اختصاص 1226 هکتار زمین در استان یزد برای ساخت خانه‌های یک طبقه راه و شهرسازی

اختصاص 1226 هکتار زمین در استان یزد برای ساخت خانه‌های یک طبقه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: با توجه به رویکرد دولت مردمی و ساخت واحدهای مسکونی و تصمیم به ساخت خانه‌های یک طبقه تا به امروز 1226 هکتار از اراضی شهرهای استان یزد شناسایی و مراحل قانونی و مجوزات لازم اخذ شد که بزودی عملیات اجرایی ساخت واحدها آغاز خواهد شد.
به گزارش فصل تجارت، وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به گزارش روزنامه آفتاب یزد با عنوان «سوء استفاده از نهضت ملی مسکن یا بازی با آبروی دولت» اعلام کرد: تاکنون در استان یزد 111 هزار و 878 خانوار در طرح اقدام ملی و سپس طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 45 هزار و 956 متقاضی تایید نهایی و برای 6648 عملیات اجرایی و ساخت پروژه ها در قالب طرح ملی مسکن در سال های قبل آغاز شده و در حال انجام است.
نکته قابل توجه، ساخت واحدهای مذکور (واحدهای سال‌های قبل) در قالب آپارتمانی در شهرهای یزد، شاهدیه و تفت و در قالب ویلایی در سایر شهرها می باشد. خوشبختانه تا به امروز 414 واحد از پروژه های استان یزد در شهرهای یزد و مهریز، تحویل متقاضیان شده و یا در حال تحویل است، که اولین پروژه واگذار شده طرح اقدام ملی مسکن کشور در قالب 40 واحد دربلوار شهید نواب صفوی شهر یزد در سال 99 تحویل متقاضیان شد.
با توجه به کسری منابع اراضی داخل محدوده شهرها، سعی بر استفاده حداکثری از اراضی داخل محدوده شده و نیز استفاده از اراضی چسبیده به محدوه شهرها (الحاق) و پس از طرح موضوع در شورای مسکن استان یزد و اخذ مصوبات لازم و طی مراحل قانونی، اراضی در اختیار طرح اقدام ملی مسکن و اکثراً به صورت اجاره 99 ساله قرار گرفت.
درخصوص پروژه 40 واحدی مورد اشاره در متن گزارش روزنامه آفتاب یزد، براساس صورتجلسه شماره 93276 مورخ 99.11.29 سفر معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وقت وزیر راه و شهرسازی به استان یزد، به همکاران واجد شرایط راه و شهرسازی به صورت فروش اقساطی (اخذ هزینه زمین به نرخ کارشناسی روز در زمان تحویل واحد) تخصیص و پس از طی مراحل قانونی و اخذ مجوزات لازم، طی نامه شماره 2398 مورخ 18/1/1400 در اختیار کارگزار برای ساخت قرار گرفت.
نامه مورد اشاره در متن گزارش مورخ 3 آبان ماه 1401 آن روزنامه، با شماره 48965 مورخ 1401.6.29 ارتباطی با پروژه 40 واحدی نداشته و در راستای بند 10 مصوبه نود و یکمین شورای مسکن استان یزد مبنی بر ویلایی سازی پروژه های آن استان، صورتجلسه تعیین تعرفه پروژه آپارتمانی دیگری ملغی شده، که هنوز نه عملیات اجرایی آغاز شده بوده، نه پروانه و تسهیلات بانکی اخذ شده بوده که همین موضوع نشان عدم اشراف و بی‌اطلاعی آن رسانه بر مسائل داشته و مصداق نشر اکاذیب می‌باشد.
ضمناً در راستای ویلایی سازی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن، اداره کل یزد طی مکاتبه شماره 48625 مورخ 1401.6.28 مصوبه شورای مسکن فوق الذکر را به تمامی کارگزارن طرح مجدداً ابلاغ و آنها را از اجرای پروژه های جدید آپارتمانی بر حذر می دارد.
پس از استقرار دولت مردمی، با جدیت و تلاش مسئولین استان یزد، جلسات شورای مسکن به‌صورت هفتگی با ریاست استاندار تشکیل و فرماندارن شهرستانها و کارگزاران طرح نسبت به طرح موضوعات و مشکلات پروژه ها و گزارش پروژه های در حال ساخت شهرهای تحت مدیریت خود می پردازند.
همچنین با توجه به رویکرد دولت مردمی و بنای ساخت واحدهای مسکونی بعنوان سرپناه امن و محل زندگی و آسایش خانوارها و در نهایت تصمیم به ویلایی سازی یک طبقه در تمامی شهرهای استان از جمله شهر یزد، تا به امروز بالغ بر 1226 هکتار از اراضی شهرهای استان شناسایی و مراحل قانونی و مجوزات لازم اخذ شده و در حال طی مراحل نهایی طراحی آماده سازی می‌باشد، که بزودی عملیات اجرایی ساخت واحدها آغاز خواهد شد.
با توجه به پیشرفت مناسب پروژه های در دست اقدام و نیز جلسات منظم و مداوم شورای مسکن استان و احصاء اراضی، استان یزد به عنوان استان پیشگام در طرح نهضت ملی مسکن در سطح کشور شناخته و معرفی شده است (موضوع مکاتبه شماره 400/109999 مورخ 11/7/1401 معاون مسکن و ساختمان و قائم مقام وزیر در طرح نهضت ملی مسکن). لازم به ذکر است که شهر یزد دارای بیشترین تعداد متقاضی است (بالغ بر 25000 متقاضی) و در این شهر اراضی 377 هکتاری شناسایی و پس از طی مراحل قانونی در قالب شهرک مسکونی در جلسه مورخ 10/5/1401 مورد تائید شورای عالی شهرسازی و معماری ایران قرار گرفت و احصاء اراضی دیگر در شهر یزد، برای پوشش همه متقاضیان در حال انجام است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

رشد 94 درصدی ارزش کل معاملات بازار سهام/‌ تک‌سهم‌ها‌ بورس را سبزپوش نگه داشتند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.