470 میلیون دلار کالا از مرز رسمی پرویزخان به عراق صادر شد بازرگانی

470 میلیون دلار کالا از مرز رسمی پرویزخان به عراق صادر شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرکل پرویزخان گفت: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ماه (هفت ماه) در مجموع 470میلیون دلار کالا از این مرز رسمی به عراق صادر شد.
«قاسم مطلبی» روز دوشنبه افزود: ارزش وزنی کالاهای صادر شده در مجموع یک میلیون و 147 هزار تن بود که در قالب 20 هزار و 946 اظهارنامه صورت گرفته است.
وی عمده کالاهای صادر شده از این مرز رسمی به عراق را میوه و تره بار، لبنیات، کیک و کلوچه، مصنوعات فلزی، مصنوعات پلاستیکی، سنگ، کاشی و مصالح ساختمانی عنوان کرد.
مدیرکل گمرک پرویزخان گفت: با توجه به افزایش حجم صادرات در یک ماه گذشته، صادرات کالا در مهرماه در مقایسه با ماه قبل از آن 38 درصد رشد وزنی داشته است.
مطلبی ادامه داد: همچنین در هفت ماه سپری شده از سال 1401 در مجموع حدود 6 میلیون دلار کالا از مرز پرویزخان وارد کشور شده که شامل ضایعات آلومینیوم و پلاستیک بوده است.
کرمانشاه 2 مرز رسمی و 5 بازارچه مرزی دارد
استان کرمانشاه در مجموع 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز 2 مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.
شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از 27 هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق 186 کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، 2 معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این 2 مرز انجام می‌شود.
مرز رسمی پرویزخان قطب اقتصادی غرب کشور و از مرزهای فعال است و 45 درصد صادرات کالاهای غیر نفتی از کشورمان به کشور عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.
مرز خسروی در 20 کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.