اعظمی:
یک کیلوگرم محصول کشت فراسرزمینی علی رغم ارائه تسهیلات وارد نشده است گفتگو

یک کیلوگرم محصول کشت فراسرزمینی علی رغم ارائه تسهیلات وارد نشده است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: برخی از مجریان کشت فراسرزمینی تسهیلاتی خوبی را نیز دریافت کرده اند اما علی رغم این موضوع بر اساس آمار گمرک ایران تا به امروز یک کیلوگرم از این محصولات تولیدی وارد کشور نشده است.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در خصوص اجرای کشت فراسرزمینی، گفت: در قانون برنامه ششم توسعه کشت فراسرزمینی برخی از محصولات کشاورزی به صورت شفاف ذکر شده و به منظور حمایت از متقاضیان برای آن بودجه و اعتباراتی نیز اختصاص داده شده است.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خرید محصولات تولیدی حاصل از کشت فراسرزمینی بر واردات محصولات مشابه از سایر کشورها اولویت دارد، عنوان کرد: برخی از مجریان کشت فراسرزمینی تسهیلاتی خوبی را نیز دریافت کرده اند اما علی رغم این موضوع بر اساس آمار گمرک ایران تا به امروز یک کیلوگرم از این محصولات تولیدی وارد کشور نشده است.
وی با تاکید بر اینکه هدف قانون گذار از کشت فراسرزمینی تولید محصولات، خارج از کشور و مصرف آنها در بازار داخلی بوده اما تاکنون این هدف محقق نشده است، عنوان کرد: اغلب سرمایه‌گذاران در حوزه کشت فراسرزمینی محصول تولیدی خود را به سایر بازارها عرضه می‌کنند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نشست کمیسیون کشاورزی مقرر شد کارگروهی به منظور بررسی وضعیت کشت سرزمینی و حجم واردات محصولات تولیدی آن به داخل کشور تشکیل شود، تصریح کرد: از آغاز سرمایه گذاری در حوزه کشت فراسرزمینی حدود یک دهه می‌گذرد که این حداقل زمان مورد نیاز برای این اقدام است و این نوع فعالیت‌ها سرمایه گذاری طولانی مدت محسوب می‌شوند.
اعظمی با اشاره به اینکه بر اساس فراخوان داده شده توسط وزارت امورخارجه، 33 کشور را برای کشت فراسرزمینی تعیین شده‌اند ، ادامه داد: یکی از این کشورها ونزوئلا می‌باشد که دارای بیش از 30 میلیون هکتار ارازی قابل کشت است، به ازای هر هکتار از کشاورزان ایرانی 1 دلار دریافت می‌کند که رقم بسیار ناچیز است.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور ونزوئلا در نشستی در زمینه کشت فراسرزمینی اختیارات کامل را داده است اما تاکنون اقدامی در این خصوص اقدامی صورت نگرفته است، گفت: در کشورهایی مانند مالی و زیمباوه نیز شرایط برای سرمایه گذاران در حوزه کشت فراسرزمینی آماده شده است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: شرکت جهاد سبز از زیرمجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی که در زمینه کشت فراسرزمینی ماموریت داشته‌اند اصلا به ماموریت‌های خود عمل نکرده اند که این موضوع توسط کمیسیون کشاورزی مجلس پیگیری می‌شود. اقدامات انجام شده تاکنون قابل قبول و دفاع نیست./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آیا معامله ارز در خیابان مجاز است؟ / هشدار پلیس به خریداران و فروشندگان ارز

تسریع در روند آسفالت‌ریزی؛ پرونده ویژه شهرداری تهران

خرید نان با کارت نانوا چه زمانی امکان‌پذیر می‌شود؟

قیمت یونولیت؛ همچنان صعودی

وفور گارانتی‌های تقلبی در بازار لوازم خانگی

مذاکره وزیر نفت ایران و ونزوئلا

ایران پیوند دهنده خاورمیانه، آسیا و اروپا

افزایش تخلیه بار در بنادر

قیمت نفت ثابت ماند

گفت‌وگوی وزیران نفت ایران و ونزوئلا/بررسی آخرین تحولات بازار نفت

از حوزه ارتباطات چه خبر؟

در حوزه ارتباطات چه خبر بود؟

در شرایط تغییرات اقلیمی، غلات اصلی را چگونه تولید کنیم؟

ماجرای سوء قصد به معاون وزیر صمت

ماجرای سوء قصد به جان معاون وزیر صمت

حال معاون وزیر صمت خوب است

اعتبارات سفر رئیس‌جمهوری به استان‌ها به صورت متوازن بین همه شهرستان‌ها توزیع شود

دستاوردی ارزشمند برای نظام جمهوری اسلامی حاصل شد

بازدید وزیر میراث فرهنگی از قلعه سالار محتشم خمین

جرایم مالیاتی سیستان و بلوچستان صفر می‌شود

89 درصد مطالبات چایکاران شمال کشور پرداخت شد

بخشودگی جرایم سال های گذشته اصناف و کسبه منطقه سیستان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بیمارستان شهید لبافی‌نژاد بازدید کرد

توسعه مجتمع های گردشگری، پارک‌های تفریحی و نشاط مردم اولویت وزارت میراث‌فرهنگی است

برنامه‌های دقیقی برای تحول در حوزه صنعت، معدن و تجارت داریم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.