سالانه 10 میلیون هکتار طرح‌های آبخیزداری در کشور اجرایی می‌شود کشاورزی

سالانه 10 میلیون هکتار طرح‌های آبخیزداری در کشور اجرایی می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: احداث پروژه آبخیزداری در سطح 10 میلیون هکتار از برنامه‌های این سازمان در طول سال است که اجرای این پروژه کلان در برنامه‌های هفتم و هشتم توسعه گنجانده شده و با اجرای آن معضل ریزگردها تا حدود زیادی مهار می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، عباسعلی نوبخت در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام اظهار داشت: نهضت تولید یک میلیارد نهال در طول چهار سال و کاشت این نهال‌ها در عرصه‌های مختلف شهری و طبیعی در دست اقدام است که برای این منظور ظرفیت عرصه‌ها و نهالستان‌‌های کشور باید بررسی شود.
وی با اشاره به اینکه 34 تا 40 میلیون هکتار اراضی کشور تحت تأثیر ریزگردهاست، افزود: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اجرای 90 میلیون هکتار طرح‌های آبخیزداری در مدت 10 سال با اولویت مناطق مستعد سیلاب و تقویت کمی و کیفی پوشش گیاهی در سطح 50 میلیون هکتار است.
معاون وزیر ادامه داد: با توجه به تغییرات اقلیمی در سطح جهان از جمله ایران، طبق بررسی‌های انجام گرفته، از سال 2025 کشور ایران به سمت بحران خشکیدگی می‌رود که در صورت تداوم این روند در 2040 جزو 17 کشور خشک جهان می‌شود و تا سال 2030 فرصت داریم تا از این بحران زیست محیطی جلوگیری کنیم.
وی یادآور شد: منابع طبیعی از حساسیت زیادی برخوردار و همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است و در دولت کنونی میزان فعالیت‌های منابع طبیعی نسبت به گذشته در حال گسترش است، چراکه منابع طبیعی حافظ اصلی امنیت زیستی قلمداد می‌شود که سلامت امنیت ملی و غذایی در گرو امنیت منابع طبیعی است.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در خصوص وضعیت منابع طبیعی استان ایلام گفت: ایلام در زمینه طرح‌های مختلف منابع طبیعی از جمله تولید و کاشت نهال در کشور پیشرو و الگوی عملیاتی برای سایر استان‌هاست، به طوری که مشارکت مردم در طرح‌های منابع طبیعی در استان ایلام و ارتقای سطح فرهنگ و آگاهی آنها در حفاظت و حراست از طبیعت افزایش چشمگیری یافته است.
وی تأکید کرد: برای پاسداشت طبیعت باید از ظرفیت ائمه جمعه، سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌ها استفاده شود، چراکه ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری به تنهایی قادر به نگهداری عرصه‌های طبیعی نیستند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام هم در این دیدار گفت: حراست از منابع طبیعی به یک فرهنگ خودجوش در بین مردم تبدیل شده و عموم مردم در این حوزه ورود کرده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمین اله‌نور کریمی‌تبار افزود: انسان باید ضمن استفاده از منابع معدنی خدادادی زمین، برای عمران و حراست از این نعمت و گوهر گرانبهای ارزشمند تلاش کند و بشر در برابر زمین مسوولیت دارد.
وی افزود: در استان ایلام کارهای زیادی انجام گرفته اما جنگل‌ها و مراتع به دلایلی چون خشکسالی، ریزگردها و هجوم آفاتی چون لورانتوس آسیب زیادی دیده که با اقدامات منابع طبیعی این اراضی در حال احیا است.
امام جمعه ایلام یادآور شد: یکی از ظرفیت‌های طبیعی استان ایلام پارک جنگلی چغاسبز است که پتانسیل تبدیل به یک پارک بزرگ جنگلی ملی برای اسکان مسافران و گردشگران و به ویژه زائران اربعین را دارد.
بازدید و بررسی وضعیت نهالستان‌های ایوان، مهران و دهلران از مهمترین برنامه‌های سفر سه روزه نوبخت به استان ایلام بود.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تبعات تولید بیش از نیاز اتانول در کشور

از دردسرسازی پتروشیمی‌ها تا تجارت آزاد با پاکستان

مهمترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.