باغ های کردستان شناسنامه دار می شوند کشاورزی

باغ های کردستان شناسنامه دار می شوند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سنندج- رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: باغ های استان بر اساس شیوه نامه جدید ابلاغ شده از وزارت جهاد کشاورزی با همکاری اتاق اصناف کشاورزی شناسنامه دار می شوند.
به گزارش فصل تجارت، پیمان اسکندری روز جمعه در جلسه هماهنگی شناسنامه دار کردن باغات استان با تاکید بر اینکه شناسنامه دار کردن یکی از مهمترین اولویت های مجموعه جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: باید این طرح با همکاری متولیان مجموعه و باغداران استان در زمان پیش بینی شده به انجام برسد.
وی اضافه کرد: شناسنامه باغی مدرک رسمی حاوی مشخصات کامل فنی و تخصصی باغات به منظور شناسایی و ساماندهی آمار عرصه های باغی است، که حداقل سالی یکبار مورد بازدید میدانی و راستی آزمایی قرار می گیرد.
اسکندری با اشاره به اهمیت این موضوع افزود: هدف این طرح فراهم آوردن امکان استفاده و بهره برداری از آمار دقیق باغداران در راستای توسعه صادرات است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی و مدیریت کلان زیربخش باغبانی در راستای افزایش کمی و کیفی تولید، اصلاح باغات و بهره وری از عوامل و منابع تولید، هویت بخشی صنفی به باغداران و بسترسازی در راستای ایجاد و اتصال حلقه های زنجیره تولید و تکمیل زنجیره ارزش محصولات باغی از مهمترین اهداف تعریف شده در این طرح است.
اسکندری بیان کرد: طرح شناسنامه دار کردن باغات، شامل همه باغات، گلخانه ها و دیگر واحدهای تولید محصولات باغبانی در استان خواهد شد.
وی افزود: دریافت و ثبت اطلاعات کامل باغداران، تعیین موقعیت مکانی، صدور تاییدیه بهره برداری و صدور شناسنامه و پروانه فعالیت باغداران ازمراحل انجام این طرح خواهد بود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه بعد از ثبت نام متقاضی ظرف چهار روز کاری شناسنامه باغات صادر خواهد شد یادآور شد: شناسنامه صادر شده تا یک سال اعتبارخواهد داشت و برای دوره های یکساله به دفعات نامحدود تمدید می شود.
وی تاکید کرد: از این پس ارائه هرگونه خدمات به تولید کنندگان و بهره برداران بخش باغبانی، اعم از پرداخت تسهیلات بانکی، توزیع کود یارانه ای، خرید تضمینی محصول، بیمه محصولات کشاورزی صرفا در قبال ارائه شناسنامه باغی و کد 18 رقمی صورت خواهد گرفت.
یک میلیون و 217 هزار و 38 هکتار از مساحت کردستان به اراضی کشاورزی اختصاص دارد که این میزان حدود پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل داده است؛ 96 درصد سطح اراضی کشاورزی استان هم به کشت سالانه محصولات زراعی و سطح آیش (بدون کشت) و چهار درصد به عبارتی 52 هزار و 670 هکتار آن هم به اراضی باغی اختصاص پیدا کرده است.
بر اساس آخرین گزارش عملکرد سالانه تولید محصولات زراعی و باغی استان که مربوط به سال 1400 است در 791 هزار و 970 هکتار زیر کشت؛ یک میلیون و 754 هزار تن محصول تولید شده و میزان برداشت محصولات باغی هم 443 هزار تن بوده است.
از 791 هزار و 970 هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان 87 درصد دیم و فقط 13 درصد آن آبی است سالانه هم حدود 211 هزار و 268 هکتار از اراضی دیم به ویژه در شرق، شمال شرق و شمال استان به طور آیش در تناوب زراعی قرار می‌گیرد.
79 درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان سالانه به غلات، 13 درصد حبوبات، پنج درصد به علوفه و سه درصد دیگر به سایر محصولات زراعی اختصاص پیدا می کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پرداخت مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار بورس

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.