نصب 110 هزار سامانه خورشیدی تا پایان امسال به اتمام می‌رسد نفت و انرژی

نصب 110 هزار سامانه خورشیدی تا پایان امسال به اتمام می‌رسد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: فاز اجرایی نصب 110 هزار سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی تا پایان سال جاری هم‌زمان در همه استان‌ها به اتمام می‌رسد.
به گزارش فصل تجارت از وزارت نیرو"جعفر محمد نژاد سیگارودی" افزود: سال گذشته معاون اول ریاست‌جمهوری مصوبه‌ای مبنی بر احداث 550 هزار سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی طی 5 سال (سالی 110 هزار سامانه) برای خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی داشت.
وی ادامه داد: این دستورالعمل از طریق سازمان بسیج سازندگی، کمیته امداد امام (ره)، سازمان بهزیستی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری مصوب شد و چون موضوع مربوط به وزارت نیرو بود در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت و در مردادماه نیز تفاهم‌نامه پنج‌جانبه بین نهادها مبادله شد.
راه‌اندازی 2750 مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور
به گفته مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا، این طرح یکی از طرح‌های بزرگ و کم‌نظیر حمایتی حتی در سطح جهان بوده و در صورت اجرایی‌شدن کل آن به مقدار 2 هزار و 750 مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور راه‌اندازی می‌شود.
محمد نژاد سیگارودی با بیان اینکه احداث سامانه‌های حمایتی تماماً از طریق تسهیلات دولتی و به‌صورت وام کم‌بهره قرض‌الحسنه است، افزود: در نتیجه مدل مالی اجرای این طرح باید به‌گونه‌ای طراحی شود که از طریق فرایند خرید تضمینی، مزیت اقتصادی برای خانوار داشته باشد، بنابراین تعرفه 2 هزار و 200 تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت مصوب شد.
وی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر سامانه خورشیدی برای مردم نصب شود، به‌صورت میانگین مبلغ یک میلیون و 600 هزار تومان ماهانه در سال اول برای خانوارها درآمد خواهد داشت که از این محل حدود یک میلیون و 150 هزار تومان را می‌توانند برای تسهیلات دریافتی بابت نصب سامانه پرداخت کنند و مابقی به‌حساب خود خانوار برود.
مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا ادامه داد: این درآمد در سال‌های آتی، با به‌روزرسانی قیمت‌ها و ثابت ماندن اقساط، افزایش می‌یابد. برای مثال پروژه‌های ‌حمایتی که در چهار سال پیش اجرا شده‌اند، امروز درآمد میانگین 5 میلیون تومان برای هر 5 کیلووات دارند.
محمد نژاد سیگارودی با بیان اینکه از بین سازمان‌های حاضر در اجرای تفاهم‌نامه احداث نیروگاه‌های حمایتی، فقط وزارت نیرو و سازمان ساتبا از دانش فنی اجرای آن شناخت داشته؛ اما وزارت نیرو دراین‌خصوص دو دغدغه داشته، گفت: اولاً ما به دنبال احداث نیروگاه‌های حمایتی هستیم که دارای چارچوب و استاندارد مشخص بوده و بتواند بدون کاهش راندمان به مدت 20 سال (بر اساس قرارداد) برق تولید کند و همچنین قیمت تمام شده احداث نیروگاه‌ها بر اساس خرید متمرکز مناسب شود که در این راستا با هماهنگی نهادهای حمایتی، فراخوان آمادگی شرکت‌های تأمین‌کننده را صادر کردیم‌.
وی با بیان اینکه برای احداث این نیروگاه‌ها، شرکت‌های ویژه‌ای وجود دارد که باید بررسی می‌شدند، افزود: این فراخوان دارای شروطی بوده و براین‌اساس، شرکت‌ها بایستی آمادگی مالی تأمین حداقل 5 هزار سامانه را در سال داشته باشند و در استان مشخص شده نیز دفتر خدمات پس از فروش مستقر کرده و تجهیزات استاندارد و مورد تأیید سازمان ساتبا داشته باشند و همچنین پول خود را سه ماه بعد از تأمین تجهیزات دریافت کنند.
محمد نژاد سیگارودی خاطرنشان کرد: تاکنون 40 شرکت تأمین‌کننده توانمند کشور این شرایط را قبول کرده‌اند که مجموع درخواست آن‌ها به 385 هزار سامانه خورشیدی می‌رسد و هم‌اکنون در حال بررسی نهایی هستیم تا به نهادهای حمایتی استان‌ها معرفی شوند.
به گفته مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا، وزارت نیرو در چشم‌انداز کلان این طرح، خریدار برق خانوارها بوده و در فراتر از مسئولیت خود، کیفیت تجهیزات سامانه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.
​احداث 10 هزار سامانه خورشیدی پشت‌بامی در سیستان و بلوچستان
وی با اشاره به نحوه اختصاص تعداد سامانه‌های خورشیدی به استان‌های کشور نیز یادآور شد: وزارت نیرو تعداد سامانه اختصاصی به هر استان را بر اساس میزان تابش منطقه و فقر و محرومیت موجود تقسیم‌بندی کرده و بیشترین تعداد این سامانه‌ها نیز با 10 هزار سامانه خورشیدی حمایتی برای استان سیستان و بلوچستان، 7 هزار سامانه برای کرمان و 6 هزار سامانه برای خوزستان و غیره است. پس از این، نهادهای حمایتی باید در خصوص نحوه تقسیم‌بندی سامانه‌ها بین افراد تحت پوشش خود در استان‌های کشور همفکری و توافق داشته باشند.
محمد نژاد سیگارودی در ادامه افزود: صلاحیت‌سنجی برای نصب سامانه‌ها در منازل خانوارها (مثلاً از بابت وجود انشعاب، شرایط ساختمان منزل و سایر مباحث فنی) با مشارکت توزیع برق و نماینده نهاد حمایتی انجام‌گرفته و دستورالعمل فنی نصب سامانه نیز توسط سازمان ساتبا آماده شده و به‌تمامی شرکت‌های تأمین فرستاده شده است.
وی همچنین با بیان اینکه آموزش نحوه نگهداری این سامانه‌ها به خانوارها ارائه شده و شرکت‌های تأمین‌کننده نیز موظف به رصد وضعیت سامانه‌های نصب شده هستند، ادامه داد: هرچند سامانه‌های بسیار ساده بوده و نیاز به نگهداری ویژه‌ای ندارند؛ اما پنل‌های خورشیدی نصب شده دارای 20 سال گارانتی هستند و اگر به هر دلیلی دچار مشکل شوند، شرکت تأمین‌کننده موظف به تعویض آن هستند.
به گفته مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا، همه سامانه‌های حمایتی خانوارها از طریق نهادهای حمایتی، بیمه تمام خسارت (مثلاً برای زمان وقوع تگرگ و زلزله) می‌شوند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.