمونیست استان بود، خدمت کرد. دو ماه پس از اینکه شی در سال2012 به رهبر ارشد چین تبدیل شد، او لی را به‌عنوان فرماندار استان ژجیانگ منصوب کرد. سه سال بعد، او لی را ارتقا داد و وی را به‌عنوان دبیر حزب کمونیست استان جیانگ سو، یک قطب فعالیت صنعتی ثروتمند، منصوب کرد. در سال2017، رهبر چین لی را به‌عنوان دبیر حزب کمونیست شانگهای منصوب کرد که به‌طور سنتی یک پله جهش به سوی کمیته دائمی دفتر سیاسی (از جمله برای خود شی) بود.
لی از نزدیک با مدیران چند ملیتی و رهبران تجاری چین در ژجیانگ، جیانگ سو و شانگهای همکاری داشت. اما او در پکن کار نکرده است و هیچ تجربه‌ای در نظارت بر شورای دولتی، کابینه چین یا ده‌ها وزارت‌خانه زیر نظر شورای دولتی ندارد. «یانگ ژانگ»، استاد دانشکده خدمات بین‌‌الملل «امریکن یونیورسیتی» گفت که فقدان تجربه در پکن به این معنی است که لی به‌شدت به حمایت مستمر شی وابسته خواهد بود. او گفت: «لی باید به اقتدار شی و سایر دستیاران - که بیشتر آنها دستیاران شی از حوزه‌های دیگر هستند - برای عملکرد شورای دولتی تکیه کند.»
الجزیره نیز در گزارش 23اکتبر نوشت، رئیس‌جمهور چین، شی‌ جین‌پینگ، سومین دوره تاریخی رهبری حزب کمونیست را به‌دست آورد و جایگاه خود را به‌عنوان تاثیرگذارترین حاکم این کشور از زمان مائوتسه تونگ تثبیت کرد. کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روز یکشنبه شی را به‌عنوان دبیرکل خود برای یک دوره پنج ساله انتخاب کرد و پس از دهه‌ها تقسیم قدرت در میان نخبگان، کشور را قاطعانه به سمت حکومت تک‌نفره برگرداند. حزب کمونیست چین (CCP) همچنین کمیته‌‌ دائمی هفت نفره دفتر سیاسی (PSC) را به رهبری شی- که حلقه درونی قدرت آن تحت سلطه متحدان رهبر حزب است- معرفی کرد. شی ترکیب جدیدی را معرفی کرد و در رأس این گروه راه می‌رفت و آنها را به روی صحنه در تالار بزرگ خلق پکن برد تا با خبرنگاران ملاقات کنند.
لی کیانگ، رئیس حزب کمونیست شانگهای، از شی پیروی کرد. او جانشین لی کچیانگ در مقام نخست‌‌وزیری می‌‌شود که در ماه مارس بازنشسته می شود. دیگر اعضای هیات حاکمه چین عبارتند از: «ژائو لجی» و «وانگ هونینگ» که از کمیته قبلی آمده‌اند و اعضای تازه وارد «کای چی»، «دینگ ژوکسیانگ» و «لی شی». شی پس از انتصاب خود گفت: «می‌‌خواهم صمیمانه از کل حزب به خاطر اعتمادی که به ما کردید تشکر کنم» و قول داد «در انجام وظایف خود مجدانه تلاش کنیم تا شایسته اعتماد بزرگ حزب و مردممان باشیم.» تصور می‌شود که همه اعضای جدید PSC وفاداری نزدیک به شی دارند که همچنین به‌عنوان رئیس کمیسیون مرکزی نظامی معرفی شد. «ویلی لام»، عضو ارشد اندیشکده ایالات متحده در بنیاد جیمزتاون به رویترز گفت: «پیروزی غیرعادی یک‌طرفه برای یک جناح که در سنت حزب کمونیست نادر است، در گذشته توازن شدید قدرت وجود داشت.» او گفت: «این به آن معناست که هیچ کنترل و تعادلی وجود نخواهد داشت. شی جین‌پینگ همچنین کنترل کاملی بر دفتر سیاسی و کمیته مرکزی بزرگ‌تر دارد.»
رونمایی از کمیته دائمی و دفتر سیاسی 24نفره بزرگ‌تر یک روز پس از بسته شدن کنگره بیستم حزب کمونیست حاکم صورت می‌گیرد که در آن اصلاحیه‌هایی به منشور حزب اضافه شد که هدف آن تثبیت جایگاه اصلی شی و نقش رهبری سیاسی او در درون حزب بود. ترکیب کمیته دائمی تایید دیگری است بر اینکه سیطره شی بر قدرت با وقایع یک سال پر فراز و نشیب - از جمله کندی شدید اقتصادی، ناامیدی از سیاست‌‌های او در برابر کووید صفر و بیگانگی فزاینده چین از غرب که با حمایت او از روسیه تشدید شده است- کاهش نیافته است. آلوین تان، رئیس استراتژی Asia FX در RBC Capital Markets در سنگاپور به رویترز گفت: «از بعد سیاستگذاری، این به آن معناست که احتمالا احترام بیشتری نسبت به دیدگاه‌های شی جین‌پینگ درباره چگونگی پیشبرد کشور و اقتصاد وجود دارد.» او گفت: «می‌‌توانم تصور کنم که سیاست کووید صفر احتمالا ریشه‌‌دارتر است و فشار بیشتری روی موضوع رفاه مشترک و موارد مشابه انجام خواهد شد.»


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تفکیک عجولانه نباید صورت گیرد

اولویت حل مشکل مسکن است نه تفکیک

بحران آب؛ صرفه جویی از سوی مردم، بهبود زیرساخت از سوی دولت

لزوم بر تقویت زیر ساخت های آبی کشور

نوسازی بافت های فرسوده یا ساخت خانه های یک طبقه؟

قیمت حامل‌های انرژی تغییر نمی‌کند/ 80 میلیون نفر یارانه می‌گیرند

تمام محصولات مشمول تعرفه آب مجازی نمی شوند

تلاش کمیسیون انرژی برای رفع دغدغه مردم؛ از ریل‌گذاری برای جلوگیری از خاموشی‌ها تا پیگیری مشکلات نیروی انسانی صنعت نفت

هوای تهران برای افراد حساس ناسالم است

بازدید اعضای کمیسیون اجتماعی از شهرستان های هوراند، خداآفرین و کلیبر/پیگیری راه اندازی اورژانس اجتماعی برای این سه شهر

دلیل کمبود آب در کشور؛ نسخه‌های رفع تکلیفی مدیران/ورود جدی کمیسیون انرژی به مسئله آب

کمبود گاز و برق طی سه سال آینده کاهش می یابد

تراز منفی 200 میلیون مترمکعبی کشور در بخش گاز

آیا معامله ارز در خیابان مجاز است؟ / هشدار پلیس به خریداران و فروشندگان ارز

تسریع در روند آسفالت‌ریزی؛ پرونده ویژه شهرداری تهران

خرید نان با کارت نانوا چه زمانی امکان‌پذیر می‌شود؟

قیمت یونولیت؛ همچنان صعودی

وفور گارانتی‌های تقلبی در بازار لوازم خانگی

مذاکره وزیر نفت ایران و ونزوئلا

ایران پیوند دهنده خاورمیانه، آسیا و اروپا

افزایش تخلیه بار در بنادر

قیمت نفت ثابت ماند

گفت‌وگوی وزیران نفت ایران و ونزوئلا/بررسی آخرین تحولات بازار نفت

از حوزه ارتباطات چه خبر؟

در حوزه ارتباطات چه خبر بود؟

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.