شاخص بهبود فضای کسب و کار در اصفهان به کمتر از 5 رسید اقتصاد کلان

شاخص بهبود فضای کسب و کار در اصفهان به کمتر از 5 رسید

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اصفهان-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان اینکه شاخص بهبود فضای کسب و کار در این استان به کمتر از 5 رسیده، گفت: نیرویی در بین فعالان کارگری بخش تولید اصفهان امسال تعدیل نشد.

امیرحسین کمیلی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه جلسات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید طی یک سال گذشته هر هفته در استانداری اصفهان برگزار شده، اظهار داشت: مسائل و موانع بانکی، مالیاتی و زیست محیطی واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و نیمه راکد در این ستاد بررسی و کارشناسی می‌شود.‌
بازگشت 64 واحد صنعتی راکد به چرخه فعالیت
وی با اشاره به اینکه در مدت یک گذشته تاکنون 181 جلسه تخصصی کارشناسی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان برگزار شده، خاطرنشان کرد: خروجی این جلسات بازگشت 64 واحد صنعتی تعطیل در استان اصفهان به چرخه فعالیت بوده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان اینکه مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید لازم اجرا است، افزود: مسائل فعالان اقتصادی استان اصفهان حوزه وسیعی است اما مشکلات آنان در ستاد تسهیل قابل طرح بوده زیرا دستگاه‌ها و بانک‌ها ملزم به اجرای مصوبات این ستاد می‌شوند.
کمیلی با بیان اینکه پیش‌تر شاخص بهبود فضای کسب و کار در استان اصفهان 20 بوده اما اکنون به کمتر از پنج رسیده است، خاطرنشان کرد: بهار امسال نرخ بیکاری استان افزایش داشته که دلایل خود را دارد اما بخشی که به صنعت و تولید برمی گردد، در حوزه فعالان کارگری بخش تولید کاهش و تعدیل نیرو طی امسال نداشتیم.
1500 مجوز برای طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای صادر شد
وی با بیان اینکه در یک‌سال گذشته منتهی به مرداد 1401، در مجموع یک هزار و 500 مجوز برای طرح‌های ایجادی و توسعه در استان اصفهان صادر شد، افزود: 1310 مجوز برای تأسیس واحدهای صنعتی و تولیدی و 144 مجوز برای طرح‌های توسعه صادر شده است.
کمیلی با اشاره به صدور جواز بهره‌برداری برای 591 کارخانه جدید در این استان طی یک سال اخیر، گفت: پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از یک هزار و 500 واحد صنعتی و تولیدی برای حدود 40 هزار نفر اشتغال ایجاد شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته هفت هزار و 869 مجوز اکتشاف معدنی در یک سال اخیر صادر شد، ادامه داد: همچنین در این مدت 63 مجوز کشف و 31 گواهی کشف معدن در استان صادر شده و 31 معدن جدید نیز بهره برداری شده که برای 183 نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
معدن آهن کامو در شورای عالی معادن تعیین تکلیف می‌شود
کمیلی با بیان اینکه 64 پروانه فنی مهندسی و 12 مجوز برای تولید انبوه شرکت‌های دانش بنیان صادر شده، درخصوص آخرین تصمیم‌ها درمورد معدن سنگ آهن جوشقان کامو، ابراز داشت: چندین جلسه درباره این معدن در استان برگزار و درباره آن صحبت شده و این معدن در بهره برداری اولیه در سال 1390 مشکلاتی داشته و غیراصولی انجام شده که از همان زمان متوقف بود و قرار شد ارزیابی تخصصی با حضور کارشناسان محیط‌زیست، منابع طبیعی و آب منطقه‌ای درخصوص این معدن صورت گیرد زیرا نگرانی‌هایی درمورد چشمه‌های آن منطقه وجود داشت، لذا وزارت نیرو برای مطالعات مشاوری تعیین کرد و مشاور سال گذشته گزارشی ارائه کرده که در چندین جلسه تخصصی مطرح شد.
وی ادامه داد: اخیراً شورای معادن مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه مرحله پایانی مطالعات انجام و اطمینان حاصل شود که فعالیت معدن به منابع آبی آسیب نمی‌زد و نتایج آن مجدد به شورای معادن اعلام و در آنجا درمورد معدن کامو تصمیم‌گیری می‌شود.
معدن مقدم بر مناطق حفاظت شده است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان اینکه اگر معدنی به منابع آب زیرزمینی آسیب بزند برای آن مجوز صادر نمی‌شود، درخصوص صدور مجوز بهره برداری در مناطق حفاظت شده و چهارگانه محیط‌زیست گفت: مجوز معدن جدیدی در مناطق حفاظت شده استان اصفهان صادر نمی‌شود و تمدید مجوز صورت گرفته ضمن اینکه باید توجه داشت مناطق حفاظت شده از ابتدا حفاظت شده نبودند و قبل آن معدن وجود داشته و معدن حقوق مکتسبه و ذخایر مشخصی معدن دارد، از این رو معدن مقدم بر منطقه حفاظت شده بوده و طبق قانون تا زمان پایان ذخیره معدنی، فعالیت معدنی می‌تواند ادامه داشته باشد اما باید الزاماتی را رعایت کند، اگر نه پروانه تمدید نمی‌شود.
کمیلی با بیان اینکه سال جاری 6 شرکت در استان اصفهان در حوزه صادرات رتبه برتر و نمونه ملی شناخته شدند، اضافه کرد: راه‌اندازی پارک لجستیک صنعت در مبارکه در دست پیگیری و مجوزات آن در حال تکمیل است؛ همچنین دهکده لجستیک شرق اصفهان نیز در دستور کار استان بوده که در فاز اول آن پیگیر این هستیم که مجوزات پایانه صادراتی برای آن اخذ شود.
تعاملات تجاری اصفهان با سن پترزبورگ روسیه
وی خاطر نشان کرد: استان اصفهان در حوزه صادرات، با سن پترزبورگ روسیه تعاملات بازرگانی برقرار کرده و طی یک ماه آینده هیئت 120 نفره از روسیه به ایران و بخشی از آنها به اصفهان خواهند آمد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان همچنین با اشاره به برگزاری روز صنعت و معدن در اصفهان در روز چهارشنبه چهارم آبان ماه ابراز داشت: معاون صنایع وزارت صمت و نیز رئیس ستاد تسهیل کل کشور به اصفهان سفر می‌کنند و یکی از برنامه‌های مهم ما در شامگاه چهارشنبه اجلاس صنعت معدن با حضور صنعتگران و فعالان اقتصادی استان خواهد بود.
وی با بیان اینکه روز چهارشنبه دو افتتاحیه با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهیم داشت، افزود: پنجشنبه نیز در گلپایگان کارخانه سرم سازی کلنگ‌زنی می‌شود و پس از آن در کاشان 2 افتتاحیه و نشستی با صنعتگران کاشانی خواهیم داشت.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

گوشت مرغ کیلویی 53 تا 55 هزار تومان

طلای جهانی در نوسان قیمتی

تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از امروز

آشنایی با محبوب ترین و جذابترین محله های ازمیر برای زندگی و خرید ملک

دوبرابر شدن بدهی اقتصادهای در حال توسعه در یک دهه

افزایش 16 درصدی نرخ دلار در هفت ماه نخست امسال

اعمال محدودیت ترافیکی در محورهای تهران-شمال/ هراز و کندوان فردا یک‌طرفه می‌شود

بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث/ تفاهم نامه تأمین مالی دانش بنیان ها

وام مسکن چند؟

اصلاح و رفع خاموشی بیش از 2700 پایه چراغ در فضاهای سبز شرق تهران

بررسی مصوبات سفر اعضای کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی با حضور وزیر کار

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.