کمک طراحان و متخصصان برای ایده‌پردازی در استفاده از صنایع دستی گردشگری

کمک طراحان و متخصصان برای ایده‌پردازی در استفاده از صنایع دستی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - جلالی گفت: تلاشمان بر این است همان‌طور که زمانی صنایع‌دستی صنایع‌زیستی بوده با کمک و ایده‌پردازی متخصصان و تعریف استاندارها و شاخص‌های بالا این محصولات را از ویترین به استفاده عمومی بیاوریم.

مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور امروز پنجشنبه پنجم آبان ماه 1401 با حضور در برنامه سلام تهران در ابتدا از حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت احمدبن موسی علیه السلام ابراز تأسف کرد و گفت: حرم حریم دارد، امن است و قرار است که مامن باشد. حرم محل اتصال به خدا، زیارت و سبک شدن است زمانی که اتفاقی می‌افتد آدم دلش می‌گیرد.
وی ادامه داد: در تمام این سال‌ها سعی کردم روح مادرانگی را ترویج کنم. مادر زمین و مادر وطن از چنین اتفاق‌هایی قلبش به رنج می‌آید و ما باید حرمت مادر زمین و میهن را داشته باشیم. چنین اتفاقاتی جز یک قلب غاصب بر نمی‌آید.
جلالی درباره کارهای انجام شده در توسعه کمی و کیفی صنایع‌دستی گفت: تصویر عمومی از صنایع‌دستی کلیشه‌ای و محدود به چند محصول است؛ در حالی‌که در ایران دارای 300 نوع صنایع‌دستی در 18 رشته هستیم. صنایع‌دستی ایران حاصل دانش، مهارت، سلیقه، ذوق، هنر، اصالت و هویت زنان ایرانی و خانواده‌ها است.
جلالی با بیان اینکه از 400 نوع محصول صنایع‌دستی ثبت شده در یونسکو 299 رشته متعلق به ایران است، افزود: کار در حوزه صنایع‌دستی کارمندی و ستادی نیست، هنر و هنرمندی است و ما خود را موظف می‌دانیم که خادم هنرمندان باشیم.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ادامه داد: تمام تلاشمان بر این است که صنایع‌دستی را وارد زنجیره ارزش کنیم. همان‌طور که زمانی صنایع‌دستی صنایع‌زیستی بوده تلاش کنیم که با استاندارها و شاخص‌های بالا این محصولات را از ویترین‌ها به استفاده عمومی بیاوریم و در زنجیره ارزش از مواد اولیه تا صادرات رشد کیفی کند.
جلالی با تاکید به اهمیت توجه مسئولان، خانواده‌ها و رسانه‌ها به صنایع‌دستی و هنرهای سنتی تصریح کرد: بسیاری از هنرهای ما در حال از بین رفتن هستند و خانم‌ها موظف هستند که آن هنر را زنده کنند. هنری به نام کوب‌بافی در مهترکلاته گلستان است که در حال از بین رفتن بود و اگر همت بانوان نبود این هنر از بین رفته بود. بسیاری از هنرها در ایران وجود دارد که ما موظف به زنده نگه داشتن آن‌ها و اضافه کردنشان به زنجیره ارزش هستیم.
وی از گلابتون دوزی و عبابافی به‌عنوان دیگر هنرهای احیا شده نام برد و بر حمایت و زنده نگه داشتن ذوق و هنر ایرانی تاکید کرد و ادامه داد: مخمل کاشان افتخار پوشش کعبه را دارد و پارچه زربفت در حرم‌ها استفاده می‌شود.
جلالی از حرم‌ها به‌عنوان بزرگترین نمایشگاه صنایع‌دستی نام برد که در آن‌ها از مس‌کوبی، معرق، منبت و کاشی هفت رنگ استفاده شده است.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ادامه داد: ظرفیت تبدیل تمام ایران به نمایشگاه صنایع‌دستی و خانه‌ها به کارگاه‌های صنایع‌دستی وجود دارد.
وی متذکر شد: صنایع‌دستی اقتصاد هویت بنیان ماست و اگر به چرخه اقتصادی اضافه شود می‌توانیم فرهنگمان را زنده نگه داریم و انتقال دهیم. همان چیزی که در مادرانگی وجود دارد، مادر زایا، رشددهنده و تربیت‌کننده است. امیدوارم متخصصان و طراحان که در ابتدای زنجیره ارزش برای ایده‌مند کردن قرار دارند وارد شوند و صنایع دستی را از ویترین خارج و به متن زندگی اضافه کنند.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در پایان ابراز امیدواری کرد خادم خوبی برای هنرمندان صنایع‌دستی باشد و سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به چرخه اقتصاد مولد اضافه شوند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.