کسب‌و‌کار پایدار
هنگ‌کنگ چگونه به اجرای ESG متعهد است؟ روزنامه های اقتصادی

هنگ‌کنگ چگونه به اجرای ESG متعهد است؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مترجم : مریم رضایی منبع: Financial Times در سال 2022، هر رسانه باکیفیتی را که مرور کرده باشید، از ESG صحبت کرده است؛ اصطلاحی که مخفف «زیست محیطی، اجتماعی و نظارتی» است و رویکردی را برای انجام کسب‌وکار توصیف می‌کند که یک شرکت با استفاده از آن، صرفا به فکر سودآوری نیست، بلکه فعالیت‌های خوب و مثبت هم انجام می‌دهد.

هنگ‌کنگ، با کمک بخش‌های بانکداری و خدمات مالی باثبات، ارتباطات بین‌المللی قوی و پایبند بودن به قوانین مرتبط، به قطب سرمایه‌گذاری ESG در آسیا تبدیل شده است. در متن مقاله«شورای توسعه خدمات مالی هنگ‌کنگ» (FSDC) که یک بدنه مشاوره‌ای در حمایت از صنعت خدمات مالی محلی است، آمده: «هنگ‌کنگ به علت ظرفیت جهانی در تامین سرمایه، تجربه گسترده در مدیریت ریسک و تخصص ویژه در خدمات‌دهی به سرمایه‌گذاران و فعالان مالی بین‌المللی، تعداد زیادی از صاحبان و مدیران دارایی را جذب کرده تا فرصت‌های ESG را کشف کند. از آنجا‌ که تامین مالی سبز، کلید توسعه «منطقه خلیج بزرگ» است، نقش هنگ‌کنگ در ارائه پشتیبانی خدمات مالی، برجسته‌تر خواهد شد.»
هدایت مبالغ سرمایه‌گذاری ESG
اصطلاح ESG در اوایل دهه 2000 مطرح شد و FSDC نخستین بار در مقاله‌ای در سال 2020 که در یک فضای محلی منتشر شده بود، از آن استفاده کرد. عنوان مقاله این بود: «هنگ‌کنگ: تبدیل شدن به قطب سرمایه‌گذاری جهانی ESG در آسیا.» FSDC نخستین مقاله در مورد تامین مالی سبز را در سال 2016 منتشر کرده بود. خیلی از پیشنهادهایی که در این مقاله مطرح شده بود، ظرف یک سال عملی شد و FSDC میزبان میزگردهایی با حضور صاحبان دارایی‌ محلی، مدیران دارایی و دیگر ذی‌نفعان بود تا در مورد اینکه این شهر چگونه می‌تواند به قطب تاثیرگذاری مالی پایدار و سبز تبدیل شود، بازخورد بگیرد.
پاتنی‌وو، از شرکای شرکت KPMG در چین که ریاست عملیات زیست‌محیطی‌، اجتماعی و نظارتی این شرکت در هنگ‌کنگ را بر عهده دارد، می‌گوید: «یکی از اتفاق‌های کلیدی این بود که قانون‌گذاران هنگ‌کنگ با مسوولیت‌های مختلف گرد هم آمدند تا بخش‌های تخصیص سرمایه مدیریت دارایی، بانک و بیمه با هم هماهنگ شوند و یک صدا داشته باشند.» «مرجع پولی هنگ‌کنگ» (HKMA) و کمیسیون اوراق بهادار و آتی، پیشتاز ایجاد تامین مالی سبز و پایدار بودند و گروه‌های مالی دیگر و همچنین دو وزارتخانه دولتی هم از این طرح حمایت کردند.
به گفته وو، «این لحظه مهمی برای هنگ‌کنگ بود. ESG یک موضوع پرکار است و استانداردها، چارچوب‌ها و دسته‌بندی‌های زیادی دارد. وضوح هدف آن هم از ضروریات بود. خیلی مهم است که در هنگ‌کنگ، رویکرد واحدی نسبت به تضمین بهترین استانداردها و نظارت‌های بین‌المللی وجود داشته باشد.» امروز، این گروه پیشرو دو جریان مهم را ایجاد کرده و پیگیری می‌کند: یکی برای داده و دیگری برای گفت‌وگو در مورد ظرفیت‌سازی که هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی برای توسعه ESG هنگ‌کنگ با هم، همکاری داشته باشند. پارک یو کیونگ، مدیر نظارت و سرمایه‌گذاری مسوولانه صندوق مدیریت دارایی APG آسیا، با نظرات وو موافق است و می‌گوید: «هنگ‌کنگ به عنوان یک مرکز مالی سبز در منطقه خلیج بزرگ، می‌تواند از اندازه و بلوغ بازارهای سرمایه‌ای و ثروت دانش ESG خود برای انتقال جریانات مالی سبز به بقیه دنیا، بهره‌برداری کند.»
طبق اعلام FSDC در حالی که دارایی‌های تحت مدیریت در پنج بازار ESG اروپا و همچنین در آمریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا/ نیوزیلند در دو سال منتهی به 2018 به میزان 34 درصد رشد کرده و به 3/ 30 تریلیون دلار رسیده، سرمایه‌گذاری در ESG در کل آسیا چندان فراگیر نیست و این در حالی است که این منطقه پتانسیل‌های زیادی دارد. کل دارایی‌های ESG در آسیا(به جز ژاپن) در پایان سال 2020 به 4/ 25 میلیارد دلار رسید و البته FSDC انتظار دارد در سال‌های آینده به رشد قابل توجهی برسد.
استقبال از تنوع در ESG
علاوه بر اینها، HKMA که صندوق ارزی 536 میلیارد دلاری هنگ‌کنگ را مدیریت می‌کند، یک طرح کمک مالی سبز و پایدار سه ساله را در مه 2021 معرفی کرد که به وام‌دهندگان و صادرکنندگان اوراق قرضه قانونی، سوبسید می‌دهد تا هزینه‌های اضافه آنها را در راستای این هدف پوشش دهد. HKMA از آن موقع، بیشتر سرمایه خود را صرف سهام و اوراقی می‌کند که به اصول ESG پایبند هستند. «برنامه اوراق قرضه سبز دولتی» که در سال 2018 شروع شده و سقف استقراض آن 100 میلیارد دلار هنگ کنگ است، برای نخستین بار اوراق سبز مستقل در آسیا منتشر کرد.
هنگ‌کنگ در فوریه امسال، اوراق قرضه سبز به ارزش 2/ 7میلیارد دلار فروخته است و قصد دارد تا پنج سال آینده، 5/ 175میلیارد دلار هنگ‌کنگ در قالب بدهی پایدار (بدهی دولتی قابل وصول در حال و آینده) بفروشد. پارک می‌گوید: «این برنامه معیاری برای محصولات اوراق سبز در بازار تعیین می‌کند و نمونه‌ای برای دیگر اوراق مالی سبز بالقوه است. همچنین آگاهی از تلاش‌های هنگ‌کنگ را در فعالیت‌های مالی سبز افزایش می‌دهد. به‌طور خلاصه، وقتی یک رویکرد کل‌نگرانه نسبت به ESG داشته باشیم، همه ما برنده هستیم.»ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

حمایت از تولید را شبکه ای می بینیم، نه نقطه ای

واردات نهاده های دامی کاهش یافت

ادامه نزول قیمت نفت در بازار جهانی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.