عرضه مناسب و کافی ‌‌مرغ در بازار/ مردم درباره نوسانات قیمت مرغ چه می‌گویند‌ کشاورزی

عرضه مناسب و کافی ‌‌مرغ در بازار/ مردم درباره نوسانات قیمت مرغ چه می‌گویند‌

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - قیمت مصوب مرغ از روز گذشته به هر کیلو 63 هزار تومان افزایش یافت، بررسی میدانی خبرنگار فارس از بازار عرضه مرغ نشان می‌دهد در حال حاضر مرغ گرم در بازار به وفور وجود دارد اما مردم هم دغدغه‌ نوسانات قیمتی را دارند.

به گزارش فصل تجارت، یک روز پس از اینکه نرخ جدید برای مرغ در خرده فروشی‌ها تصویب شد، سری به بازار مرغ زدیم تا از نزدیک وضعیت قیمت‌ها را ببینیم و مشخص شود که آیا مرغ‌ها به نرخ مصوب فروخته می شود؟ فراوانی در بازار چگونه است و مردم در این باره چه می‌گویند؟
قیمت مرغ روز گذشته تغییر یافت و از رقم هر کیلو 59800 تومان به کیلویی 63 هزار تومان افزایش یافت و برخی گمان می‌کردند که این افزایش قیمت هر چند سه هزار تومانی روی بازار تاثیر بگذارد،‌ موجب رکود شود و یا ویترین مغازه‌ها را خالی کند.

فصل تجارت

* مرغ همچنین در بازار به وفور عرضه می‌شو‌د
خبرنگار فارس برای بررسی این موارد وارد یک فروشگاه زنجیره ای در منطقه 19 تهران شد، فروشگاهی بزرگ که در گوشه انتهایی سمت چپ محصولات پروتئینی عرضه می‌کند، مرغ و قطعات مرغ هم عرضه می‌شود، نزدیک که می‌شوم ویترین مغازه پر از مرغ کامل و قطعات آن است، مرغ ها روی هم در داخل یخچال انباشته شده و در کنار آنها هم همه قطعات مرغ از فیله، سینه گرفته تا کتف، گردن و ساق به فروش می‌رود، ظاهرا با افزایش قیمت هیچ چیزی نسبت به روزهای قبل تغییر نکرده است.
دیوار سمت راست یخچال، روی یک وایت برد قیمت ها نوشته شده است،‌ ابتدا مرغ 63 هزار تومانی توجهم را جلب می‌کند و این اولین تغییر است که نسبت به روزهای گذشته، که معمولا برای خرید گذرم می‌افتاد، مشاهده می‌کنم، ‌قیمت مرغ روز قبل 59800 تومان بود، قیمت قطعات مرغ و گوشت و غیره هم به ترتیب ردیف شده است، قیمت ها به این شرح است.
*قیمت های جدید محصولات پروتئینی و مرغ
قیمت های جدید محصولات پروتئینی و مرغ
محصول(کیلوگرم)قیمت(تومان)
مرغ63000
ران مرغ49000
ران مرغ بدون کمر61000
سینه مرغ بدون استخوان110000
فیله مرغ125000
بال مرغ57000
کمر مرغ60000
گردن مرغ18000
بوقلمون 84000
گوشت ران گوساله خالص 230000
گوشت چرخ کرده 155000
ران گوسفند210000
قارچ 60000
جگر گوساله190000
دل مرغ27000
جگر مرغ17500
سنگدان27000
پای مرغ10000
پاچه گوساله 32500
قلم گوساله9000
سرسینه گوساله45000
سرسینه گوسفند 55000
دنبه گوسفند 15000

از فروشنده‌ای که پشت ویترین مشتری‌ها را رتق و فتق می‌کند، می پرسم‌چرا مرغ گران‌تر شده و به 63 هزار تومان رسیده است؟ او می‌گوید:‌ قیمت‌های جدید از سوی اعلام شده و به این دلیل ما هم قیمت هایمان فرق کرده است.
می پرسم مگر شما امروز مرغ را گران خریده‌اید؟ می گوید: بله امروز از میدان کشتارگاه تهران (بهمن) مرغ را با قیمت‌های گران‌تری خریدیم، هر کیلو 61 هزارتومان، ‌ ما هم مجبوریم نرخ را بیشتر کنیم.

فصل تجارت

بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس قیمتی که ستاد تنظیم بازار تصویب کرده یعنی کیلویی 63 هزار تومان در این فروشگاه رعایت می‌شد و مردم هم خرید خود را انجام می‌دادند.
بعضی موقع دیده شده است که افزایش قیمت از سوی دولت بهانه‌ای برای افزایش بیشتر از سوی فروشنده می‌شود که در این فروشگاه چنین نبود.
* خریداران: نوسانات قیمتی‌ مردم را نگران می‌کند
اما واکنش های مردم متفاوت بود برخی از نرخ جدید با خبر بودند، برخی که خبر نداشتند قیمت جدید برایشان سوال بود و مرتب از فروشنده دلیل افزایش قیمت را می‌پرسیدند و او هم که جوان حدود 25 ساله بود پاسخ مردم را می‌داد.
‌یک مرد میانسال حدود 60 ساله که دو مرغ در کیسه پلاستیکی داشت و حدود 310 هزار تومان پرداخت کرده بود، می‌گفت:‌ نوسان قیمت بیشتر از خود گرانی برای مردم سخت است، اینکه هر روز بیاییم به مغازه و با قیمت‌های جدیدی روبه رو شویم. قیمت‌ها یا در طول سال‌ توسط دولت عوض می‌شود و یا خود مغازه داران قیمت ها را عوض می کنند.
وی می گوید: انتظار داریم ثبات بیشتری را در بازار شاهد باشیم و ما هم بتوانیم با حقوق بازنشستگی خود آن را مدیریت کنیم.
یک زن میانسال هم گفت: افزایش قیمت‌ها حتما روی خرید مردم تاثیرمنفی می گذارد، هر چه قیمت ها بالا برود خرید مردم کمتر می‌شود اگر قبلا 2‌ مرغ می‌گرفتیم و در یخچال ذخیره می‌کردیم الان به خرید یک مرغ رسیده است.
‌برخی می گفتند مجبور هستیم کالاهای اساسی را به هر قیمتی بود بخریم اما از دیگر نیازهای خود می‌زنیم.
مشاهدات خبرنگار فارس حاکی است که خرید مرغ در مغازه‌ها به نسبت روزهای قبل وجود داشت اما خرید قطعات مرغ بیشتر شده بود شاید دلیلش این باشد که می توانستند به هر وزنی خرید کنند اما مرغ کامل کمتر از 2 کیلوگرم نیست.
خبرنگار فارس سری به مغازه های دیگر هم می‌زند، عرضه فراوان وجود دارد و مشکلی از نظر تامین نیست، تقریبا 5 مغازه خرده فروشی مرغ در سطح منطقه 19 تهران وضعیت مشابهی داشتند، عرضه کامل و مردم هم خرید می‌کردند اما برخی هم به افزایش قیمت اعتراض داشتند و یا برخی به جای مرغ کامل قطعات مرغ می خریدند.

فصل تجارت

یک خریدار که ظاهرا خودش هم دستی بر آتش دارد و تحصیلکرده این حوزه است، گفت: دولت می‌گوید برای اینکه هزینه‌های تولید مرغ افزایش یافته است، قیمت مصرف کننده را افزایش دادیم، اما آیا نمی شد هزینه تولید‌کننده را کاهش دهد و این هزینه را از جیب مردم بر ندارد؟
به گفته وی قیمت خوراکی که در مرغداری استفاده می‌شود گران‌تر شده و این مهمترین دلیل افزایش هزینه است اما باید دید چرا خوراک گران است‌؟ دلیل گرانی خوراک مرغ، مشکل در توزیع نهاده است و افرادی هم در این حوزه از رانت استفاده می کنند دولت دست اینها را کوتاه کند کلی قیمت خوراک طیور کم می شود.
وی ادامه داد:‌ علاوه بر آن خوراک دام و طیور عمدتا وارداتی است در حالی که زمین‌های زیادی و بیش از نیاز کشور جالیز، هندوانه، گوجه و خیار و غیره می کارند و اگر اینها را به کشت این محصولات اختصاص دهند وابستگی به خوراک کم شده و قیمت های داخل نیز کمتر خواهد شد.
* وزارت جهاد: افزایش قیمت مرغ به دلیل حمایت از تولیدکننده انجام شد
در این‌باره، معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار فارس افزایش قیمت مرغ به کیلویی 63 هزار تومان را تایید کرد و گفت که به دلیل حمایت از تولید این تصمیم‌گیری انجام شده است.
بنابراین گزارش از ماه‌ها پیش مرغداران می‌گفتند گرانی قیمت نهاده‌ها، هزینه تولیدشان را بیشتر کرده و فروش به نرخ فعلی که آن موقع 59800 تومان بود برایشان به صرفه نیست، آنها بارها درخواست کردند که ستاد تنظیم بازار قیمت جدید اعلام کند به طوری که تولید برایشان به صرفه شود.
قیمت 59800 تومانی مرغ پس از اصلاح ارز 4200 تومانی تصویب شد، یعنی پس از اینکه دولت ارز 4200 تومانی خوراک دام و طیور که عمدتا وارداتی است را حذف کرد، قیمت مرغ را افزایش داد تا از این طریق گرانی نهاده را برای تولید کننده جبران کند، این قیمت مرغ تا دیروز ادامه داشت و بلاخره ستاد تنظیم بازار پس از اعتراضات تولید کنندگان، قیمت را تغییر داد.
پایان پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

انتقاد از وضعیت نامناسب صنعت بانکرینگ/شورای بانکرینگ تشکیل شود

هدفگذاری اجرای 500 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال زراعی جاری

ضرغامی در نقش راهنمای طاق کسری/ وامی برای سفر

سقوط موقت ایلان ماسک از عنوان ثروتمندترین فرد جهان

جزئیات شانزدهمین شنبه امید و افتخار/ادامه عملیات اجرایی ساخت مسکن

ذخایر طلای چین رکورد سه ساله را زد

اجاره واگن برای رفع مشکل کمبود قطار مترو در پایتخت

آغاز پیش‌فروش 4 محصول سایپا ویژه متقاضیان عادی و مادران

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.