صادرات سوخت چین رکورد 15 ماهه زد نفت و انرژی

صادرات سوخت چین رکورد 15 ماهه زد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - صادرات سوخت چین در سپتامبر به بالاترین حجم ماهانه از ژوئن سال 2021 افزایش یافت.

آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت خام به چین در سپتامبر، دو درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت اما پالایشگاه‌های چینی، صادرات سوخت را به بالاترین حجم از ژوئن سال 2021 تاکنون افزایش دادند تا از حاشیه سود قوی صادرات بهره ببرند.
طبق این آمار که یک هفته دیرتر از موعد منتشر شد، بزرگترین واردکننده نفت جهان، ماه میلادی گذشته 40.24 میلیون تن معادل حدود 9.79 میلیون بشکه در روز نفت خام خرید. این رقم بالاتر از 9.5 میلیون بشکه در روز واردات اوت بود اما در مقایسه با حدود 10 میلیون بشکه در روز در سپتامبر سال 2021، کاهش داشت.
میزان واردات نفت چین در 9 ماه نخست سال میلادی جاری به 370.4 میلیون تن معادل حدود 9.9 میلیون بشکه در روز بالغ شد که 4.3 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. این نخستین کاهش سالانه واردات برای این مدت، از سال 2014 محسوب می‌شود.
دورنمای تقاضا برای سوخت در چین تحت تاثیر محدودیت‌های سخت گیرانه کووید 19 که مانع فعالیت‌های تولیدی و سفر شده است، تیره شده است. اگر چه پالایشگاه‌های دولتی، فعالیت‌شان را از اختلالات و تعمیرات از سرگرفته‌اند، پالایشگاه‌های خصوصی که عامل حدود یک پنجم از واردات نفت به چین هستند، همچنان تولیدشان را پایین نگه داشته‌اند.
یک مدیر معاملاتی یک پالایشگاه خصوصی در شرق چین پیش از انتشار این آمار گفت: اعتماد خیلی پایین آمده است. حاشیه سود خوب نیست و پالایشگاه‌ها انگیزه‌ای برای تولید ندارد.
با این حال، آمار نشان داد صادرات فرآورده‌های نفتی شامل دیزل، بنزین، سوخت هواپیما و سوخت دریایی ماه میلادی گذشته 36 درصد در مقایسه با سپتامبر 2021 رشد کرده و به 5.64 میلیون تن رسیده است.
صادرات از ابتدای سال تا پایان سپتامبر، در نتیجه سیاست پکن برای محدود کردن صادرات سوخت و فعالیت پالایشی اضافی، 27.6 درصد کاهش یافت و به 35.45 میلیون تن رسید. اما در سپتامبر پکن سهمیه جدیدی برای صادرات سوخت اعلام کرد تا به اقتصاد رو به افول خود تحرک ببخشد. این تصمیم ممکن است باعث شود صادرات تا پایان سه ماهه نخست سال 2023 بهبود بیشتری پیدا کند
بر اساس گزارش رویترز، واردات گاز طبیعی چین از طریق خط لوله و به شکل ال‌ان‌جی، در سپتامبر بهبود یافت و به 10.15 میلیون تن رسید که بالاترین میزان از ژانویه بود. با این حال، حجم مذکور در مقایسه با سپتامبر سال گذشته، 4.4 درصد کاهش یافت. واردات ال‌ان‌جی برای اجتناب از خرید گران محموله‌های تک، کاهش پیدا کرده است. واردات گاز چین در 9 ماه نخست سال میلادی جاری، 9.5 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت و به 81.16 میلیون تن رسید.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.