سوناک جانشین تراس شد روزنامه های اقتصادی

سوناک جانشین تراس شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : پس از استعفای لیز تراس در هفته گذشته در میان آشفتگی‌‌های اقتصادی، نامزدها برای کسب حمایت قانون‌گذاران محافظه‌‌کار شروع به رقابت کردند. ریشی سوناک، وزیر خزانه‌‌داری سابق در این رقابت پیشتاز بوده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، پس از آنکه بوریس جانسون عصر یکشنبه از رقابت برای جانشینی لیز تراس کناره‌‌گیری کرد، ریشی سوناک، صدراعظم سابق خزانه‌‌داری، احتمالا نخست‌‌وزیر بعدی بریتانیا شود.

از زمانی که لیز تراس روز پنج‌شنبه استعفای خود را اعلام کرد، نامزدها دیوانه‌‌وار برای جمع‌‌آوری رای قانون‌گذاران حزب محافظه‌‌کار برای پست نخست‌‌وزیری در داونینگ استریت مانور داده‌‌اند. سوناک که تابستان امسال در رقابت‌‌ها از تراس شکست خورد، در رقابت با او نخست‌‌وزیر مستعفی، تلاشی سخت و در نهایت بیهوده داشت و نتوانست آن‌گونه که قدرتمند شروع کرده بود، رقابت‌‌ها را به پایان برساند.
فرد مورد علاقه؟
ریشی سوناک پس از خروج بوریس جانسون از رقابت رهبری حزب محافظه‌‌کار برای جایگزینی لیز تراس مورد علاقه توری‌‌ها برای تصدی پست نخست‌‌وزیری بریتانیا قرار گرفته است. به گزارش الجزیره، با حمایت نزدیک به 150نماینده محافظه‌‌کار، سوناک - که در دوران جانسون وزیر خزانه‌داری بود – به‌عنوان پیشتاز در رقابت رهبری حزب محافظه‌‌کار ظاهر شد. تنها رقیب دیگر، پنی موردانت، طبق گزارش‌ها از حمایت کمتر از 30نماینده مجلس برخوردار است. یک نامزد برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی نیاز به حمایت حداقل 100نماینده مجلس دارد. جانسون از تعطیلات خود در دریای کارائیب به خانه برگشته بود تا از حمایت 100قانون‌گذار برای شرکت در رقابت برای جانشینی تراس، زنی که در ماه سپتامبر جانشین او شد، شرکت کند. جانسون پس از چندین رسوایی مربوط به دوران کرونا مجبور به کناره‌‌گیری از این پست شده بود.
او اواخر روز یکشنبه گفت که از حمایت 102قانون‌گذار برخوردار شده است و می‌‌تواند «به داونینگ‌استریت بازگردد»، اما نتوانست ریشی سوناک یا پنی موردانت دیگر نامزد را متقاعد کند که «در راستای منافع ملی» گرد هم آیند. جانسون گفت: «من معتقدم که چیزهای زیادی برای ارائه دارم؛ اما فکر می‌کنم که اکنون زمان مناسبی نیست.» نخست‌‌وزیر سابق تا روز یکشنبه حمایت عمومی کمتر از 60 قانون‌گذار محافظه‌‌کار را به‌دست آورده بود. اظهارات جانسون احتمالا راه را برای رقیب اصلی او، سوناک 42ساله هموار می‌‌کند تا نخست‌‌وزیر شود و امروز را به‌عنوان اولین روز کاری‌‌اش در این مقام ثبت کند. در صورت تایید، او جایگزین نخست‌‌وزیری خواهد شد که پس از اجرای یک برنامه اقتصادی که باعث آشفتگی بیشتر در بازارهای مالی شد، مجبور شد از پست نخست‌‌وزیری کناره‌‌گیری کند.
اگر دو نامزد نتوانند رای حد نصاب را به‌دست آورند، به رأی‌‌گیری اعضای حزب می‌روند و برنده آن روز جمعه اعلام می‌‌شود، درست چند روز قبل از اینکه جرمی هانت، وزیر دارایی جدید، وضعیت مالی کشور را در چارچوب برنامه بودجه‌ای جدید اعلام کند. استعفای لیز تراس این نگرانی‌‌ها را افزایش داده بود که جانسون با حمایت اعضای حزب و نه اکثریت قانون‌‌گذاران در پارلمان به داونینگ‌استریت بازگردد و حزب را دچار دوپارگی کند. اما هانت اواخر روز یکشنبه حمایت خود را از سوناک اعلام کرد. دانیل کاوشینسکی، قانون‌گذار محافظه‌کار گفت: «من هرگز این نوع کینه و تفرقه را به رسمیت نمی‌‌شناسم و بسیار بی‌ثبات‌کننده است. این برای حزب و کشور بی‌‌ثبات‌‌کننده است.»
حزب دوپاره
برخی از حامیان جانسون می‌‌خواستند به موردانت که خود را به‌عنوان کاندیدای وحدت معرفی کرده بود، روی بیاورند؛ اما بسیاری بلافاصله به سوناک روی آوردند. یک منبع نزدیک به کمپین موردانت گفت که وزیر دفاع سابق اما ناامید نشد و به کار خود ادامه داد. یک منبع در وصف پنی موردانت گفته بود: «او کاندیدای متحدکننده‌‌ای است که به احتمال زیاد جناح‌‌های حزب محافظه‌‌کار را در کنار هم نگه می‌دارد.» جانسون از زمانی که در سال2008 شهردار لندن شد، در عرصه سیاست بریتانیا نقش‌آفرینی کرد و در سال2016 به چهره انتخاباتی برگزیت تبدیل شد. درحالی‌که او در سال2019 حزب محافظه‌‌کار را به سمت یک پیروزی قاطع رهبری کرد، تنها سه سال بعد با شورش وزرای خود مجبور به ترک خانه شماره10 شد.
سوناک بعد از کناره‌‌گیری نخست‌‌وزیر سابق بریتانیا از رقابت‌‌های درون‌‌گروهی گفت که امیدوار است جانسون با کمک به زندگی عمومی به فعالیت‌‌های خود در داخل و خارج از کشور ادامه دهد. یکی از حامیان سوناک که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت که واکنش اصلی جانسون تسکین درد توری‌‌ها بود؛ زیرا اگر جانسون پیروز می شد، حزب خود را از هم می‌‌پاشید. لوسی آلن، یکی دیگر از قانون‌‌‌گذاران محافظه‌‌کار، در توییتر نوشت: «من از بوریس برای تصدی پست نخست‌‌وزیری حمایت کردم؛ اما فکر می کنم او کار درستی برای کشور انجام داده است.»
سایر طرفداران بوریس جانسون نیز بلافاصله پس از کناره‌‌گیری‌‌اش کشتی خود را عوض کردند و وارد حمایت از نامزدهای دیگر شدند. ندیم زهاوی، وزیر کابینه که روز قبل مقاله‌‌ای در وب‌‌سایت دیلی تلگراف در تمجید از جانسون منتشر کرده بود، گفت: «یک روز در سیاست زمان زیادی است.» او در ادامه نوشته بود: «ریشی فوق‌العاده با استعداد است، اکثریت قوی را در حزب محافظه‌‌کار پارلمانی داشته و از حمایت و وفاداری کامل من برخوردار خواهد بود.» پیش از این، بسیاری از قانون‌‌گذاران محافظه‌‌کار که معمولا از جانسون حمایت می‌‌کنند، حمایت خود را از سوناک اعلام کردند و گفتند که کشور پس از ماه‌ها آشفتگی که جرقه‌‌ای را در سرتاسر جهان به وجود آورده به یک دوره ثبات نیاز دارد.
جانسون همچنان با تحقیقات درباره اینکه آیا پارلمان را درباره ‌میهمانی‌‌های داونینگ‌استریت در طول قرنطینه کووید-19 گمراه کرده یا خیر، مواجه است. در صورت مجرم شناخته شدن او ممکن است مجبور به استعفا یا تعلیق از سمت خود شود. الکس دین، یکی از مفسران محافظه‌‌کار می‌‌گوید با وجود اینکه جانسون پیشنهاد بازگشت خود را کنار گذاشت، بسیاری از مردم بریتانیا معتقدند که او همچنان می‌‌تواند در آینده دوباره نامزد شود. دین در گفت‌وگو با الجزیره گفت: «یک هفته پیش اگر به این فکر می‌کردیم که بوریس جانسون دوباره به زودی نخست‌‌وزیر ما شود، شگفت‌زده می‌شدیم. اینجا اما در لندن گردبادی از رویدادها رخ می‌‌دهد.» ناظران می‌‌گویند هرگز بوریس جانسون را به‌طور کامل نادیده نگیرید. در واقع، او در پیامی که به هوادارانش می‌‌فرستد، در را برای بازگشت باز گذاشته است و می‌‌گوید که این بار نمی‌‌خواهد برای رسیدن به مقصد بدود.

فصل تجارت
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بررسی مصوبات سفر اعضای کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی با حضور وزیر کار

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

انتقاد از وضعیت نامناسب صنعت بانکرینگ/شورای بانکرینگ تشکیل شود

هدفگذاری اجرای 500 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال زراعی جاری

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.