تولید 9 خودروی جدید داخلی/ خودروهای ناقص، تکمیل شد صنعت و معدن

تولید 9 خودروی جدید داخلی/ خودروهای ناقص، تکمیل شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت از تولید 9 خودروی جدید داخلی از سال آینده خبر داد و گفت: تولید و انباشت خودروی ناقص صفر شده است؛ البته در سالهای قبل خودروهای ناقص جز آمار تولید ذکر می شدند.

عبدالله توکلی لاهیجانی امروز در نشست خبری در مورد تولید خودرو، اظهار کرد: از سال 97 با شدت گرفتن تحریم‌ها تولید خودرو افت کرد و از تولید 1.4 میلیون دستگاه در سال به نصف کاهش یافته بود و از سوی دیگر به خاطر عدم واردات قطعات، تولید خودروهای ناقص هم افزایش یافته بود.
مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت افزود: در هفت‌ماهه امسال 626 هزار و 452 دستگاه خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه پارسال (تولید خودروی ناقص و کامل) رشد 12 درصدی نشان می‌دهد، با این حال مقایسه تولید خودروی کامل نشان‌دهنده رشد 319 درصدی است.
توکلی اضافه کرد: نکته این است که امسال تولید خودروهای کامل در خودروسازان بزرگ افزایش یافته است و دیگر خودروها روانه پارکینگ نمی‌شوند.
قبلاً خودروهای ناقص هم جز آمار تولید ذکر می‌شد
وی در ادامه در مورد تولید خودروی کامل، گفت: در نیمه نخست امسال تولید خودروی کامل 282 درصد رشد کرد؛ موضوع این است که در سالهای قبل خودروساز چگونه خودروهای ناقص را در آمار تولید ذکر می‌کرد؟
مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت تصریح کرد: در سال جاری علاوه بر خودروهای کاملی که تولید شد، خودروهای ناقص مانده در پارکینگ‌ها نیز تکمیل شد؛ یعنی سهمی از انرژی خودروساز معطوف به تکمیل خودروهای ناقص شد. این اقدام یک اقدام نمایشی هم نبود و در واقعیت رخ داد.
وی افزود: انباشت خودرو در پارکینگ به منزله حبس نقدینگی خودروساز است که به دومینوی زیان انباشته شرکت دامن می‌زند. از سویی دیگر وقتی ظرفیت تولید خودروساز 800 هزار دستگاه باشد اما تنها 300 هزار خودرو تولید کند، هزینه‌های سربار نیز دو برابر می‌شود. بنابراین دپوی خودرو در پارکینگ هم اثر کیفی و هم اثر قیمتی دارد.
افزایش 30 درصدی تحویل خودرو به مشتری
وی ادامه داد: تعداد خودروهای تحویل داده شده به مشتری در سال جاری 30 درصد افزایش یافت و تعهدات خودروسازان کمتر شده است. سال گذشته در ایران خودرو 21 هزار دستگاه در این مدت تولید شده بود که این رقم امسال به 234 هزار دستگاه خودروی کامل رسیده است. در بخش خصوصی هم علاوه بر دو خودروساز بزرگ تولید افزایش یافته است، به گونه‌ای که امسال تا پایان مهرماه 96 هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که پارسال در این مدت 39 هزار خودرو در بخش خصوصی تولید شده بود.
توکلی اضافه کرد: رشد فروش ایران‌خودرو در سال جاری 76 درصد بوده و سایپا 94 درصد رشد فروش داشته است. همچنین همه خودروهای سایپا از قرعه‌کشی خارج شده است، اما هنوز قرعه‌کشی در ایران‌خودرو وجود دارد. عرضه خودرو در بورس کالا هم آغاز شده است.
مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت به جزئیات تولید خودرو اشاره کرد و گفت: تولید خودروهای سواری در سال جاری با رشد 7 درصد نسبت به سال قبل به 545 هزار دستگاه رسیده است. در تولید وانت از رشد 47 درصد برخوردار شد. تولید ون از 300 دستگاه سال گذشته، امسال با رشد 454 درصد به 1700 خودروی ون رسیده، در تولید اتوبوس و مینی‌بوس هم از 37 رشد برخوردار شده است. در خودروهای سنگین رشد تولید در سال جاری 178 درصد بود که در این مدت 15 هزار و 893 دستگاه خودروی سنگین تولید شد.
توکلی به تولید موتورسیکلت در سال جاری اشاره کرد و افزود: امسال 239 هزار دستگاه موتورسیکلت تولید شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به 500 هزار دستگاه برسد. همچنین با توجه به اینکه موتورسیکلت‌ها نقش مهمی در آلودگی هوا دارند، تولید باکیفیت مدنظر قرار گرفته است.
تولید 9 خودروی جدید داخلی
وی همجنین به طراحی پلت فرم‌های جدید اشاره کرد و گفت: بر اساس پلت فرم‌های جدیدی که طراحی شد سال آینده 9 محصول جدید خواهیم داشت. هزینه کردن روی پلت فرم‌های قدیمی منطقی نبود.
به گفته توکلی اسامی خودروهای جدید به شرح زیر است.
1- واریانت نخست خودروی اقتصادی سایپا بر پایه پلتفرم خودروی اقتصادی مشترک سایپا و ایران خودرو
2- خودروی ری را ( کراس اور پلتفرم اختصاصی ایران خودرو)
3- خودروی اختصاصی پارس خودرو p90 بر پایه پلتفرم به‌روز شده ال 90 و قطعات کاملاً بومی
4- خودروی آریای اتومات (بر پایه مگا پلتفرم اختصاصی سایپا)
5- خودرو TF21 بر پایه پلتفرم به‌روزآوری شده ایران خودرو
6- خودروی اطلس بر پایه پلتفرم به‌روزآوری شده ایکس 200 سایپا
7- خودروی سهند بر پایه پلتفرم به‌روزآوری شده ایکس 200 سایپا
8- وانت آریسان سه منطبق بر استانداردها شرکت ایران خودرو
9- وانت اختصاصی گروه سایپا منطبق بر استانداردها و فیس لیفت‌های محصولات جاری (مدل‌های سال) به منظور ارتقا استانداردها.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.