شناسنامه دار کردن باغهای کردستان ضروری است کشاورزی

شناسنامه دار کردن باغهای کردستان ضروری است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سنندج- رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با تاکید بر ضروری بودن شناسنامه دار کردن باغهای این استان گفت: باغ های استان بر اساس شیوه نامه جدید ابلاغ شده از وزارت جهاد کشاورزی با همکاری اتاق اصناف کشاورزی شناسنامه دار می شوند.
به گزارش فصل تجارت پیمان اسکندری روز جمعه در جلسه هماهنگی شناسنامه دار کردن باغات استان با تاکید بر اینکه شناسنامه دار کردن یکی از مهمترین اولویت های مجموعه جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: باید این طرح با همکاری متولیان مجموعه و باغداران استان در زمان پیش بینی شده به انجام برسد.
وی اضافه کرد: شناسنامه باغی مدرک رسمی حاوی مشخصات کامل فنی و تخصصی باغات به منظور شناسایی و ساماندهی آمار عرصه های باغی است، که حداقل سالی یکبار مورد بازدید میدانی و راستی آزمایی قرار می گیرد.
اسکندری با اشاره به اهمیت این موضوع افزود: هدف این طرح فراهم آوردن امکان استفاده و بهره برداری از آمار دقیق باغداران در راستای توسعه صادرات است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی و مدیریت کلان زیربخش باغبانی در راستای افزایش کمی و کیفی تولید، اصلاح باغات و بهره وری از عوامل و منابع تولید، هویت بخشی صنفی به باغداران و بسترسازی در راستای ایجاد و اتصال حلقه های زنجیره تولید و تکمیل زنجیره ارزش محصولات باغی از مهمترین اهداف تعریف شده در این طرح است.
اسکندری بیان کرد: طرح شناسنامه دار کردن باغات، شامل همه باغات، گلخانه ها و دیگر واحدهای تولید محصولات باغبانی در استان خواهد شد.
وی افزود: دریافت و ثبت اطلاعات کامل باغداران، تعیین موقعیت مکانی، صدور تاییدیه بهره برداری و صدور شناسنامه و پروانه فعالیت باغداران ازمراحل انجام این طرح خواهد بود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه بعد از ثبت نام متقاضی ظرف چهار روز کاری شناسنامه باغات صادر خواهد شد یادآور شد: شناسنامه صادر شده تا یک سال اعتبارخواهد داشت و برای دوره های یکساله به دفعات نامحدود تمدید می شود.
وی تاکید کرد: از این پس ارائه هرگونه خدمات به تولید کنندگان و بهره برداران بخش باغبانی، اعم از پرداخت تسهیلات بانکی، توزیع کود یارانه ای، خرید تضمینی محصول، بیمه محصولات کشاورزی صرفا در قبال ارائه شناسنامه باغی و کد 18 رقمی صورت خواهد گرفت.
یک میلیون و 217 هزار و 38 هکتار از مساحت کردستان به اراضی کشاورزی اختصاص دارد که این میزان حدود پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل داده است؛ 96 درصد سطح اراضی کشاورزی استان هم به کشت سالانه محصولات زراعی و سطح آیش (بدون کشت) و چهار درصد به عبارتی 52 هزار و 670 هکتار آن هم به اراضی باغی اختصاص پیدا کرده است.
بر اساس آخرین گزارش عملکرد سالانه تولید محصولات زراعی و باغی استان که مربوط به سال 1400 است در 791 هزار و 970 هکتار زیر کشت؛ یک میلیون و 754 هزار تن محصول تولید شده و میزان برداشت محصولات باغی هم 443 هزار تن بوده است.
از 791 هزار و 970 هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان 87 درصد دیم و فقط 13 درصد آن آبی است سالانه هم حدود 211 هزار و 268 هکتار از اراضی دیم به ویژه در شرق، شمال شرق و شمال استان به طور آیش در تناوب زراعی قرار می‌گیرد.
79 درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان سالانه به غلات، 13 درصد حبوبات، پنج درصد به علوفه و سه درصد دیگر به سایر محصولات زراعی اختصاص پیدا می کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

چرا دولت می‌خواهد 65 درصد سهام بانک رفاه را واگذار کند؟

32 شهر خوزستان تحت پوشش طرح بازآفرینی شهری قرار گرفتند

تراز پرداختی های کارکنان استاندارد استان مرکزی مناسب نیست

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.