عباسی مطرح کرد:
تامین نیاز آبی کشور تنها با کاهش 10درصدی مصرف بخش کشاورزی گفتگو

تامین نیاز آبی کشور تنها با کاهش 10درصدی مصرف بخش کشاورزی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: با توجه به سهم 90 درصدی حوزه کشاورزی از منابع آبی اگر میزان مصرف در این بخش 10 درصد کاهش پیدا کند حجم صرفه‍‌‌‌ جویی شده معادل 9 میلیارد مترمکب آب خواهد بود که تمام نیاز حوزه‌های صنعت، شرب و فضای سبز کشور را تامین می‌کند.

علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در خصوص کاهش ذخایر آب و اقدامات لازم برای جلوگیری از بحران، گفت: باید برای جلوگیری از بحران آب برنامه بلند مدت داشته باشیم، در حال حاضر از 400 میلیارد متر مکعب بارندگی کل کشور 300 میلیارد مترمکعب آن از دست می‌رود و تنها 100میلیارد متر مکعب آن برای شرب، صنعت، کشاورزی و فضای سبز استفاده می‌شود.
نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا 300 میلیارد مترمکعبی که از دسترس خارج می‌شود را به چرخه مصرف بازگردانیم، ادامه داد: لازم است تا با اتخاذ تصمیماتی در راستای افزایش بهره‌وری سهم بخش کشاورزی از 100 میلیارد مترمکعب آب حاصل از بارش‌ها کاهش پیدا کند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید بارور سازی ابرها در انتهای لیست برنامه‍‌های لازم در راستای تامین آب مورد نیاز قرار بگیرد زیرا در صورت موفقیت آمیز بودن این اقدام در حال حاضر تنها یک چهارم از آن در چرخه مصرف قرار می‌گیرد، عنوان کرد: در قانون بودجه 1401 نیز اعتباراتی برای انجام مطالعات و عملیات بارورسازی ابرها تخصیص داده شد اما این اقدام موفقیت زیادی ندارد و مشخص نیست بارندگی‌ها ناشی از بارورسازی است یا خیر.
وی با بیان اینکه مشکلات کم‌آبی تنها با بارورسازی ابرها برطرف نمی‌شود، تصریح کرد: وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی باید بر روی مسائلی از جمله افزایش بهره‌وری آب خصوصا در حوزه کشاورزی تلاش کنند. با توجه به سهم 90 درصدی حوزه کشاورزی از منابع آبی اگر میزان مصرف در این بخش 10 درصد کاهش پیدا کند حجم صرفه‍‌‌‌ جویی شده معادل 9 میلیارد مترمکعب آب خواهد بود که تمام نیاز حوزه‌های صنعت، شرب و فضای سبز کشور را تامین می‌کند.
عباسی با تاکید بر اینکه با 10درصد کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی می‌توان تحولات زیادی را ایجاد کرد، گفت: اگر با انجام اقداماتی بتوانیم هدر رفت 5درصد از 300 میلیارد مترمکعب آب حاصل از بارندگی که از دسترس خارج می‌شود را حفظ کنیم، معادل 15 میلیارد مترمکعب آب وارد چرخه مصرف می‌شود که می‌توانیم با استفاده از آن بخش زیادی از نیاز کشور را تامین کنیم این درحالی است که کمبود کشور در حوزه تامین آب شرب 2 به نسبت هدرفت زیاد نیست.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه دستگاه‌ها اهتمامی در زمینه افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی و مصرف آب ندارند. در حال حاضر بهره‌وری آب در کشور حدود 35 درصد است و اگر آن را به 45 درصد برسانیم می‌توانیم حجم قابل توجهی آب صرفه‌جویی کنیم./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.