تعریف طرح‌های آبرسانی اضطراری برای 132 شهر نفت و انرژی

تعریف طرح‌های آبرسانی اضطراری برای 132 شهر

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سخنگوی صنعت آب گفت: در حال حاضر هیچ شهری در وضعیت تنش آبی نیست اما برای 132 شهرطرح‌های آبرسانی اضطراری مدیریت ریسک تعریف شده تا در صورتی که این شهرها در شرایط تنش آبی قرار گرفتند، اجرای این طرح‌ها راهگشا باشد.

فیروز قاسم‌زاده، امروز در نشستی خبری با بیان اینکه امسال وارد یک پاییز خشک شدیم و این سومین سال خشک متوالی است، اظهار کرد: در مهرماه امسال عمدتا بارش‌ها در نواحی شمالی بوده و بارش‌های قابل توجهی در کشور نداشته‌ایم؛ میزان بارش‌های مهرماه حدود 3 میلیمتر بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل کاهشی چهار درصدی و نسبت به متوسط بلندمدت در زمان مشابه، کاهشی 59 درصدی داشته است.
وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی ورودی به مخازن آب‌های سطحی و زیرزمینی کاهش می‌یابد، گفت: ورودی مخازن سدها در سال آبی جدید تا امروز 880 میلیون مترمکعب و خروجی از مخازن سدها یک میلیارد و 950 میلیون مترمکعب بوده که به‌ترتیب نسبت به سال گذشته 12 درصد و 11 درصد کاهش داشته‌ است.
وی با بیان اینکه میزان ورودی آب به سدها در مقایسه با متوسط پنج سال اخیر 30 درصد کاهش داشته است، گفت: درحال حاضر 37 درصد مخازن سدهای کشور پر است؛ البته به طور معمول در انتهای شهریور و شروع پاییز، در حداقل تراز مخازن قرار داریم و این رقم در متوسط پنج سال اخیر 43 درصد بوده که مقایسه با آمار امسال نشان می‌دهد در حال حاضر حدودا شش درصد نسبت به متوسط پنج سال اخیر در شروع پاییز، کاهش حجم مخازن را تجربه می‌کنیم.
سخنگوی صنعت آب افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته حدود 40 درصد از تأمین آب شرب تهران از منابع سطحی صورت می‌گیرد؛ درحال حاضر سدهای تهران 19 درصد پرشدگی دارند، اما به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که تا سه‌ماه آتی، به‌صورت ایمن آب شرب تهران تأمین شود.
وی با بیان اینکه در هفته‌های آینده بارش‌های خوبی پیش‌بینی شده و همچنین پیش‌بینی ها نشان می‌دهد که زمستان نرمالی از نظر میزان بارش خواهیم داشت، گفت: در شهرها احتمال دارد که مدیریت فشار در دستور کار قرار گیرد اما قطعی آب نخواهیم داشت.
تشویق مالی مشترکان کم‌مصرف آب
وی با بیان اینکه سیاست های تنبیهی برای مشترکان آب در پاییز اعمال می‌شود به صورتی که مشترکانی که بیش از الگو مصرف کنند، در قبوض آنها جرایمی درنظر گرفته خواهد شد، اظهار کرد: سیاست های تشویقی برای مشترکان آب در نظر گرفته شده به طوری که اگر مشترکان در تقسیم بندی مشترکان خوش مصرف قرار بگیرند و نسبت به روال عمومی مصرف خود کاهش مصرف داشته باشند به ازای هرمترمکعب کاهش مصرف، 3000 تومان تشویق برای این دسته از مشترکین درنظر گرفته می‌شود.
به گفته وی حدود 2800 مشترک بدمصرف در تهران داریم که طی یک هفته اخیر، بعد از دریافت اخطارها، یک نوبت قطع آب برای این مشترکین اعمال شد و قطع آب برای مشترکین بدمصرف در صورت عدم توجه به اخطارهای پیامکی و بعد از درج اخطار در قبوض، اعمال خواهد شد.
وی با اشاره به وضعیت تأمین آب همدان گفت: یکی از ایستگاه‌های پمپاژ آب دچار اشکال فنی شد که این اشکال برطرف شده و درحال حاضر هیچ‌گونه قطعی آب در همدان نداریم.
وی با بیان اینکه دریافت آب بی‌کیفیت و لجنی در همدان را تکذیب می‌کنم و به‌هیچ وجه آب آلوده وارد شبکه آب همدان نشده و کیفیت آب در این شهر، استاندارد و مطلوب است؛ گفت: در روزهای اخیر دانشگاه ابن سینا، بررسی‌هایی روی کیفیت آب همدان داشته و نتایج این بررسی‌ها بر تأیید کیفیت آب، صحه گذاشته است.
وی با اشاره به باروری ابرها در سال جاری گفت: سازمان باروری ابرها تشکیل شده و مطالعاتی در این زمینه آغاز شده اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
قاسم‌زاده با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها بر این اساس است که هیچ‌گونه قطعی آبی در بخش خانگی در پاییز نداشته باشیم، گفت: هیچ شهری در حال حاضر در وضعیت تنش آبی نیست اما برای 132 شهر، طرح‌های آبرسانی اضطراری مدیریت ریسک تعریف کرده‌ایم تا در صورتی که این شهرها در شرایط تنش آبی قرار گرفتند، اجرای این طرح‌ها، راهگشا باشد.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نان پخته و فروخته شده؛ مبنای تخصیص آرد به نانوا

تبعات تولید بیش از نیاز اتانول در کشور

از دردسرسازی پتروشیمی‌ها تا تجارت آزاد با پاکستان

مهمترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.