عقب‌‌ماندگی 26 درصدی شهرداری تهران از اهداف درآمدی روزنامه های اقتصادی

عقب‌‌ماندگی 26 درصدی شهرداری تهران از اهداف درآمدی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - تازه‌‌ترین گزارش از میزان تحقق درآمدهای شهرداری تهران در 6ماه نخست امسال حکایت از عقب‌‌ماندگی 26 درصدی از اهداف پیش‌‌بینی شده در مصوبه بودجه 1401 پایتخت دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بر اساس گزارشی که دیروز در صحن شورای شهر تهران مطرح شد، میزان تحقق درآمدهای شهرداری تهران در فاصله فروردین تا شهریور 1401 حدود 18 هزار و 700 میلیارد تومان بوده و این در حالی است که باید 25 هزار و 185 میلیارد تومان در برش6 ماهه وصول می‌شد. به این ترتیب در نیمه نخست امسال 74 درصد از درآمدهای بودجه محقق شده و این یعنی 26 درصد از درآمدهای مورد انتظار مدیریت شهری هنوز وصول نشده است. این گزارش نشان داد شهرداری در بخش منابع حاصل از واگذاری املاک 237 میلیارد تومان به میزان 3 درصد از کل درآمد حاصل از این بخش را وصول کرده است.

یکی از بخش‌های این گزارش که مورد انتقاد شورای شهر قرار گرفت، افزایش درآمد حاصل از قطع درختان بود که به عنوان یکی از انواع عوارض شهری وصول می‌شود. در حالی که شهرداری تهران برابر پیش‌‌بینی بودجه امسال باید 150 میلیارد تومان از محل قطع اشجار درآمد کسب کند، میزان وصولی این بخش در گزارش 6 ماهه بیش از این مقدار بوده است؛ موضوعی که ناصر امانی، عضو شورای شهر از آن به تندی انتقاد کرد و گفت: این درآمد حلال نیست و نباید وارد شهرداری شود. نکته قابل تامل دیگر در گزارش درآمدی شهرداری، وصول 100 درصد عوارض کسر پارکینگ تنها در مدت 6 ماه بود.
در واقع کل درآمدی که باید در سال جاری از این محل کسب می‌شد، تا شهریور ماه وصول شده است و از آنجا که درآمد حاصل از این محل، در واقع عارضه‌‌ای به شکل ازدحام خودروها در معابر فرعی و کوچه‌ها به دنبال دارد، منبع درآمد ایده‌‌آلی برای شهرداری محسوب نمی‌شود و تمرکز بر افزایش وصولی از این محل بیش از مقادیر پیش‌‌بینی‌شده در بودجه، به ضرر شهروندان تمام می‌شود. سید‌احمد علوی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران یکی از دلایل عقب‌‌ماندگی شهرداران مناطق از تحقق اهداف درآمدی را حمله سایبری که در خرداد امسال سامانه‌های شهرداری تهران را هدف قرار داد، عنوان کرد و ناآرامی‌‌های اخیر را نیز اگرچه در اواخر شهریورماه آغاز شد، عامل دیگر تاثیرگذار بر کاهش درآمدهای شهرداری دانست.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.