تدوین سناریوهای خوشبینانه و بدبینانه برای مدیریت منابع آبی استان مرکزی نفت و انرژی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی از تدوین سناریوهای خوشبینانه و بدبینانه به منظور مدیریت منابع آبی برای تمامی شهرهای این استان در سال آبی پیش رو خبر داد تا مشکلی در تامین نیاز مردم به آب، بویژه مصارف شرب بوجود نیاید.

عزت‌اله آمری با اشاره به اینکه براساس پیش‌بینی‌های اعلام شده، با پائیز کم بارشی مواجه هستیم، اظهار کرد: به منظور مدیریت منابع آبی سناریوهای بدبینانه‌ای متناسب با میزان بارشی که در سال آبی پیش رو صورت خواهد گرفت توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی تهیه و تدوین شده است تا بتوان منابع آبی ذخیره شده را به نسبت بارندگی‌ها مدیریت کرد تا با چالش و تنش آبی مواجه نشویم.
وی به تدوین سناریوی خوشبینانه در خصوص مدیریت منابع آبی نیز اشاره کرد و افزود: در صورتی که بارندگی‌های مطلوب حتی سیل آسا در فصل زمستان یا بهار سال آینده صورت گیرد برنامه ریزی لازم به منظور حفظ منابع آبی با ذخیره‌سازی مناسب در قالب سناریوی خوشبینانه تدوین و متناسب با این شرایط اجرایی خواهد شد.
وی بیان کرد: در این سناریوها پیش بینی شده است چنانچه امکان بهره‌برداری از منابع آبی سدهای کمال صالح و الغدیر وجود نداشته باشد استفاده از چاه های آبی که تاکنون بهره برداری نشده‌اند و به مدار وارد کردن چاه های خاموش یا حفر چاه های جدید قابل بهره برداری در دستور کار قرار خواهد گرفت.
این مقام مسئول در شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی افزود: چنانچه پیش‌بینی‌ها مبنی بر پائیز کم‌بارش محقق شود طبیعتا سال آبی سختی را پیش رو خواهیم داشت اما در استان مرکزی با همراهی مردم در مصرف درست و بهینه آب و نیز تلاش مسئولان می توانیم سال آینده را بدون تنش و بحران آبی عبور کنیم به شرط آنکه با توجه به شرایط موجود، صرفه جویی در مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی صورت گیرد.
وی در خصوص کشت پائیزه نیز گفت: از آنجاکه در مهرماه سال جاری هیچگونه بارشی در استان صورت نگرفته است طبیعی است که کشاورزان همچنان از چاه های آب برای آبیاری کشت پائیزه استفاده می‌کنند و توصیه می‌شود چنانچه کشت‌های پائیزه انجام شده موتورهای آب خاموش شود تا آب برای کشت‌های سال آینده ذخیره سازی شود.
آمری در خصوص منابع آبی موجود در سدهای بزرگ استان گفت: در حال حاضر حدود 50 درصد آب در مخزن آبی سدکمال صالح اراک ذخیره شده است که با مدیریت منابع و مصارف در این سد و با صرفه جویی مردم در مصرف آب شرب مشکلی در تامین نیاز شرب بوجود نخواهد آمد.
وی با اشاره به شرایط بحرانی میزان آب ذخیره سازی شده در سد الغدیر ساوه نیز گفت: هم اکنون کمتر از 50 میلیون متر مکعب آب از مجموع 277 میلیون متر مکعب ظرفیت سدالغدیر ساوه ذخیره سازی شده است که روند کاهشی به خود گرفته و از طرفی درخصوص مصرف شبکه آبیاری زهکشی برای کشاورزی و وابستگی مصارف آب شرب شهر ساوه به این سد نگرانی‌هایی وجود دارد و امیدواریم با مدیریت توزیع آب مشکلی در تامین نیاز مصارف شرب و کشاورزی پیش نیاید.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

وام مسکن چند؟

اصلاح و رفع خاموشی بیش از 2700 پایه چراغ در فضاهای سبز شرق تهران

بررسی مصوبات سفر اعضای کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی با حضور وزیر کار

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.