بارندگی‌ها از نیمه دوم آبان ماه به حالت عادی بازمی‌گردد/ وضعیت ذخایر آبی خوب نیست راه و شهرسازی

بارندگی‌ها از نیمه دوم آبان ماه به حالت عادی بازمی‌گردد/ وضعیت ذخایر آبی خوب نیست

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه اگر بارش نرمال هم داشته باشیم، جوابگوی نیاز آبی کشور نیست، گفت: انتظار این است که در نیمه دوم آبان و آذر ماه شرایط بارشی به حالت نرمال بازگردد؛ بدین معنی که بارندگی‌های معمول این موقع از سال را خواهیم داشت.
«احد وظیفه» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بارش‌ها در دو ماه پایانی فصل پاییز اظهار : بی‌هنجاری بارشی و بارش‌های کمتر از نرمال وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده است.
وی توضیح داد: میانگین سی سال گذشته استان تهران دریافت 9 میلی‌متر باران در مهرماه بوده است که تقریباً تاکنون بارندگی‌ای دریافت نکرده است، در همین برهه در استان البرز 11 میلی‌متر باران دریافت می‌شد که امسال صفر بوده، در سایر استان‌ها نیز شرایط مشابه است.
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: در حوزه زاگرس و غرب کشور نیز این موقع از سال 20 تا 40 میلی‌متر به خصوص در قسمت‌های کوهستانی بارندگی داشتیم، اما مهر ماه امسال بارش‌ها محدود به نواحی شمالی بوده است؛ آن هم با آنرمالی شدید؛ برای مثال هر سال بارندگی در گیلان 120 میلی‌متر بوده که مهر امسال فقط 40 میلی‌متر بارش دریافت کرده است.
وظیفه درباره وضعیت بارش‌ها در هفته آینده گفت: انتظار داریم طی این هفته بارندگی در نوار ساحلی شمالی کشور بیش از نرمال شود. شمال استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گلستان و خراسان شمالی نیز بارندگی‌های به نسبت نرمالی را در این هفته انتظار داریم. همچنین در استان تهران طی هفته آینده در بخش‌های جنوبی البرز بارش گزارش شده است.
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: انتظار غالب این است که شرایط بارشی در نیمه دوم آبان ماه و آذر ماه به حالت نرمال بازگردد، یعنی بارندگی‌های معمول مناطق که در این موقع از سال است، را داشته باشیم؛ البته اگر از زوایا دسترسی به آب نگاه کنیم به دلیل اینکه وضعیت بارش در 2 سال گذشته به شدت کمتر از نرم بوده است، باز هم تاثیری در جبران منابع آبی ندارد.
وی با یادآوری اینکه در سال آبی 1399-1400 بارندگی 38 درصد کمتر از نرمال بوده است، گفت: در سال آبی 1400-1401 نیز بارندگی‌ها 24 درصد کمتر از نرمال بوده است و درصد قابل ملاحظه‌ای از بارندگی در 2 سال گذشته دریافت نکردیم که اثر منفی بر منابع آبی کشور گذاشته است. کمبود بارندگی باعث شده است ذخیره آبی در وضعیت خوبی نباشد و آب پشت سدها به کمینه تاریخی رسیده است.
به گفته وظیفه، سفره‌های دشت‌های جنوب البرز به سرعت در حال تخلیه شدن است که فرونشست زمین را در پی دارد. همچنین بخش عمده‌ای از نیاز آبی از منابع زیرزمینی تامین می‌شود که به سرعت در حال تخلیه شدن است و تاثیر آن فرونشست زمین خواهد بود.
رییس مرکز ملی خشکسالی گفت: کارشناسان بر این عقیده هستند اگر بارش نرمال هم داشته باشیم، جوابگوی نیاز آبی کشور نیست و همین حالا اصفهان، بخش جنوبی کرمان درگیر فرونشست زمین است و این موضوع از چند دهه قبل شروع شده است و همچنان ادامه دارد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.