سند سازگاری با کم‌آبی خراسان جنوبی از برنامه عقب است نفت و انرژی

سند سازگاری با کم‌آبی خراسان جنوبی از برنامه عقب است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بیرجند - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: سند سازگاری با کم‌آبی خراسان جنوبی به دلیل شدت خشکسالی‌ها در چند سال اخیر و وقفه یک ساله اجرای سند، در برخی بخش‌ها از برنامه عقب است.
سعید سروری روز دوشنبه افزود: سند سازگاری با کم‌آبی خراسان جنوبی در مرداد سال 1398 به تصویب کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی رسید که براساس این سند، صرفه‌جویی از منابع آب زیرزمینی استان توسط دستگاه‌های متولی تا سال 1405 به میزان 175 میلیون مترمکعب مشخص شد.
وی گفت: اما در شورای حفاظت از منابع آب استان تصویب شد که اجرای سند سازگاری با کم‌آبی به دلیل شرایط خشکسالی، یک سال با وقفه اجرا شود که با این مصوبه، اجرای سند از سالی آبی 1400 - 1399 در خراسان جنوبی آغاز شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: در فاز دوم این طرح که از سال 1407 آغاز می‌شود و تا 1412 ادامه دارد باید 122 میلیون مترمکعب فقط در بخش کشاورزی استان مدیریت مصرف داشته باشیم.
وی گفت: برنامه اجرایی هر دستگاه در قالب سند سازگاری با کم‌آبی تدوین شده و به عنوان مثال در بخش کشاورزی از مجموع 163 میلیون مترمکعب مدیریت آب، 143 میلیون مترمکعب باید در راستای اصلاح و تعدیل پروانه‌ها و 20 میلیون مترمکعب در زمینه جلوگیری از اضافه برداشت با نصب کنتور هوشمند صرفه‌جویی شود.
سروری افزود: پلمب چاه‌های غیرمجاز در این سند برعهده شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی است که با انسداد این چاه‌ها یک میلیون مترمکعب آب باید در افق طرح صرفه‌جویی شود.
وی بیان کرد: براساس این سند تا افق 1405، شرکت آب منطقه‌ای با همکاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی 163 میلیون مترمکعب، انسداد چاه‌های غیرمجاز توسط شرکت آب منطقه‌ای یک میلیون مترمکعب، شرکت آب و فاضلاب در مدیریت مصرف آب شهری و روستای 9.5 میلیون مترمکعب، اداره کل صنعت، معدن و تجارت 1.5 میلیون مترمکعب و بخش بوستان‌ها و فضای سبز شهری باید 0.9 میلیون مترمکعب در مصارف آب خود مدیریت داشته باشند.
صرفه‌جویی سالانه بیش از 25 میلیون مترمکعب
سروری گفت: براساس این سند دستگاه‌های متولی از سال 1399 تا سال 1405 موظف هستند که سالانه 25.12 میلیون مترمکعب در مصارف خود صرفه‌جویی داشته باشند.
وی افزود: براساس افق اجرای سند باید 175.9 میلیون مترمکعب آب در بخش‌های مختلف استان صرفه‌جویی می‌شد که تاکنون 21.55 میلیون مترمکعب در مصرف منابع آبی استان صرفه‌جویی شده و پیشرفت کلی سند 12.25 درصد است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای اجرای سند تاکنون شهرداری‌های استان در آب مصرفی فضای سبز 0.4 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی داشته‌اند که باید تا افق طرح، 0.5 میلیون مترمکعب دیگر صرفه‌جویی داشته باشند.
وی گفت: : پیشرفت کلی این سند در زمینه مدیریت آب در فضای سبز و خدمات شهری، 44 درصد است و 23.33 درصد در این بخش نسبت به برنامه جلو هستیم.
سروری عنوان کرد: در بخش صنعت و معدن 1.5 میلیون مترمکعب در افق طرح باید صرفه‌جویی شود که از ابتدای اجرای سند سازگاری با کم‌آبی تاکنون 0.04 میلیون متر مکعب صرفه‌جویی ‌شده و مدیریت آب در این بخش 2.67 درصد پیشرفت دارد که 18.66 درصد در این بخش از برنامه عقب هستیم.
وی گفت: سهم بخش کشاورزی از محل اصلاح و تعدیل پروانه‌ها و جلوگیری از اضافه برداشت توسط شرکت آب منطقه‌ای در برنامه پنج ساله 163 میلیون مترمکعب بوده که تاکنون 18.33 میلیون مترمکعب در این بخش صرفه‌جویی شده و پیشرفت کلی مدیریت آب بخش کشاورزی 11.25 درصد است که در این بخش هم 10.18 درصد از برنامه عقب هستیم.
سروری افزود: سهم بخش آب شرب شهری و روستایی 9.5 میلیون مترمکعب در افق اجرای سند پیش‌بینی شده که تاکنون 2.59 میلیون مترمکعب در این بخش مدیریت شده و پیشرفت کلی 27.26 درصد است که 5.89 درصد از برنامه جلوتر هستیم.
علت عقب ماندن سند سازگاری با کم‌آبی از برنامه چیست؟
وی گفت: جلوگیری از اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی از 1392 با نصب کنتور هوشمند اجرایی شد که تاکنون از این محل 200 میلیون مترمکعب مدیریت مصرف آب داشته‌ایم و این کاهش برداشت پروانه‌ها، فشاری را در این سالیان به کشاورزان تحمیل کرده بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی افزود: از طرفی به دلیل خشکسالی بی‌سابقه طی 2 سال اخیر به‌خصوص در سال 1399 در شورای حفاظت از منابع آب استان تصویب شد که اجرای سند سازگاری با کم‌آبی به دلیل شرایط بد خشکسالی یک سال با وقفه اجرا شود که با این مصوبه، اجرای سند از سالی آبی 1400 - 1399 در استان آغاز شد.
وی گفت: تداوم خشکسالی‌، کاهش بارندگی‌های امسال و وضعیت ذخایر سدها از یک سو و کسری مخزن 125 میلیون مترمکعبی دشت‌های استان از سوی دیگر نشان می‌دهد که باید بیش از پیش نسبت به مدیریت مصرف آب در همه بخش‌های کشاورزی، صنعت و شرب اهتمام شود و اجرای کامل سند سازگاری با کم‌آبی ما را به این هدف مهم خواهد رساند.
اجرای موفق سند نیازمند همت همگانی
سروری تاکید کرد: در اجرای سند سازگاری با کم‌آبی هدف اصلی ما این است که حجم برداشت از چاه‌های کشاورزی را کاهش دهیم تا به معیشت و اقتصاد کشاورزان هم ضربه‌ای وارد نشود.
وی گفت: در حال حاضر با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان به دنبال راهکارهای جدیدی هستیم تا در مسیر رسیدن به اهداف این سند کمترین ضربه به کشاورزان وارد شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی افزود: دستیابی به اهداف در سند سازگاری نیازمند همت همگانی و همه‌جانبه تمامی بخش‌های متولی است و باید در افق مشخص شده به اهداف اصلی از اجرای این سند یعنی پایداری منابع آبی و ثبات جمعیتی برسیم تا در سالیان آینده هم کمترین بحران آبی را داشته باشیم.
وی گفت: با توجه به افت شدید منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از کمیت و کیفیت آن نیاز است که بیشتر از منابع آب سطحی استفاده کنیم و در حد معقول از منابع آب زیرزمینی برداشت شود اما متاسفانه تمامی یا بیشتر حجم آب مصرفی استان از منابع آب زیرزمینی است که این موضوع ما در آینده دچار بحران خواهد کرد.
سروری تصریح کرد: براساس استانداردهای جهانی سالانه 40 درصد حجم ورودی آب به سفرهای زیرزمین را می‌توانیم برداشت کنیم که در حال حاضر ما در خراسان جنوبی به مرحله فوق بحران رسیده‌ایم و نه تنها 100 درصد آب ورودی به سفره‌ها را برداشت می‌کنیم بلکه سالانه 125 میلیون مترمکعب هم اضافه برداشت داریم.
اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی باید جبران شود
وی گفت: طبق سند سازگاری با کم‌آبی استان در یک برنامه مدون و بلندمدت به دنبال این هستیم که اضافه برداشت را به‌صورت کامل جبران کنیم، سه میلیارد و 800 میلیون مترمکعب کسری مخزن تجمعی در استان داریم که باید نسبت به جبران آن در بلندمدت اقدام شود پس همه ما باید به این باور برسیم که در خراسان جنوبی شرایط بحرانی و شاید فوق بحرانی از نظر کم‌آبی داریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اضافه کرد: 13 هزار و 595 منبع آبی در این استان داریم که از این تعداد سه هزار و 784 مورد چاه، 6 هزار و 947 مورد قنات، 2 هزار و 864 مورد چشمه است که سالانه از این منابع آبی 905 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌شود.
وی افزود: براساس این آمار در حال حاضر 73 درصد منابع آبی استان از محل چاه، 23 درصد از محل قنات و چهار درصد از محل چشمه برداشت می‌شود.
سروری با بیان اینکه 88 درصد منبع آبی استان در بخش کشاورزی، 9 درصد شرب و سه درصد در زمینه صنعت و خدمات مصرف می‌شود گفت: تاکنون 99 درصد چاه‌های کشاورزی استان به کنتور هوشمند مجهز شده است.
وی افزود: تاکنون با نصب کنتورهای هوشمند برای چاه‌های آب، 200 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در برداشت آب داشته‌ایم و نصب کنتور هوشمند برای همه چاه‌های استان نقش موثری در مدیریت مصرف آب دارد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

حمایت از تولید را شبکه ای می بینیم، نه نقطه ای

واردات نهاده های دامی کاهش یافت

ادامه نزول قیمت نفت در بازار جهانی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.