کاهش 49 درصدی خلق پول بانک‌ها در 6 ماه اول امسال + جدول بانک و بیمه

کاهش 49 درصدی خلق پول بانک‌ها در 6 ماه اول امسال + جدول

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در 6 ماه اول امسال رشد سپرده ها 29.3 درصد، رشد سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی 45.2 درصد و رشد مانده تسهیلات پرداختی 49 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یافته است.

به گزارش فصل تجارت، بانک مرکزی از سال گذشته اجرای ضوابط کنترل مقداری ترازنامه بانک ها را در دستور کار قرار داد که براساس آن بانک های تجاری در هر ماه 2 درصد و در یک سال 24 درصد و بانک های تخصصی در هر ماه 2.5 درصد و در یک سال 30 درصد اجازه افزایش ترازنامه داشتند.
البته این کنترل، معطوف به سمت راست ترازنامه بود و برای مدیریت خلق پول بانک ها، برخی اجزای ترازنامه مانند موجودی نقد، سپرده نزد بانک مرکزی، خرید اوراق بدهی دولت از شمول کنترل ترازنامه خارج شد. هدف از کنترل ترازنامه بانک ها، کنترل رشد نقدینگی و خلق پول بانک ها بود که در نهایت منجر به کاهش نرخ تورم در کشور شود.
این ضوابط تا مرداد ماه امسال اجرا شد و از آن زمان به بعد ضوابط کنترل ترازنامه با تغییرات تکمیلی مواجه شد. این تغییرات شامل تغییر میزان رشد ترازنامه بانک ها بود به طوری که بانک ها براساس 7 مولفه نظارتی شامل « امتیاز رتبه بندی بانک‏/مؤسسه اعتباری بر اساس روش CAMELS؛ نسبت کفایت سرمایه؛ وضعیت بازار بین بانکی؛ وضعیت اضافه برداشت؛ وضعیت مطالبات غیرجاری ریالی؛ وضعیت رعایت بخشنامه‌های مبارزه با پولشویی؛ قضاوت حرفه‌ای وضعیت بانک‏/مؤسسه اعتباری از نظر گروه بازرسی در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط (رعایت نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات، کلان، مرتبط، سرمایه‌گذاری‌ها و شفافیت) » می شود.
در مجموع اجرای کنترل مقداری ترازنامه بانک ها در 6 ماه اول آثار محسوسی را در رشد ماند تسهیلات و سپرده داشته است. رشد سپرده ها از 20.8 درصد در 6 ماه اول سال گذشته به 14.7 درصد در 6 ماه اول امسال رسیده و رشد سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی از 21.2 درصد در 6 ماه اول سال گذشته به 14.6 درصد در 6 اول امسال کاهش یافته است.
مانده تسهیلات اعطایی در 6 ماه اول سال 1400 معادل 23.7 درصد رشد داشت اما این میزان در 6 ماه اول سال جاری فقط 12.08 درصد بوده است. بنابراین رشد مانده تسهیلات پرداختی کل بانک ها 49 درصد نسبت به دوره مشاده سال قبل کاهش داشته است.
این کاهش مانده تسهیلات پرداختی در حالی محقق شده است که براساس آمارهای بانک مرکزی میزان تسهیلات پرداختی در 6 ماهه اول سال 1401 معادل 1954 هزار میلیارد تومان بوده که 49 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
رشد مانده تسهیلات اعطایی در 6 ماه اول سال گذشته حدود 58 درصد بوده است و همین رقم نشان می دهد رشد وام دهی بانک ها نسبت معقول تری را پیدا کرده اما به نظر می رسد علت دیگری کاهش رشد مانده تسهیلات اعطایی وصول بیشتر تسهیلات اعطایی در 6 ماه اول امسال بوده است.
* ارقام به میلیارد تومان

دورهسپرده‌هادرصد تغییر نسبت پایان سال قبلسپرده ها پس از کسر سپرده قانونیدرصد تغییر نسبت به اسفند سال قبلمانده تسهیلات اعطاییدرصد تغییر نسبت به اسفند سال قبل
شهریور 14004،683،86620.84،222،33121.23،455،40923.7
شهریور 14016،349،14114.75،703،73114.64،642،51212.08

پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پوپولیسم و کوپنیسم

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

چین و اقتصاد ایران

252 تن عسل در مسجدسلیمان تولید شد

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.