اقدامات دولت سیزدهم برای جبران ناترازی گاز در زمستان نفت و انرژی

اقدامات دولت سیزدهم برای جبران ناترازی گاز در زمستان

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزارت نفت دولت سیزدهم با فعال کردن دیپلماسی انرژی و سوآپ گاز، فروش میعانات گازی و حداکثر سازی تولید گاز از پارس جنوبی، اصلاح تعرفه گاز پُرمصرف‌ها بعد از 7 سال، تحویل سوخت مایع به صنایع و نیروگاه‌هایی که با کمبود گاز مواجه بودند، توانست زمستان 1400 را بدون خاموشی و افت فشار گاز سپری کند.
به گزارش فصل تجارت، وزارت نفت در پاسخ به سرمقاله روزنامه آفتاب یزد با تیتر «بیچاره ما مردم» در جوابیه‌ای تاکید کرد که شاید به ذهن بدبین‌ترین افراد هم خطور نمی‌کرد که روزی یک رسانه نزدیک به دولت گذشته و وزیر سابق نفت بی‌ربط‌ترین موضوع سیاسی ممکن را به حل مشکل ناترازی گاز گره بزند و تلاش کند از این مسیر عجیب و غریب ناکارآمدی دولت گذشته را بپوشاند.
طبیعتاً از یاد نخواهد رفت که در سال‌های آخر دولت دوازدهم، کشور حتی در زمستان هم با خاموشی ناشی از ناترازی گاز و کمبود سوخت مواجه بود. در آغاز کار دولت یازدهم تعداد زیادی پروژه آماده بهره برداری یا نزدیک به بهره برداری در پارس جنوبی تحویل دولت یازدهم شد که بخش اعظم منابع مورد نیاز آنها نیز تامین شده بود. افتتاح این پرژه ها به تدریج باعث شد تولید گاز کشور افزایش قابل توجهی پیدا کند و دست دولت یازدهم برای تغییر سبد سوخت مصرفی کشور باز شود.
اما در مقابل وقتی در تابستان 1400، دولت سیزدهم کشور را تحویل گرفت، عملاً هیچ پروژه‌ای برای افزایش ظرفیت تولید گاز تعریف نشده بود و دولت سیزدهم مجبور بود زمان زیادی را برای وارد کردن ظرفیت‌های جدید تولید گاز به مدار، صرف کند. اما با این وجود وزارت نفت دولت سیزدهم به جای دست روی دست گذاشتن و ناله کردن، مانند آنچه در دولت قبل انجام می‌شد، با فعال کردن دیپلماسی انرژی سوآپ گاز را احیا کرد، فروش میعانات گازی و به تبع آن تولید گاز از پارس جنوبی را (که به دلیل ناتوانی در فروش میعانات همراه گاز افت کرده بود) به حداکثر رساند، تعرفه گاز پرمصرف‌ها را بعد از 7 سال اصلاح کرد، به صنایع و نیروگاه‌هایی که با کمبود گاز مواجه بودند سوخت مایع کافی تحویل داد و با انجام اقداماتی از این دست کاری کرد که زمستان 1400 با وجود سرمای پیش رس، طولانی و گسترده، بر خلاف زمستان سال‌های قبل از آن بدون خاموشی و افت فشار گاز سپری شود.
در واقع تفاوت کارآمدی و ناکارآمدی را به راحتی می‌توان در مقایسه زمستان سال گذشته با سال‌های قبل از آن دید. کما اینکه در زمستان سال‌های قبل، علاوه بر تعطیلی صنایع و پتروشیمی‌ها، سوخت کافی هم به نیروگاه‌ها تحویل نمی‌شد و مردم و صنایع علاوه بر کمبود سوخت، با خاموشی و کمبود برق هم مواجه بودند.
اینکه یک رسانه نزدیک دولت قبل علی‌رغم تفاوت فاحش این دو کارنامه همچنان از موضع طلبکاری در این باره صحبت می‌کند نشان می‌دهد که صداقت رسانه‌ای تا چه اندازه به قهقرا رفته است.
به نظر می‌رسد جناحی دیدن موضوعات مربوط به منافع ملی و زندگی مردم با هدف انحراف افکار عمومی از تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان خدوم صنعت نفت از یکسو و از سویی دیگر برای پوشاندن ناکارآمدی و بی عملی دولت گذشته برای رفع چالش‌ها با هزینه کردن از «ملت شریف ایران» راه حلی است که زمان انقضای آن خیلی وقت است که گذشته است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.