تعداد موزه‌ها را تا پایان 1404 به عدد هزار می‌رسانیم گردشگری

تعداد موزه‌ها را  تا پایان 1404 به عدد هزار می‌رسانیم

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون میراث‌فرهنگی گفت: در دولت سیزدهم و در یک سال گذشته 35 موزه به ظرفیت مجموعه موزه‌های کشور اضافه شده است و به رئیس‌جمهوری قول داده‌ایم تا پایان 1404 تعداد موزه‌ها را به عدد هزار برسانیم.

آئین تکریم و معارفه مریم جلالی و بیژن مقدم سرپرست پیشین و مدیر جدید مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با حضور علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور، مجتبی توانگر نماینده مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.
بنا بر این گزارش، دارابی در این مراسم با اشاره به کارنامه موفق و تأثیرگذار مریم جلالی در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، گفت: طی این مدت گام‌های مهمی در حوزه مرمت، تشکیل شوراهای راهبردی و فنی موزه‌ها، برنامه جامع پنج ساله و همچنین جذب منابع و ظرفیت‌های جدید انجام شد که قابل تقدیر است.
قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی همچنین از بیژن مقدم به‌عنوان یکی از مشاهیر حوزه رسانه و ارتباطات نام برد و افزود: مطمئناً دوره جدید حساس و تعیین‌کننده است. در دوره اخیر با تفویض اختیارهایی که انجام شده، بسیاری از امور را به مدیران کاخ‌ها و موزه‌ها واگذار کرده‌ایم. امروز، عصر رسانه و ارتباطات است و روایتگری آن چیزی است که در این عرصه نیاز داریم.
معاون میراث‌فرهنگی کشور با تاکید بر قدرت موزه‌ها، از آن‌ها به‌عنوان ویترین و گنجینه هر ملتی نام برد که در عرصه صلح، دیپلماسی عمومی و توسعه و گسترش مناسبات جهانی در عرصه بین‌الملل نقش مهمی ایفا می‌کنند.
او با اشاره به بازید رئیس‌جمهوری از بخش‌های مختلف موزه ملی خاطرنشان کرد: در گزارشی که به آقای رئیسی ارائه دادم، اعلام کردم در کشور 800 موزه داریم که کم‌تر از 300 عدد آن متعلق به وزارت میراث‌فرهنگی و بقیه متعلق به بخش خصوصی و سایر ارگان‌ها است. در دولت سیزدهم و در یک سال گذشته 35 موزه به ظرفیت مجموعه موزه‌های کشور اضافه شده است و به رئیس‌جمهوری قول داده‌ایم تا پایان 1404 تعداد موزه‌ها را به عدد هزار برسانیم.
دارابی بیان کرد: افزایش تعداد موزه‌ها نه تنها از نظر کمی مهم است، بلکه باید در سبد فرهنگی خانواده قرار گیرد. بدین وسیله باید حافظه تاریخی جامعه را تقویت کنیم و انتقال تجربه به نسل جوان صورت گیرد.
او با اشاره به تاریخ 7 هزار ساله ایران بیان کرد: انتقال این تجربه به نسل جوان با روایتگری درست، مستند، باورپذیر، عالمانه، جذاب و متناسب با مخاطب‌های مختلف انجام می‌شود.
وی به ظرفیت بالای شورای راهبردی و فنی موزه‌ها اشاره و بر دستور کار قرار گرفتن توسعه و ارتقای زیرساخت‌ها تاکید کرد. پیگیری تدوین سند چشم‌انداز جزو مطالباتی بود که دارابی به آن اشاره کرد و افزود: برای نخستین بار در بند 17 برنامه هفتم توسعه و در سیاست‌های کلی نظام، گردشگری و صنایع‌دستی دارای عنوان شده است و باید از این فرصت نهایت استفاده انجام شود.
معاون میراث‌فرهنگی در پایان ابراز امیدواری کرد با روحیه تعاملی و سوابق، بیژن مقدم موفق به انجام کارهای مهمی در حوزه روایت‌گری همچنین توسعه و گسترش زیرساخت‌های مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران شود.
همچنین در این مراسم توانگر نماینده مجلس در سخنان کوتاهی ابراز امیدواری کرد مجموعه فرهنگی نیاوران همچون گذشته در 2 موضوع فرهنگ و تاریخ گام‌های مثمر ثمری را بردارد.
به روح خانواده محوری توجه ویژه داشتیم
در ادامه مریم جلالی از دریافت حکم مدیریت نیاوران از سوی دارابی به‌عنوان نقطه عطف کاری‌اش یاد کرد و گفت: تمام تلاشم را در این پنج ماه برای مجموعه نیاوران و میراث‌فرهنگی به کار گرفتم و سعی‌ام بر استفاده از صاحب‌نفسان در پیشبرد امور این مجموعه بود.
وی به تدوین طرح تحول چهار ساله نیاوران در محور شش‌گانه نیروی انسانی، بهره‌برداری و زیرساخت و ارائه پیشنهادات کارشناسی در این طرح همچنین انتخاب شعار «نیاوران برای مادران» در راستای توجه به روح خانواده محوری اشاره و بیان کرد: این مدت در سه حوزه محتوا، ساختار و سازوکار تحولاتی از جمله توسعه حوزه دیجیتال، تولید پادکست نی‌آوران ، توجه به حوزه VR و IR، آغاز مطالعات صاحبقرانیه ، توجه به حوزه روایت‌گری انجام شد.
شنیدن حقایق تاریخی، امروز اهمیت فراوانی دارد
در ادامه بیژن مقدم با اشاره به تجربه 35 ساله‌اش در حوزه فرهنگی و رسانه‌ای افزود: مجموعه نیاوران یکی از دست نخورده‌ترین مجموعه‌های تاریخی است که پس از انقلاب توسط افرادی متدین با حفظ تمام ویژگی‌ها و دارایی‌هایش نگهداری و حفظ شده است.
وی روایت‌گری و گردشگری را دو امر جدایی‌ناپذیر از یکدیگر عنوان کرد و افزود: علاوه بر دیدن، شنیدن حقایق تاریخی، امروز اهمیت فراوانی دارد. امروز جنگ روایت‌هاست که با توجه به تاکید مهندس ضرغامی و دکتر دارابی بر این امر تلاشمان این است این مهم با کیفیت انجام شود. مقدم در پایان ابراز امیدواری کرد که از ظرفیت‌های این مجموعه برای شادی مردم و انجام هرچه بهتر کارهای فرهنگی استفاده شود.
در پایان این مراسم احکام مریم جلالی و بیژن مقدم سرپرست پیشین و مدیر جدید مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران از سوی علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور اهدا شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.