بارندگی‌ها از نیمه دوم آبان ماه به حالت عادی بازمی‌گردد/ وضعیت ذخایر آبی خوب نیست راه و شهرسازی

بارندگی‌ها از نیمه دوم آبان ماه به حالت عادی بازمی‌گردد/ وضعیت ذخایر آبی خوب نیست

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه اگر بارش نرمال هم داشته باشیم، جوابگوی نیاز آبی کشور نیست، گفت: انتظار این است که در نیمه دوم آبان و آذر ماه شرایط بارشی به حالت نرمال بازگردد؛ بدین معنی که بارندگی‌های معمول این موقع از سال را خواهیم داشت.
«احد وظیفه» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بارش‌ها در دو ماه پایانی فصل پاییز اظهار : بی‌هنجاری بارشی و بارش‌های کمتر از نرمال وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده است.
وی توضیح داد: میانگین سی سال گذشته استان تهران دریافت 9 میلی‌متر باران در مهرماه بوده است که تقریباً تاکنون بارندگی‌ای دریافت نکرده است، در همین برهه در استان البرز 11 میلی‌متر باران دریافت می‌شد که امسال صفر بوده، در سایر استان‌ها نیز شرایط مشابه است.
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: در حوزه زاگرس و غرب کشور نیز این موقع از سال 20 تا 40 میلی‌متر به خصوص در قسمت‌های کوهستانی بارندگی داشتیم، اما مهر ماه امسال بارش‌ها محدود به نواحی شمالی بوده است؛ آن هم با آنرمالی شدید؛ برای مثال هر سال بارندگی در گیلان 120 میلی‌متر بوده که مهر امسال فقط 40 میلی‌متر بارش دریافت کرده است.
وظیفه درباره وضعیت بارش‌ها در هفته آینده گفت: انتظار داریم طی این هفته بارندگی در نوار ساحلی شمالی کشور بیش از نرمال شود. شمال استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گلستان و خراسان شمالی نیز بارندگی‌های به نسبت نرمالی را در این هفته انتظار داریم. همچنین در استان تهران طی هفته آینده در بخش‌های جنوبی البرز بارش گزارش شده است.
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: انتظار غالب این است که شرایط بارشی در نیمه دوم آبان ماه و آذر ماه به حالت نرمال بازگردد، یعنی بارندگی‌های معمول مناطق که در این موقع از سال است، را داشته باشیم؛ البته اگر از زوایا دسترسی به آب نگاه کنیم به دلیل اینکه وضعیت بارش در 2 سال گذشته به شدت کمتر از نرم بوده است، باز هم تاثیری در جبران منابع آبی ندارد.
وی با یادآوری اینکه در سال آبی 1399-1400 بارندگی 38 درصد کمتر از نرمال بوده است، گفت: در سال آبی 1400-1401 نیز بارندگی‌ها 24 درصد کمتر از نرمال بوده است و درصد قابل ملاحظه‌ای از بارندگی در 2 سال گذشته دریافت نکردیم که اثر منفی بر منابع آبی کشور گذاشته است. کمبود بارندگی باعث شده است ذخیره آبی در وضعیت خوبی نباشد و آب پشت سدها به کمینه تاریخی رسیده است.
به گفته وظیفه، سفره‌های دشت‌های جنوب البرز به سرعت در حال تخلیه شدن است که فرونشست زمین را در پی دارد. همچنین بخش عمده‌ای از نیاز آبی از منابع زیرزمینی تامین می‌شود که به سرعت در حال تخلیه شدن است و تاثیر آن فرونشست زمین خواهد بود.
رییس مرکز ملی خشکسالی گفت: کارشناسان بر این عقیده هستند اگر بارش نرمال هم داشته باشیم، جوابگوی نیاز آبی کشور نیست و همین حالا اصفهان، بخش جنوبی کرمان درگیر فرونشست زمین است و این موضوع از چند دهه قبل شروع شده است و همچنان ادامه دارد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث/ تفاهم نامه تأمین مالی دانش بنیان ها

وام مسکن چند؟

اصلاح و رفع خاموشی بیش از 2700 پایه چراغ در فضاهای سبز شرق تهران

بررسی مصوبات سفر اعضای کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی با حضور وزیر کار

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.