50 درصد وعده اشتغال دولت عملی شد کار و تعاون

50 درصد وعده اشتغال دولت عملی شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر کار از تحقق وعده دولت برای ایجاد یک میلیون و 200 هزار شغل تا پایان سال خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بیش از 50 درصد از فرصت‌های شغلی هدف‌گذاری شده در سال 1401 ظرف شش ماهه نخست امسال محقق شده است.

به اذعان بسیاری از کارشناسان از مهمترین دغدغه‌های امروز کشور مساله اشتغال است که باید به دغدغه همه دستگاه‌های حاکمیتی و نهادهای مردمی تبدیل شود.
رئیس جمهوری در اولین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت سیزدهم، اعلام کرد که مهم‌ترین وظیفه خود در مقطع فعلی را رفع دغدغه مردم و جوانان در زمینه اشتغال می‌داند و افزود: مردم برای حل مشکلات خود و از جمله بیکاری به دولت امید بسته‌اند، باید کاری کنیم که این امیدها افزون شوند و به یأس و ناامیدی تبدیل نشوند.
وی با بیان اینکه دولت به تنهایی از عهده رفع مشکل بیکاری بر نمی‌آید، تاکید کرد: یکی از ضرورت‌ها در زمینه ایجاد اشتغال این است که بخش خصوصی میدان‌دار باشد و دولت نقش حمایتی و نظارتی خود را به درستی ایفا کند لذا باید زمینه نقش‌آفرینی بیش از پیش بخش خصوصی را در این عرصه فراهم کنیم.
به اعتقاد رئیس جمهور بر اساس تکالیف سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه‌ای کشور باید تا پایان سال 1404 مشکل بیکاری در کشور برطرف می‌شد ولی عقب ماندگی های جدی در تحقق این هدف باعث شده که امروز با خیلی عظیم بیکاران مواجه باشیم.
در نخستین جلسه شورای عالی اشتغال از زیست‌بوم ملی اشتغال با هدف ایجاد متوسط یک میلیون شغل در سال رونمایی شد. این طرح توسط وزارت کار به جریان افتاد و به گفته عبدالملکی‌ - وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر اساس هدفگذاری این طرح مقرر شد تا پایان سال 1401 بیش از یک میلیون و 850 هزار فرصت شغلی با همکاری بخش خصوصی ایجاد شود.
گزارش سامانه ملی رصد اشتغال کشور نشان می ‌دهد که در پنج ماه نخست امسال 341 هزار و 633 شغل در کشور ایجاد شده که بررسی جنسیت اشتغال ثبت شده در پنج ماه گویای آن است که حدود 70 درصد اشتغال ثبتی مربوط به مردان و 30 درصد مربوط به زنان بوده است.
پیش از این محمود کریمی بیرانوند - معاون اشتغال وزارت کار، با اشاره به گزارش سامانه ملی رصد اشتغال، اعلام کرد: از شهریورماه سال گذشته تا پایان مرداد ماه امسال، جمعا 975 هزار و 633 شغل در کشور ایجاد شده است.
وی با استناد به آمارگیری دقیق سامانه ملی رصد اشتغال گفته بود: با آمار قابل اتکای همه دستگاه‌ها از ابتدای شهریور تا پایان اسفندماه 1400، یعنی هفت ماه آغاز به کار دولت سیزدهم 634 هزار شغل در کشور به وجود آمده است.
در روزهای اخیر سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که تا پایان سال جاری و در راستای تحقق وعده دولت سیزدهم، بیش از یک میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد خواهد شد.
آنطور که وی گفته با برنامه‌ریزی‌های صورت‌ گرفته، بیش از 50 درصد تعهد داده شده و فرصت‌های شغلی هدف‌گذاری شده سال 1401، در شش ماهه نخست امسال عملی شده و با دستور رئیس جمهوری، اشتغالزایی در دستور کار ویژه همه دستگاه های اجرایی قرار گرفته است.
مرتضوی همچنین از بارگذاری حدود 400 هزار فرصت شغلی در سامانه رصد وزارت کار خبر داد و گفت: 570 هزار فرصت شغلی تاکنون ثبت، رصد و راستی‌آزمایی شده و برنامه‌ریزی دستگاه‌ها برای سایر فرصت‌های شغلی تا سقف تعهد هم پیش‌بینی شده است.
سامانه ملی رصد اشتغال با هدف تعیین سهم هر یک از دستگاه‌ها برای ایجاد اشتغال راه اندازی شده و تمام اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال را ثبت می کند. این سامانه مشخصات کامل اشتغال یافتگان جدید در کشور را به همراه محل کار آنها به صورت روزانه و همچنین میزان اشتغال‌ ایجاد شده در سطوح ملی، استانی، شهرستانی را همراه با عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور در ایجاد فرصتهای شغلی جدید به تفکیک دستگاه مسئول نشان می‌دهد.
رئیس جمهور در روزهای اخیر و در سومین نشست شورای عالی اشتغال ایجاد سالانه یک میلیون شغل را نیاز کشور، تکلیف قانونی و وعده دولت عنوان کرد و از همه دستگاه‌های مسئول خواست با توجه به عقب‌ماندگی‌هایی که در این زمینه از گذشته وجود دارد، ایجاد اشتغال را در اولویت کار خود قرار بدهند. وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال از برنامه‌های مهم دولت است که برای تحقق آن بخش خصوصی با تمام توان به میدان آمده است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.