قیمت توافقی خرید پنبه مغان 300 هزار ریال اعلام شد کشاورزی

قیمت توافقی خرید پنبه مغان 300 هزار ریال اعلام شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اردبیل- نماینده مردم پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از تعیین قیمت توافقی خرید پنبه مغان به ازای هر کیلوگرم 300 هزار ریال خبر داد و اعلام کرد: عملیات خرید توسط سازمان تعاون روستایی از روز هفتم آبان ماه انجام می‌شود.
عباس جهانگیرزاده روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: برای بررسی روند خرید و نحوه اقدام، مسئولان مرتبط سازمان تعاون روستایی امروز به منطقه مغان سفر کرده‌اند تا نحوه خرید توسط کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی را بررسی کنند.
وی اضافه کرد: مراکز تعیین شده خرید پنبه با قیمت توافقی جدید توسط تعاون روستایی به زودی اعلام خواهد شد.
نماینده مردم پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان با اشاره به افت مستمر قیمت خرید محصول وش پنبه تولیدی در منطقه گفت: طی یک ماه اخیر که عملیات خرید پنبه در منطقه آغاز شده، قیمت خرید از مبلغ هر کیلوگرم 320 هزار ریال به کمتر از نصف این رقم در روزهای اخیر افت کرده است.
وی با انتقاد از عملکرد مسئولان مرتبط در حوزه مدیریت تولید و خرید محصول پنبه مغان بیان کرد: در سفر اخیر معاون وزیر جهاد کشاورزی تصمیماتی بر حل مشکل اتخاذ شده و در نهایت موجب ورود تعاون روستایی برای حل مشکل شد.
جهانگیرزاده تاکید کرد: قیمت تولید هر کیلوگرم وش پنبه برای کشاورزان منطقه 280 هزار ریال برآورد شده و دولت باید با ورود به خرید تضمینی این محصول و پرداخت یارانه، از کشاورزان به عنوان سربازان تولید و استقلال کشور در تامین کالای مهم پنبه به عنوان ماده اولیه چندین واحد صنعتی پایین دست حمایت کند.
وی با تاکید بر لزوم سرعت عمل دولت در تصمیم برای حل مشکل پنبه کاران مغان گفت: محصول 18 هزار هکتار از اراضی مرغوب کشور در مغان منتظر اقدام مسئولان مرتبط است.

فصل تجارت


به گزارش فصل تجارت، افت 50 درصدی قیمت خرید وش پنبه از زارعان پنبه‌کار شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز در منطقه مغان در روزهای اخیر، صدای کشاورزان را درآورده است.
خرید وش پنبه با قیمت توافقی 320 هزار ریال از اوایل مهرماه در منطقه مغان آغاز شده ولی در یک ماه گذشته قیمت خرید این محصول مهم به تدریج افت کرده و در روزهای اخیر با بیش از 50 درصد افت، به 157 هزار ریال کاهش یافته و همین امر سبب نارضایتی و اعتراض کشاورزان پنبه کار شمال استان اردبیل شده است.
ابراهیم هزارجریبی مدیرکل پنبه و محصولات صنعتی وزارت جهاد کشاورزی، نیمه مهرماه در پی افت قیمت خرید وش پنبه تولیدی کشاورزان مغان و بررسی مشکلات موجود، به منطقه سفر کرد و در پی آن مقرر شد که وش پنبه به صورت توافقی توسط هشت واحد کارخانه پنبه‌پاک‌کنی و کشاورزان با تعیین افت 30 و به قیمت هر کیلوگرم 330 هزار ریال خریداری شود و در صورت نبود توافق بین طرفین، کارشناس سازمان کشاورزی میزان افت را تعیین کرده و خرید انجام شود.
به گفته کشاورزان مغان، در سه هفته اخیر پس از این سفر و توافق اولیه، قیمت خرید ثابت نمانده و شکل نزولی به خود گرفت به طوری که با 50 درصد افت قیمت، در روزهای اخیر به 157 هزار ریال تنزل کرده است.
علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به همراه ابراهیم هزارجریبی مدیرکل پنبه و محصولات صنعتی این وزارتخانه هفته گذشته در سفری به استان اردبیل مشکلات خرید پنبه در منطقه مغان را با حضور کشاورزان بررسی کردند.
کشاورزان پنبه‌کار منطقه در این نشست به نمایندگی از پنبه‌کاران، مشکل در تهیه بذر مرغوب، نبود نظارت بر توزیع کود، بحران تامین آب پنبه کشت شده، فراهم نبودن امکان خرید تضمینی، افت قیمت محصول تولیدی، ضعف اساسی در برداشت مکانیزه محصول، نبود مدیریت درست در بازار وش پنبه و پرداخت نشدن بهای پنبه خریداری شده را از جمله مشکلات اساسی خود عنوان کردند.
پس از این سفر و جلسه مشترک فرمانداران سه شهرستان پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان با معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت و مدیرکل پنبه و گیاهان صنعتی این وزارتخانه و بررسی مشکلات پنبه‌کاران منطقه، مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که در این جلسه قیمت توافقی برای خرید وش پنبه کشاورزان منطقه تعیین و مقرر شد که رقم تعیین شده به وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد شود تا درباره روش خرید و اعلام قیمت تصمیم‌گیری شود.
در پی این جلسه، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی محصول پنبه مغان با قیمت توافقی هر کیلوگرم 300 هزار ریال به تفاهم رسیده اند و بنا به اعلام نماینده مردم پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان در مجلس شورای اسلامی، عملیات خرید از هفتم آبان ماه آغاز می‌شود.
عملیات برداشت محصول پنبه از اراضی زراعی دشت مغان در شمال استان اردبیل با مساعد شدن هوا و شکوفه زدن غنچه‌های این محصول از اوایل مهرماه آغاز شده است.

فصل تجارت


کشت پنبه در شهرستان پارس‌آباد، اصلاندوز و بیله سوار در منطقه مغان استان اردبیل به علت مساعد بودن شرایط اقلیمی و آب کافی از سال‌های دور رواج دارد و در سال‌های اخیر نیز کشت این محصول گسترش یافته است.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، امسال محصول پنبه در 18 هزار و 250 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه مغان کشت شده و پیش‌بینی می‌شود که بیش از 70 هزار تن محصول وش پنبه از سطح مزارع منطقه مغان برداشت ‌شود.
ارقام مای و لیدر پنبه مهم‌ترین ارقام محصول کشت شده در منطقه مغان محسوب می‌شود و محصول برداشت شده نیز توسط هشت کارخانه پنبه پاک‌کنی موجود در منطقه، تا سه ماه آینده بسته به شرایط آب و هوایی خرید و به پنبه سفید تبدیل و به واحدهای نساجی فروخته خواهد شد.
تعداد زارعان پنبه‌کار استان اردبیل 750 نفر و میانگین تولید پنبه در هر هکتار از اراضی مغان نیز حدود چهار تن اعلام شده است.
پنبه از مهم‌ترین محصولات کشاورزی است که علاوه بر تامین مواد اولیه صنایع نساجی و روغن‌کشی، در اشتغال‌زایی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و کمتر محصول کشاورزی از نظر قابلیت ایجاد ارزش افزوده و تنوع فرآورده هم‌ردیف پنبه است.
هشت کارخانه پنبه‌کنی در منطقه وجود دارد که علاوه بر خرید توافقی، محصول خریداری شده را پس از فرآوری و تصفیه اولیه و تبدیل کردن به محلوج و دانه پنبه، به بازارهای هدف و کارخانه‌های نساجی و روغن‌کشی ارسال می‌کنند.
کشت پنبه در منطقه مغان سابقه طولانی دارد و این زراعت در حفظ مرغوبیت خاک زراعی و کاهش جمعیت حشرات، کنترل آفات و بیماری‌ها نقش بسیار مهمی دارد.
در سال‌های گذشته سطح زیر کشت پنبه در منطقه مغان تا سقف 20 هزار هکتار نیز افزایش یافته بود ولی به علت جایگزین شدن محصولات دیگر، سطح زیر کشت این محصول در سال های گذشته کاهش یافت ولی با افزایش قیمت محصول و حمایت دولت، کشت این محصول در منطقه مغان در حال افزایش است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.