واکاوی بورس تهران اقتصادی

واکاوی  بورس تهران

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رکود بازار تک نیست و سازمان وظایف چندگانه‌ای در قبال حمایت از بازار بر عهده دارد. بورس تهران با ناامیدی مطلق فاصله دارد اما نشانه‌هایی از بازگشت بازار سهام با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در بازار سرمایه دیده نمی‌شود.

سیاوش وکیلی
رکود بازار تک نیست و سازمان وظایف چندگانه‌ای در قبال حمایت از بازار بر عهده دارد. بورس تهران با ناامیدی مطلق فاصله دارد اما نشانه‌هایی از بازگشت بازار سهام با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در بازار سرمایه دیده نمی‌شود. رکود بورس را باید در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور جست‌وجو کرد. فضای غبارآلودی بر بورس ایران حاکم است که حجم معاملات پایین، ریزش مستمر قیمت‌ها و خروج پول‌ها از بازار مهر تاییدی بر این ادعاست. از مهم‌ترین دلایلی که بازار سرمایه را به این روز انداخته است، می‌توان به قیمت‌گذاری دستوری، عدم تعادل میان بازار سهام و بازار بدهی که حجم اوراق با توانایی بازار سرمایه هماهنگی ندارد و همچنین ابهامات بودجه‌ای در رابطه با نرخ خوراک صنایع و سیاست‌های مالیاتی اشاره کرد. واکنش فعلی بازار با توجه به تمام موارد مطرح شده منطقی به نظر رسیده و سرمایه‌گذاران نیز احتیاط را پیش خواهند گرفت.
البته در زمینه اجرایی نواقص زیادی وجود دارد و سازمان بورس جهت بازگشت امید و شادابی به بازار ناموفق بوده است. با توجه به صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی در حال حاضر منابع زیادی توسط این شرکت‌ها در بانک‌ها پارک شده است و سازمان باید در جلساتی شرکت‌ها را حداقل برای حمایت از سهام خود به تزریق منابع به بازار سرمایه تشویق نماید.
به دلیل شائبه‌هایی که به عنوان دستکاری در بازار برای این دست اقدامات در گذشته مطرح می‌شد به نظر می‌رسد سازمان در این موضوع پا پس کشیده است. سهامداران و فعالان باید به صورت سازمان یافته و با محوریت سازمان بورس جهت پیگیری مطالبات بحق خود گام بردارند.
بر مبنای علم اقتصاد رابطه منفی میان نرخ بهره و تورم وجود دارد و در اکثر کشورهای پیشرفته افزایش نرخ بهره به کنترل تورم منجر خواهد شد. در ایران اما تورم تک عاملی نیست، همانطور که می‌دانید در سال‌های رونق بورس رشد پول به عنوان عامل اصلی مطرح می‌شد و بورس به عنوان یکی از درایورهای تورم معرفی می‌شد اما با رکود 2 ساله بورس نیز تورم کنترل نشد.
ابزار نرخ بهره با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد نرخ بهره معنی‌دار است، اما در ایران این موضوع صادق نیست و در شرایطی که این روزها عموم مردم برخلاف گذشته با بازار سرمایه درگیر شده‌اند دولت باید وزن بیشتری را برای بورس در سیاست‌های کنترل تورم خود در نظر بگیرد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

چرا دولت می‌خواهد 65 درصد سهام بانک رفاه را واگذار کند؟

32 شهر خوزستان تحت پوشش طرح بازآفرینی شهری قرار گرفتند

تراز پرداختی های کارکنان استاندارد استان مرکزی مناسب نیست

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.