خنثی‌سازی تحریم‌ها با استفاده از پیمان‌های پولی/ تلاش دولت در مثبت کردن تراز تجاری کشور تولید و تجارت

خنثی‌سازی تحریم‌ها با استفاده از پیمان‌های پولی/ تلاش دولت در مثبت کردن تراز تجاری کشور

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - با توجه به اهتمامی که وزارت صمت در توسعه تجارت خارجی کشور دارد، صادرات کشور سال گذشته 40 درصد و نیمه نخست امسال 13 درصد رشد داشته است.

به گزارش فصل تجارت یکی از راه های اساسی برای برون رفت از وابستگی به نفت، توسعه تجارت خارجی کشور است لذا در سال های اخیر به این مهم توجه ویژه ای شده است و در دولت سیزدهم هم وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت ایران اقدامات مهمی را در این راستا انجام داده اند به طوری که 40 درصد رشد صادرات در سال گذشته و 13 درصد رشد صادرات غیرنفتی در سال جاری نه تنها نشان از عزم فعالان اقتصادی در این حوزه است بلکه بیانگر سیاست ها و برنامه ریزی های وزارت صمت در حوزه تجارت خارجی کشور است. 
رئیس جمهور کشورمان نیز در روز ملی صادرات در راستای توسعه صادرات اظهار داشت: باید بر تولید دانش پایه تاکید شود و دانشگاه باید در کنار تولید قرار گیرد. بدون تردید صادرات یک تولید قابل توجه است و آنچه رهبر انقلاب به عنوان شعار سال به ما فرمودند، یعنی تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین باید اجرایی شود. 
وی همچنین تاکید کرد که باید به نظرات صادرکنندگان توجه شود تا ببینیم با چه مشکلاتی روبرو هستند. 
* وزیر صمت: تراز تجاری کشور تا پایان سال 1402 مثبت می شود
با توجه به اهمیتی که دولت سیزدهم برای حوزه تجارت خارجی کشور قائل است و رشدی که در یک و نیم سال گذشته در این حوزه حاصل شده است وزیر صنعت، معدن و تجارت در بیست و ششمین سالروز ملی صادرات اعلام کرد که تراز تجاری کشور در پایان سال آینده مثبت می شود. 
وی همچنین بیان داشت: صادرات باید برای ایجاد اعتبار و قدرت ایران در دنیا انجام شود. 
به گزارش فارس از مهمترین اقداماتی که در دولت سیزدهم و در دوره سکانداری فاطمی امین در وزارت صمت در راستای توسعه تجارت کشور انجام شده است می توان به توسعه روابط تجاری با کشورهای همسو و همسایه در منطقه اشاره کرد به طوری که از بهار امسال به طور میانگین هر هفته یک هیات تجاری اقتصادی به کشورهای هدف اعزام و یا از دیگر کشورهای به جمهوی اسلامی ایران سفر کرده اند. 
* نهایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد با کشورهای اوراسیا دستاورد مهم دولت سیزدهم
یکی از اقدامات بسیاری مهم در دولت سیزدهم نهایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد با کشورهای اوراسیا و انعقاد 8 موافقتنامه و تفاهم نامه با کشورهایی همسایه و منطقه بوده است. 
تقویت زیر ساخت های توسعه تجارت با اقداماتی نظیر افزایش تعداد رایزن ها به 13 رایزن بازرگانی و افزایش مراکز تجاری به 23 مرکز نیز قابل توجه است. 
* خنثی سازی تحریم ها با استفاده از روش تهاتر و استفاده از ارزهای محلی
فعال سازی ظرفیت های جدید در تجارت خارجی برای خنثی سازی تحریم ها نظیر توسعه روش های تهاتر، استفاده از رمزارزها، توسعه مبادلات کالایی با ارزهای محلی نظیر روسیه قطر و عمان نیز از اقدامات وزارت صمت در یک سال گذشته برای توسعه تجارت خارجی کشور است. 
براساس اعلام وزارت صمت ارزش صادرات کالا طی 6 ماهه نخست امسال 24.3 میلیارد دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13.3 درصد رشد داشته است. 
تراز تجاری کشور نیز به 50.3 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با دوره قبل 13 درصد رشد داشته است. 
به گزارش فارس به اذغان بسیاری از فعالان اقتصادی اقدامات وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت ایران در راستای توسعه صادرات خوب بوده است. 
جمشید نفر، دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران در این ارتباط اظهار داشت: بهترین اقدامات وزیر صمت از آغاز به کار تاکنون در بخش بازرگانی و تجارت خارجی کشور بوده و توانسته است اتفاقات خوبی را در این بخش رقم بزند اگرچه این اتفاقات خوب از نظر ما کم و ابتدایی است و جای پیشرفت دارد. 
همچنین محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگان نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور با بیان اینکه فاطمی امین معاونان خوبی را در بخش‌هایی مانند خودرو و تجارت خارجی کشور انتخاب کرده و کارها را به آنها در این بخش‌ها واگذار کرده است، گفت: در بخش تجارت خارجی رئیس سازمان توسعه تجارت اقدامات خوبی را در حوزه تجارت خارجی کشور انجام داده است، ‌در نمایشگاه اتومبیلیتی مسکو و حضور پررنگ ایران در این نمایشگاه منجر به انعقاد قراردادها و تفاهمنامه‌های بسیار خوبی شد. 
وی افزود: براساس تفاهمنامه‌هایی که بین طرف‌های ایرانی و روسی در نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه امضا شد 700 میلیون دلار جابه‌جایی قطعات خودرو بین دو کشور خواهیم داشت که بخش اعظم این تفاهمنامه شامل صادرات قطعات خودرویی از ایران به روسیه خواهد بود. 
بنابراین گزارش طی یک سال اخیر وزیر صمت سفرهایی در راستای توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه و منطقه داشته است که از جمله این سفرها می توان به سفر وزیر صمت به سوریه، ارمنستان و قطر اشاره کرد که در سفر وزیر صمت به قطر برای تجارت یک میلیارد دلاری بین دو کشور برنامه ریزی شد. 
همچنین وزیر صمت سفری به مسکو برای بازدید از نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه داشت که در این سفر ایران و روسیه برای همکاری در زمینه صنایع هایی و دریایی گفت وگو انجام دادند و پیش بینی می شود که گام های بلندی در این زمینه بین دو کشور برداشته شود. 
پایان پیام/ ت 65


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.