بهره اروپا در قله 13 ساله اقتصادی

بهره اروپا در قله 13 ساله

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در پی تداوم سطح بالای تورم، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره این منطقه را برای دومین‌بار در ماه‌های اخیر افزایش داد. این نهاد نرخ بهره سیاستی را 75/ 0واحد درصد دیگر بالا برد و به 2درصد رساند تا نرخ بهره منطقه یورو به بالاترین سطح از سال2009 برسد. برخی تحلیلگران معتقدند که سیاست‌های انقباضی تا دستیابی به تورم 2درصدی در ماه‌های آتی ادامه خواهد داشت.

فصل تجارت

گزارش بازارهای اروپایی حاکی از آن است که بانک مرکزی این منطقه در روز پنج‌شنبه 27 اکتبر، بار دیگر در سال 2022 از سیاست‌های انقباضی در جهت بهبود تورم، بهره گرفته است. بر این اساس این نهاد با افزایش 75/ 0 درصدی نرخ‌های بهره سیاستی، نرخ بهره این منطقه را به 2درصد رساند که در 13 سال اخیر بی‌سابقه بوده است. تحلیل‌گران معتقدند با وجود تبعات رکودی، افزایش نرخ بهره گامی مثبت در درمان تورم به شمار می‌رود.
سلاح ضد تورمی بانک مرکزی
افزایش هزینه‌های مواد خوراکی و انرژی در منطقه یورو بار دیگر سبب شد تورم ماه سپتامبر در این منطقه دو رقمی شود. این امر به دلیل افزایش 8/ 40 درصدی هزینه‌های گاز و همچنین افزایش 8/ 11 درصدی هزینه‌های مواد خوراکی نسبت به سال گذشته رخ داد و توانست تورم قاره سبز را از 1/ 9 درصد در ماه اوت به 10 درصد در ماه سپتامبر برساند. به دنبال این موضوع و همچنین تشدید بحران انرژی در این منطقه برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند که بانک مرکزی اروپا برای جلوگیری از شتاب تورم باید نرخ بهره را تا 2 درصد افزایش خواهد داد. این نهاد پس از گذشت یک ماه از انتشار داده‌های تورمی توسط اداره آمار، سرانجام در 27 اکتبر 2022 نرخ بهره را 75/ 0 واحد درصد دیگر در جهت بهبود تورم افزایش داد. با افزایش 75/ 0 واحد درصدی نرخ‌های سیاستی، نرخ بهره منطقه یورو به 2 درصد رسید که این موضوع از سال 2009 در این منطقه بی‌سابقه بوده است. اما سوال این است که افزایش سیاست‌های انقباضی در ماه‌های آتی نیز ادامه‌دار خواهد بود؟ پاسخ به این سوال به متغیرهای متعددی بستگی دارد که برخی از آنها اقتصادی نیز نیستند. سرنوشت جنگ اوکراین و تاثیر مستقیم آن بر بازار انرژی و مواد غذایی اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار غیراقتصادی بر انتظارات تورمی است. از سوی دیگر سیاست‌های انقباضی فدرال‌رزرو مزید بر علت شده تا تورم در اروپا افزایشی شود.
فشار از آن‌سوی آتلانتیک
سیاست‌های انقباضی فدرال‌رزو آمریکا برای کنترل تورم این کشور، یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر تورم اروپا به شمار می‌رود. مکانیسم اثرگذاری سیاست پولی آمریکا بر اقتصادهای اروپایی به گونه‌ای است که افزایش تورم در قاره سبز را به دنبال دارد. به دنبال وقوع پاندمی کرونا، بانک‌های مرکزی اقتصادهای پیشرفته جهان با کاهش نرخ بهره به مقابله با رکود اقتصادی رفتند. با عبور جهان از بحران پاندمی، تبعات سیاست‌های انبساطی بی‌سابقه دامن‌گیر اقتصادهای بزرگ جهان شد. با این وجود، در حالی که اقتصاد آمریکا نسبت به باقی اقتصادهای پیشرفته جهان وضعیت بهتری داشت و می‌توانست نرخ بهره را بیشتر از همتایان اروپایی خود افزایش دهد، قاره سبز به دلیل رشد اقتصادی ضعیف و در شرف رکود بودن، ‌از افزایش نرخ بهره همگام با فدرال رزرو ناتوان بود. همین مساله باعث شد در حالی که افزایش نرخ بهره در آمریکا دلار را تقویت می‌کرد، بانک‌های مرکزی در اروپا از حمایت از ارزهای خود ناتوان باشند. در همین راستا در ماه‌های اخیر دلار برای نخستین بار از یورو پیشی گرفت و هر دلار در مقابل بیش از یک یورو معامله شد. این وضعیت با بالابردن قیمت کالاهای وارداتی در اروپا به افزایش سطح قیمت‌ها در این منطقه کمک کرده است و فشار مضاعفی را به اقتصاد این منطقه وارد ساخته است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پرداخت مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار بورس

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.