مدیرعامل سازمان بنادر:
مذاکره با چینی‌ها برای ورود به بندر چابهار/ حضور شرکت‌های ایرانی در مناقصه لایروبی ولگا بازرگانی

مذاکره با چینی‌ها برای ورود به بندر چابهار/ حضور شرکت‌های ایرانی در مناقصه لایروبی ولگا

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: در حال حاضر کشورهای چین، ازبکستان، قزاقستان و روسیه برای ورود به بندر شهید بهشتی چابهار درخواست‌هایی داشتند که مذاکرات جدی هم با چینی انجام داده‌ایم.
ایلنا
علی‌اکبر صفایی درگفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره گلایه صاحبان بار و تجار درباره طولانی بودن تردد کشتی‌ها بین بنادر شمالی و بنادر روسیه بطوریکه طبق گفته دبیر انجمن کشتیرانی‌ یک کشتی ایرانی حداکثر 1.5 سرویس در ماه می‌تواند در این مسیر انجام دهد، اظهار داشت: معطلی در این مسیر وجود ندارد و خط لاینر در خزر فعال هستند و تمام ترددهای باری در این مسیر در حال انجام هستند به طوریکه تردد کشتی باری درمسیر رفت در 5 روز به انجام می‌رسد و البته عملیات بندری به آن اضافه می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که مدت زمان عملیات بندری در بندر آستاراخان روسیه چقدر است؟ ادامه داد: برنامه زمان‌بندی کشتی لاینر تعریف شده و وجود دارد و مدت زمان تردد بسیار کمتر از آنچه که گفته شده، بوده‌ است و مسیر تردد از بنادر شمالی تا بندر قزاقستان با احتساب اینکه در طول مسیر در دو بندر هم توقف داشته باشند تنها 6 روز زمان می‌برد و اگر کشتی از بندرانزلی به طور مستقیم به آستارا خان روسیه حرکت کند مدت زمان سیر بیشتر از 5 روزه بیشتر نیست اما مدت زمان پهلوگیری و عملیات بندری به میزان تخلیه و بارگیری بستگی دارد و در برخی مواقع کشتی در لنگرگاه بنادر به دلایل متعدد متوقف می‌شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره سرمایه گذاری روس‌ها در بنادر شمالی ایران گفت: روس‌ها وارد سرمایه‌گذاری در بخش لجستیک ایران شدند و برای سرمایه‌گذاری در حوزه به دلیل مشکلات ایجاد شده پس از جنگ با اوکراین، جدی هستند. به طوریکه تا به امروز 12 جلسه بررسی موضوعات مرتبط با سرمایه گذاری در بنادر ایران را با روس‌ها پشت سرگذاشته‌ایم اما هنوز ارزش قرارداد و جزییات آن مشخص نیست.
صفایی درباره ضرورت لایروبی ولگا تاکید کرد: در حال حاضر مشکل تردد به روسیه و بنادر روسی لایروبی ولگا است و این باره جلسات و مذاکراتی با روس‌ها داشتیم و روس‌ها بر مناقصه لایروبی ولگا کار می‌کنند و شرکت‌های ایرانی هم در مناقصه لایروبی ولگا حضور دارند .
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید عمق مناسب در خزر برای تردد کشتی‌ها ایجاد شود، ادامه داد: تراز آب دریای خزر به 1.5 متر کاهش پیدا کرده که این کاهش عمق بر عملکرد بنادر شمالی موثر بوده به ویژه بنادر شمالی دریای خزر که عمق آنها کمتر است، از این رو روس‌ها لایروبی ولگا را در دستور کار دارند.
وی با اشاره به اثرگذاری حمل و نقل دریایی در رونق کریدور شمال- جنوب اظهار داشت: برای فعال شدن کریدور شمال- جنوب باید ظرفیت ناوگان دریایی خزر به ویژه کشتی رو-رو افزایش یابد. البته در حال حاضر ظرفیت ناوگان دریایی کشورمان به بیش از 30 میلیون رسیده و برای نوسازی ناوگان به ساخت و خرید 150 فروند کشتی نیاز داریم. 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین درباره درخواست شرکت‌های خارجی برای اپراتوری در بندر شهید بهشتی چابهار گفت: برای اپراتوری جدید در بندر چابهار با چند کشور در حال مذاکره هستیم و اما فرایند مذاکره طولانی است چراکه اساسا معمولا مذاکرات برای سرمایه گذاری زمان‌بر است و نکته مهم این است که ما علاقه‌مند هستیم که بخش خصوصی این کشورها وارد بنادر ایران شوند. در حال حاضر کشورهای چین، ازبکستان، قزاقستان و روسیه برای ورود به بندر شهید بهشتی چابهار درخواست‌هایی داشتند که مذاکرات جدی هم با چینی انجام داده‌ایم. 


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

چرا دولت می‌خواهد 65 درصد سهام بانک رفاه را واگذار کند؟

32 شهر خوزستان تحت پوشش طرح بازآفرینی شهری قرار گرفتند

تراز پرداختی های کارکنان استاندارد استان مرکزی مناسب نیست

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.