تلاش برای افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی تولید و تجارت

تلاش برای افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، افزایش نفوذ دانش در بخش کشاورزی را از اولویت‌های این سازمان اعلام کرد و گفت: امنیت غذایی مساله اول کشور است که با افزایش ضریب نفوذ دانش در حوزه کشاورزی در دستیابی به آن موفق خواهیم شد.

سید مجتبی خیام نکویی، روز سه شنبه، سوم آبان‌ماه، در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم افزایش شرکت‌های دانش بنیان در بخش کشاورزی گفت: رهبری فرمودند این که تنها چهار درصد شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند قابل قبول نیست و ما تلاش می کنیم این میزان را افزایش دهیم و با استفاده از شرکت های دانش بنیان در قالب هسته‌ها، واحدهای فناور و شرکت های توسعه یافته و مشارکت آنها بتوانیم تحولی در بخش کشاورزی به وجود آوریم.
وی افزود: در پی فرمایشات مقام معظم رهبری تصمیم گرفتیم اولین پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی را در کشور ایجاد کنیم تا زیرساخت اولیه افزایش شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی فراهم شود و تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در این پارک علم و فناوری مستقر شدند.
وی اظهار کرد: متعاقب آن دهکده فناوری و نوآوری برای 10 استان کشور پیش‌بینی کردیم و هدف ما از این کار که با هماهنگی و مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد، استقرار 100 شرکت دانش بنیان در هر یک از این دهکده های فناوری و نوآوری بود که ششمین دهکده را امروز در آذربایجان شرقی افتتاح می کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: نیاز است اتفاقات بزرگی در بخش کشاورزی رخ دهد که یکی از مهمترین این اتفاقات مشارکت دانش آموختگان بخش کشاورزی است که خیل عظیم آنها امروز یا در جایگاه شغلی نامرتبط فعالیت می‌کنند و یا در جستجوی کار هستند.
خیام نکوئی با اشاره به محدویت‌های موجود در زمینه منابع آبی و اقلیمی با توجه به خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها گفت: امیدواریم با مشارکت شرکت های بخش خصوصی و نفوذ دانش در عرصه کشاورزی بتوانیم میزان بهره وری در بخش کشاورزی را افزایش دهیم.
وی تفاوت میزان بهره وری کشاورزان نمونه با متوسط میانگین بهره وری کشور را ناشی از افزایش ضریب نفوذ دانش در کشاورزی دانست و گفت: درصدد هستیم با طراحی و تدوین الگوی کشت و اجرایی سازی آن شاهد افزایش ضریب خودکفایی در محصولات استراتژیک به ویژه محصولات گندم، جو، برنج، دانه های روغنی و ... باشیم و این خودکفائی نیازمند این است که حوزه تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی که از مهمترین حوزه هاست بتواند نقش خود را به بهترین شکل انجام دهد.
وی ظرفیت استان آذربایجان شرقی در محصولات زراعی و باغی را بسیار بیشتر از وضعیت موجود دانست و افزود: تلاش می‌کنیم تحولی در شرایط موجود ایجاد کنیم که علیرغم عدم افزایش سطح زیرکشت، افزایش بهره وری داشته باشیم.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی نیز در این دیدار، گفت: رشد علم و فناوری در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی نتیجه تدابیر رهبری و تلاش جوانان کشور است.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم حوزه کشاورزی یکی از اولویت های کشور دانست و افزود: خدا را شاکریم که امروز در حوزه کشاورزی به سوی کشاورزی دانش بنیان حرکت کرده ایم و این پیشرفتی که امروز در کشور ما در حوزه علم و فناوری انجام گرفته است مایه شکرگزاری است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بازدید اعضای کمیسیون اجتماعی از شهرستان های هوراند، خداآفرین و کلیبر/پیگیری راه اندازی اورژانس اجتماعی برای این سه شهر

دلیل کمبود آب در کشور؛ نسخه‌های رفع تکلیفی مدیران/ورود جدی کمیسیون انرژی به مسئله آب

تراز منفی 200 میلیون مترمکعبی کشور در بخش گاز

آیا معامله ارز در خیابان مجاز است؟ / هشدار پلیس به خریداران و فروشندگان ارز

تسریع در روند آسفالت‌ریزی؛ پرونده ویژه شهرداری تهران

خرید نان با کارت نانوا چه زمانی امکان‌پذیر می‌شود؟

قیمت یونولیت؛ همچنان صعودی

وفور گارانتی‌های تقلبی در بازار لوازم خانگی

مذاکره وزیر نفت ایران و ونزوئلا

ایران پیوند دهنده خاورمیانه، آسیا و اروپا

افزایش تخلیه بار در بنادر

قیمت نفت ثابت ماند

گفت‌وگوی وزیران نفت ایران و ونزوئلا/بررسی آخرین تحولات بازار نفت

از حوزه ارتباطات چه خبر؟

در حوزه ارتباطات چه خبر بود؟

در شرایط تغییرات اقلیمی، غلات اصلی را چگونه تولید کنیم؟

ماجرای سوء قصد به معاون وزیر صمت

ماجرای سوء قصد به جان معاون وزیر صمت

حال معاون وزیر صمت خوب است

اعتبارات سفر رئیس‌جمهوری به استان‌ها به صورت متوازن بین همه شهرستان‌ها توزیع شود

دستاوردی ارزشمند برای نظام جمهوری اسلامی حاصل شد

بازدید وزیر میراث فرهنگی از قلعه سالار محتشم خمین

جرایم مالیاتی سیستان و بلوچستان صفر می‌شود

89 درصد مطالبات چایکاران شمال کشور پرداخت شد

بخشودگی جرایم سال های گذشته اصناف و کسبه منطقه سیستان

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.