جی‌ئی‌سی‌اف از هدف اصلی خود فاصله گرفته است نفت و انرژی

جی‌ئی‌سی‌اف از هدف اصلی خود فاصله گرفته است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - خطیبی گفت: وجود سازمانی مبنی بر حضور صادرکنندگان گاز برای تبادل نظر خوب است، اما هدف اصلی این بوده که بتواند در بازار نقش آفرینی کرده و ثباتی را به وجود آورد.

به گزارش فصل تجارت جی‌ئی‌سی‌اف یا همان مجمع صادر کنندگان گاز هر ساله برگزار می‌شود؛ اما چنین مجمعی تا چه حدی توانسته بر اقتصاد گازی این کشورها مثمرثمر باشد؟ محمد علی خطیبی در رابطه با این موضوع به مهر می‌گوید: یکی از اهداف تشکیل مجمع صادکنندگان گاز یا همان جی‌ئی‌سی‌اف این بود که بتواند در بازار گاز نقش آفرینی کند. اکنون به نظر می‌رسد این هدف همچنان محقق نشده است. به عبارتی ما آثاری از نقش آفرینی کشورهای صادر کنندگان گاز را مشاهده نمی‌کنیم، به همین دلیل این سازمان چنانچه نتواند در بازار نقش آفرینی کند به معنای آن است که هدف اولیه این سازمان محقق نشده است.
وی ادامه داد: البته وجود سازمانی مبنی بر حضور صادرکنندگان گاز برای تبادل نظر خوب است، اما هدف اصلی این بوده که بتواند در بازار نقش آفرینی کرده و ثباتی را به وجود آورد.
خطیبی با اشاره به اینکه بازار گاز و بازار نفت دو بازار متفاوتند در این زمینه توضیح داد: با توجه به اینکه بازار گاز و نفت یکسان نیست، نمی‌توان مجمع صادرکنندگان گاز و اوپک را یکی دانست. اما انتظار می‌رود این سازمان بتواند نقشی در بازار ایفا کند و به هدف اصلی خود دست پیدا کند.
وی افزود: انتظار ایران و همه کشورهای صادرکنندگان گاز این است که بتوانند با عضویت در این سازمان اهدافی که به صورت فردی دستیابی به آنها ممکن نیست با عضویت در این سازمان به آن هدف دست پیدا کنند. زیرا بسیاری از اهداف وجود دارد که کشورها به دلیل وسعت و بزرگی که در بازارهای بین المللی وجود دارد نمی‌توانند به آن دست پیدا کنند. اما زمانی که صادرکنندگان گرد هم می آیند می‌توانند در بازار نقش آفرینی کنند که نمونه بارز آن اوپک است؛ زمانی که صادر کنندگان متفرق بودند شرکت‌های چند ملیتی حرف خود را به کرسی می‌نشاندند در صورتی که با متحد شدن صادرکنندگان بزرگ نفت اوپک در بازار نقش آفرینی می‌کرد.
عضو سابق ایران در اوپک اضافه کرد: از صادرکنندگان گاز انتظار می‌رود وارد فضای بازار شوند و در بازار گاز نقشی داشته باشند. به عبارتی منافعی که کشورها به تنهایی نمی‌توانند به دست آورند در این سازمان و با حرکت جمعی آن اهداف را محقق کنند. چنانچه این اهداف محقق شود می‌توان گفت جی‌ئی‌سی‌اف به هدف اولیه نزدیک شده است.
وی با اشاره به اینکه چنین مجمعی برای تبادل نظرات دوجانبه می‌تواند مثمر ثمر باشد در این زمینه توضیح داد: تشکیل چنین مجمعی می‌تواند مثبت و سازنده باشد اما هدف غایی که بازار آشفته گاز این سازمان بتواند در ثبات و اطمینان بخشی به تولید کنندگان و مصرف کنندگان بتواند نقش آفرین باشد. نقشی که اکنون ما شاهد آن نیستم و امیدواریم در آینده نزدیک به آن دست پیدا کنیم.
خطیبی اضافه کرد: انتظار می‌رود در بازار پر نوسان گاز، سازمان جی‌ئی‌سی‌اف بتواند عامل ثبات بخش این بازار باشد و امنیت را ایجاد کند؛ چرا که اطمینان خاطر تولید کنندگان را به دنبال داشته باشد زیرا صادرکنندگان به دنبال ثبات قیمت‌ها هستند و تولید کنندگان می‌خواهند ثباتی در درآمدهایشان وجود داشته باشد تا از این طریق بتوانند در بخش سرمایه گذاری با خیال راحت سرمایه گذاری کنند در چنین وضعیتی می‌توان ادعا کرد جی‌ئی‌سی‌اف به هدف اصلی خود که همان ایجاد نقش مؤثر در بازار است نزدیک شده است.
وی در خاتمه افزود: برخی از کشورهایی که می‌خواهند عضو جی‌ئی‌سی‌اف شوند به عنوان عضو ناظر در این مجمع به عضویت در می آیند ؛ عضو ناظر به این معناست که این کشورها، کشورهای صاد کننده گاز هستند اما تردید دارند که به عضویت کامل جی‌ئی‌سی‌اف در آیند به همین دلیل جی‌ئی‌سی‌اف نیاز به تحرک بیشتر دارد تا بتواند به درستی در بازار گاز و در راستای اهدافی که شکل گرفته است نقش آفرینی کند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تبعات تولید بیش از نیاز اتانول در کشور

از دردسرسازی پتروشیمی‌ها تا تجارت آزاد با پاکستان

مهمترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.