مقابله با مافیای خودروسازی و فولاد در وزارت صمت/ نمایندگان مجلس حامی صنایع کوچک هم باشند تولید و تجارت

مقابله با مافیای خودروسازی و فولاد در وزارت صمت/ نمایندگان مجلس حامی صنایع کوچک هم باشند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دبیر کل کنفدراسیون صادرات ایران گفت: صنایع بزرگ و کلان نظیر خودروسازی‌ها، پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها، گرفتار مافیای بسیار بزرگی هستند، وزیر صمت هم در ابتدای کار تلاش کرد‌ با این مافیا مقابله کند اما در بسیاری ازموارد از این مافیا ضربه خورد.

جمشید نفر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره عملکرد وزیر صمت و دلایل طرح استیضاح وی اظهار داشت: به طور کلی با استیضاح آقای فاطمی امین در این زمان خاص، مخالف هستم، وزارت صمت یک وزارتخانه بسیار بزرگ و گسترده است که بخش تجارت خارجی، صنعت، معدن، صنایع سنگین، صنایع سبک و غیره را شامل می‌شود که حدود 32 تا 33 درصد تولید ناخالص ملی مرتبط با وزارت صمت است، بنابراین هر فردی سکاندار این وزارتخانه شود در کوتاه‌مدت موفق نخواهد بود، زیرا ساختارها غلط است. 
وی افزود: این وزارتخانه دارای تضاد منافع است و در صورت عدم رفع مشکلات ساختاری، هیچ وقت نمی تواند تصمیم بگیرد و بارها در جلساتی که به نمایندگی از بخش بازرگانی شرکت کرده‌ام، دیده ام که معاونت تولید در وزارت صمت از تولید کننده داخلی به غلط دفاع می‌کند البته دفاع از تولید کننده داخلی خوب است اما دفاع غلط خوب نیست. 
* استیضاح موجب توقف راهبردهای بلند است
دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در رابطه با زیرساخت‌های تجارت خارجی، معدن، صنعت کمبودهای فوق العاده ای وجود دارد، اما استیضاح در مدت زمان کوتاه فعالیت، موجب می‌شود که هیچ وزیری اطمینان به آینده اش نداشته باشد و بنابراین دنبال راهبردهای طولانی مدت نرود و صرفا برای کارهای شعاری و کوتاه مدت کار کند تا مورد استقبال آقایان واقع شود. 
وی اضافه کرد: تعداد بسیار زیادی قوانین خوب وجود دارد که به دلیل عدم نظارت مجلس بر اجرای این قوانین، همه معطل مانده و زمان‌های زیادی تلف شده است و نتیجه‌ای هم نگرفته‌ایم. 
‌ نفر اظهار داشت: به هر حال اگر فردی یک سال وزیر و‌ به دنبال اصلاح ساختار جدید باشد اما به مجلس کشانده و استیضاح شود، سرخورده می‌شود و با وجود آنکه کسرهایی که ممکن است داشته باشد و شاید هم آن کسری ها به خود وزارتخانه مربوط نشود و به جاهای دیگر مرتبط باشد، این استیضاح، اقدام درستی نیست. 
دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: فراموش نکنیم که صنعت دو بخش دارد یکی صنایع بزرگ و دیگری صنایع کوچک و متوسط که صنایع کوچک و متوسط متاسفانه یتیم است و هیچکس از آن دفاعی نمی‌کند که ضرورت دارد در این حوزه همه بخش‌ها و دولت و مجلس توجه کنند. 
* تلاش وزیر صمت برای مبارزه با مافیایی خودروسازی، پتروشیمی و فولاد
وی افزود: اما صنایع بزرگ و کلان ما مانند خودروسازی‌ها، پتروشیمی‌ها و فولاد گرفتار مافیای بسیار بزرگی هستند و مشخص است که برخی از نمایندگان مجلس در قبال خدمتی که به این صنایع بزرگ می‌کنند درخواست‌هایی هم از وزیر متبوعه دارند که خود این موجب می‌شود وزیر نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، فاطمی امین در ابتدای کار بسیار تلاش کرد‌ که با این مافیا مقابله کند اما در بسیاری از جاها از این مافیا ضربه خورد. 
* اقدامات خوب در بخش تجارت خارجی کشور
نفر اظهار داشت: بهترین اقدامات وزیر صمت از آغاز به کار تاکنون در بخش بازرگانی و تجارت خارجی کشور بوده و توانسته است اتفاقات خوبی را در این بخش رقم بزند اگرچه این اتفاقات خوب از نظر ما کم و ابتدایی است و جای پیشرفت دارد.
دبیر کل کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر اینکه باید به وزیر صمت فرصت داده شود، گفت: شرایط کشور از نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره شرایط مناسبی نیست و تغییر وزیر در این شرایط می تواند آثار بسیاری بدی روی همه این بخش ها داشته باشد. 
وی افزود: فراموش نکنیم که ما بیشترین استیضاح و تغییر وزرا را در سال‌های اخیر در وزارت صمت داشته ایم و این مساله نشان می دهد که بخش عمده ای از مشکلات از دست وزارتخانه خارج است. 
نفر اظهار داشت: من از عملکرد وزیر صمت دفاع کردم اما رد هم نمی‌کنم که بسیاری از تصمیمات ممکن است تصمیمات درستی نباشد اما کاملا‌ روشن است که این تصمیمات از وزارتخانه بیرون نیامده است و از جاهای دیگر به وزارتخانه تحمیل شده است اما به هیچ وجه با استیضاح وزیر صمت در این شرایط حاد و سخت و با توجه به مسائلی که ذکر شد موافق نیستم. 
پایان پیام/ 


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.