ستاد معین اقتصاد دریا در استان مرکزی راه‌اندازی شود تولید و تجارت

ستاد معین اقتصاد دریا در استان مرکزی راه‌اندازی شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی نزدیک به دریا نیست، اما در این حوزه ظرفیت های بسیاری وجود دارد و به اداره کل صمت استان و اتاق بازرگانی این ماموریت را می دهیم که ستاد معین اقتصاد دریا را در استان راه اندازی کنند تا ظرفیت استان در این حوزه معرفی شود.

دکتر فرزاد مخلص الائمه سوم آبانماه 1401 در آیین افتتاح پانزدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت استان مرکزی با اشاره به اینکه برگزاری این نمایشگاه یک رویداد اقتصادی مهم در کشور به لحاظ حضور شرکت های بزرگ و میهمانان خارجی به شمار می رود، اظهار کرد: اقتصاد کشور تا حد زیادی به نفت خام وابسته است.
وی با بیان اینکه براساس آخرین مطالعات اطلس پیچیدگی اقتصاد جهان 77 درصد تجارت خارجی ایران به نفت و فرآورده های نفت و پتروشیمی وابسته است، افزود: به دلیل اینکه در زنجیره محصولات نفتی با شرایط مطلوب فاصله داریم و حتی آنچه صادرات غیرنفتی محسوب می شود تفاوت چندانی با صادرات نفت خام ندارد، چنین نتیجه ای حاصل شده است.
استاندار مرکزی تصریح کرد: کشور به جهات مختلف ظرفیت های فراوانی همچون نخبگان، زیرساخت های حیاتی و رشته های دانشگاهی ویژه دارد که با استفاده از آنها می توان از اقتصاد وابسته به نفت جدا شد، البته تحریم ها فرصتی برای کشور بود که ناخواسته ایران را از نفت فاصله داد و امیدواریم با توجه به تغییر شرایط کشور در زمینه اقتصاد که به واسطه سیاست خارجی حاصل می شود، این فرصت از کشور گرفته نشود چراکه کشور ناخواسته به استخری وارد شد که شنا کردن در شرایط اقتصاد بدون نفت را آموخت و امیدواریم این فرصت از دست نرود.
وی با اشاره به توجه به اقتصاد دریا، افزود: استان مرکزی نزدیک به دریا نیست، اما در این حوزه ظرفیت های بسیاری وجود دارد و به اداره کل صمت استان و اتاق بازرگانی این ماموریت را می دهیم که ستاد معین اقتصاد دریا را در استان راه اندازی کنند تا ظرفیت استان در این حوزه معرفی شود چراکه استان مرکزی موقعیت ژئوپلی اکونومیک را در اختیار دارد و باید از این پتانسیل و ظرفیت سیاسی اقتصادی استان بهره گرفت.
استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی قطب چهارم صنعت کشور است، اما به لحاظ تنوع محصولات صنعتی رتبه یک را در اختیار دارد و تقریبا بخش عمده ای از محصولات صنعتی، پتروشیمی و شیمیایی کشور در این استان تولید می شود و می توان با هم افزایی بخش دولتی و خصوصی گام موثری در توسعه اقتصاد استان برداشت.
مخلص الائمه گفت: این نمایشگاه ظرفیت استان را به نمایش گذاشته است و می توان این ظرفیت را با دیگر فرصت های موجود در اقتصاد کشور گره زد و بهره برداری بالایی از این ظرفیت داشت.
در این آیین مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: یکی از شاخصه های استان مرکزی، صنعت است و با این عنوان در کشور و منطقه شهره است و به لحاظ استقرار صنایع مادر به ویژه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی جزو استان های سرآمد کشور است و 7900 قلم کالا در این استان تولید می شود.
علی جودکی با تاکید براینکه استان مرکزی در برخی از کالاها تنها منبع و منشاء تولید در کشور و حتی خاورمیانه به شمار می رود، گفت: این نمایشگاه تنها بخش کوچکی از مجموعه بزرگی از صنایع استان به شمار می رود.
وی بیان کرد: امروز 120 شرکت صنعتی و بنگاه اقتصادی در نمایشگاه گرد هم آمده اند که 80 درصد مربوط به استان مرکزی و باقی از آذربایجان شرقی، تهران، اصفهان و خراسان هستند. امیدواریم این روند در سال های آتی رو به توسعه باشد و اگر نمره A را در این نمایشگاه ها کسب کنیم نمایشگاه بین المللی صنعت به استان مرکزی اختصاص می یابد.
وی افزود: فضای نمایشگاه 10 هزار مترمربع است و در کنار حضور شرکت های بزرگ صنعتی و دانش بنیان ارتباط صنعت و دانشگاه نیز مدنظر قرار گرفته است چراکه دانشگاه در تربیت نیروی انسانی ماهر نقش موثری دارد، به همین دلیل در این نمایشگاه، دانشگاه های استان حضور دارند.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.