کدام استان ها مشکل آب بیشتری دارند؟ نفت و انرژی

کدام استان ها مشکل آب بیشتری دارند؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - فیروز قاسم زاده با تاکید بر این که تمام کشور درگیر تنش آبی است، گفت: استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و استان‌های شمال غرب، باید مدیریت مصرف بیشتری داشته باشند.

به گزارش فصل تجارت به نقل از صدا و سیما، فیروز قاسم زاده گفت: بر اساس شاخص‌های بین المللی ایران در شرایط تنش آبی به سر می‌برد و تمام تلاش‌ها در مدیریت منابع آبی به این سمت است که در درجه اول، در حوزه آب شرب مشکل و هیچگونه قطعی در شهرها و روستاها نداشته باشیم.
وی گفت: بر اساس آماری که از بارندگی‌ها در ایستگاه‌های مبنای وزارت نیرو در حال ثبت است، با گذشت حدود یک ماه از سال آبی جدید، به طور متوسط در کشور حدود 3 میلی متر بارندگی ثبت شده است.
سخنگوی صنعت آب اضافه کرد: تمرکز این بارندگی‌ها در استان‌های شمالی کشور بوده و قاعدتاً استان‌های فلات مرکزی و جنوبی و دامنه‌های البرز و زاگرس، بارش چندانی را دریافت نکرده اند. در مقایسه با سال قبل 44 درصد و در مقایسه با بلندمدت 59 درصد کاهش بارندگی داشته ایم.
مدیرکل دفتر داده‌های آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به سه سال خشکسالی متوالی و کاهش شدید روان آب‌های کشور، ادامه داد: از ابتدای سال، 880 میلیون مترمکعب ورودی مخازن سدهای کشور بوده که 12 درصد کاهش نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. علی رغم کنترل‌هایی که برای کاهش خروجی‌ها داشته‌ایم، حدود 1950 میلیون مترمکعب یا یک میلیارد و 950 میلیون مترمکعب خروج از مخازن سدها را شاهد بودیم که 11 درصد کاهش داشته است.
وی گفت: اگر بخواهیم با شرایط عادی مقایسه کنیم، معمولاً در مهر ماه، حدود 2 و نیم میلیون مترمکعب خروجی از مخازن سدها اتفاق می‌افتاد که امسال کاهش 500 میلیون مترمکعبی رقم خورده است.
سخنگوی صنعت آب با اشاره به 37 درصد پرشدگی مخازن سدهای کشور افزود: با توجه به قرار داشتن در انتهای فصل زراعی و مصارف تقریباً اتفاق افتاده و شروع فصل جدید، این عدد متناسب با شرایط عادی 5 ساله، باید 43 درصد می‌بود که کاهش 6 درصدی ذخایر را نشان می‌دهد؛ یعنی حدود 3 میلیارد مترمکعب، مخازن نسبت به 5 سال اخیر خالی‌تر هستند.
آقای قاسم زاده تاکید کرد: برنامه ریزی‌ها برای جلوگیری از قطع آب اتفاق افتاده، اما لازمه تدوام آن تا زمان آغاز بارش‌های پاییزه که از آذرماه به صورت جدی شروع می‌شود، کمک مردم است؛ چرا که طبق پیش بینی‌ها، در زمستان بارش‌ها به صورت عادی خواهد بود و مخازن کشور، مجدداً شارژ می‌شوند.
وی گفت: در تابستان مدیریت مصرف خوبی در سطح خانواده‌ها رخ داد، اما در پاییز، با توجه به این که مصارف در حد تابستان در حال اتفاق افتادن است، به نظر می‌رسد که مسئله آب جدی گرفته نمی‌شود.
در حوزه تعرفه‌ها، رشد پلکانی متناسب با افزایش مصرف و قطع آب برای مشترکان بدمصرف را دنبال می‌کنیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

چرا دولت می‌خواهد 65 درصد سهام بانک رفاه را واگذار کند؟

32 شهر خوزستان تحت پوشش طرح بازآفرینی شهری قرار گرفتند

تراز پرداختی های کارکنان استاندارد استان مرکزی مناسب نیست

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.