مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران خبر داد:
کاهش زمان صدور پروانه‌ ساختمانی در بجنورد و شیروان به یک ماه راه و شهرسازی

کاهش زمان صدور پروانه‌ ساختمانی در بجنورد و شیروان به یک ماه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ساماندهی 380 پروژه نیمه‌تمام بازآفرینی شهری در دستور کار شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار دارد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از وزارت راه و شهرسازی ، محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست ستاد بازآفرینی شهری پایدار خراسان شمالی اظهارکرد: سمت و سوی ادبیات بازآفرینی شهری در دولت سیزدهم به سمت محرومیت‌زدایی است و اعتبارات هم با هدف محرومیت‌زدایی اختصاص می‌یابد. 
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که اجرای بازآفرینی شهری به تنهایی از توان دولت و شهرداری خارج است، افزود: رویکرد دولت سیزدهم بر این است که مردم در بازآفرینی شهری وارد عرصه شوند و مشارکت کنند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه با تاکید بر این که «مردمی‌سازی» یکی از اولویت‌های شرکت بازآفرینی به شمار می‌رود، تصریح کرد: «مردمی‌سازی» به معنای مشارکت همه شهروندان از جمله سازندگان خرد و کلان، مالکان و ساکنان بافت‌ها در امر نوسازی است که این امر ملزومات خاص خودش را دارد. «معین‌سازی» محلات هدف یکی دیگر از مواردی است که در جهت محرومیت‌زدایی باید مورد توجه قرار گیرد. در این راستا می‌توان محلاتی را به عنوان «محلات معین» از بین مناطق برخوردار تعیین و از ظرفیت‌ آن‌ها برای کمک به بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری استفاده کرد.
آئینی همچنین بر استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی به منظور رفع محرومیت‌زدایی تاکید و گفت: جلب مشارکت شهروندان ساکن در محلات هدف به ویژه جوانان برای عمران و بهسازی شهری در قالب گروه‌های جهادی در کنار معین سازی و مردمی‌سازی از مواردی است که باید در دستور کار ستادهای بازآفرینی شهرستانی و استانی قرار گیرد.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با تاکید بر ضرورت کمک به مقاوم‌سازی مسکن در بافت‌های ناکارآمد شهری گفت: نوسازی مسکن در بازآفرینی مورد غفلت واقع شده است و ساکنان این مناطق به لحاظ مالی توان ساخت و ساز را ندارند و در نتیجه باید از آن ها حمایت شود.
23 هزار بنای نامقاوم در خراسان شمالی
آیینی افزود: 23 هزار بنای ناپایدار در شهرهای خراسان شمالی وجود دارد و جان 100 هزار نفر از ساکنان این بناها در معرض تهدید است بنابراین نوسازی مسکن در این مناطق باید شتاب بگیرد.
آئینی در ادامه با اشاره به این که شهرداران سایر شهرهای کشور در رابطه با صدور عوارض نوسازی و تراکم، تخفیف‌های لازم را لحاظ کنند، گفت: شهرداران تخفیف 100 درصدی عوارض صدور پروانه ساختمان در بافت فرسوده شهر برای متقاضیان نوسازی این گونه بافت ها را اعمال کنند و همچنین زمان صدور پروانه ساخت را کاهش دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اعطای تسهیلات نوسازی به متقاضیان در محدوده و محلات هدف بازآفرینی شهری گفت: کسانی در محلات هدف بازآفرینی شهری اقدام به نوسازی می‌کنند، از تمامی تسهیلات، تخفیفات و حمایت‌های نهضت ملی مسکن نیز برخوردارند. میزان این تسهیلات در تهران برای هر واحد 450 میلیون تومان، کلانشهرها 400 میلیون تومان، مراکز استان‌ها 350 میلیون تومان و سایر شهرها 300 میلیون بدون در نظر گرفتن شرایط چهارگانه در نهضت ملی مسکن است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: براساس این مصوبه، افرادی که با شرایطی نسبت به نوسازی محله‌ای اقدام و طرح ویژه کاربردی داشته باشند، می‌توانند از امتیاز دو طبقه تراکم تشویقی و همچنین از طبقه همکف نیز به عنوان کاربری غیر مسکونی بهره‌مند ‌شوند.
به گفته مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران براساس این مصوبه افرادی که محورهای اصلی بافت را نوسازی می‌کنند،(‌بازگشایی معبر) می‌توانند از یک طبقه تراکم تشویقی، استفاده از پارکینگ به عنوان کاربری غیر مسکونی و عدم محاسبه تراس و بالکن در تراکم بهره‌مند شوند.
وی افزود: دولت مکلف به جبران این تخفیف‌ها برای شهرداران است و علاوه بر آن انشعابات جدید در این مناطق خارج از نوبت داده شود.
آئینی با اشاره به اینکه بسته‌های تشویقی می‌تواند یک حرکت جدی در روند نوسازی بافت‌های فرسوده کشور ایجاد کند، گفت: بسته‌های تشویقی باعث افزایش امنیت جانی و مالی ساکنان در محلات هدف بازآفرینی شهری خواهد شد، همچنین بسته‌های حمایتی در قالب تهاتر املاک فرسوده با زمین و همچنین طرح‌های کلید به کلید و سایر مشوق‌ها در راه است که در آینده نزدیک به سازندگان اعطا می‌شود.
ابلاغ آیین‌نامه بند «ک» بودجه سال جاری
آئینی با اشاره به تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی بند «ک» تبصره 11 بودجه سال 1401 عنوان کرد: آیین‌نامه مذکور فرصت مناسبی برای صدور سند مالکیت در سکونتگاه‌های غیر رسمی به شمار می‌رود . بر اساس این آیین‌نامه به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می‌شود، اراضی در مالکیت خود را با اولویت سکونتگاه‌های غیررسمی که قبل از سال 1394 به تصرف اشخاص درآمده و بر اساس طرح‌های مصوب شهری در آن ها ساخت و ساز صورت گرفته و در حال بهره‌برداری است را به مالکان اعیانی واگذار کند که این موضوع برای اولین بار در دولت مردمی سیزدهم اتفاق افتاده است.
کاهش زمان صدور پروانه‌های ساختمانی در بجنورد و شیروان به یک ماه
گفتنی است در این نشست شهرداران و فرمانداران شهرهای بجنورد و شیروان گزارش اقدام‌های ستاد بازآفرینی شهرستان در محلات هدف را ارایه کردند. به گفته شهرداران بجنورد و شیروان اخیرا صدور پروانه ساختمانی در این دو شهر به یک ماه تقلیل یافته است.
همچنین در این جلسه ضمن تقدیر از عملکرد شرکت آب و فاضلاب و شرکت توزیع برق در تحقق اهداف برنامه اقدام مشترک مصوب استان در محلات هدف، احکام فرمانداران به عنوان روسا و شهرداران مراکز شهرستان به عنوان دبیران ستادهای بازآفرینی شهرستان تقدیم شد.
گفتنی است ستاد بازآفرینی شهری پایدار خراسان شمالی به ریاست محمدرضا حسین‌نژاد استاندار و با حضور محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد در مجلس، قاسم قاسمی مدیرکل راه و شهرسازی بجنورد، فرمانداران، شهرداران و سایر دستگاه‌های عضو ستاد برگزار شد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

طلای جهانی در نوسان قیمتی

تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از امروز

آشنایی با محبوب ترین و جذابترین محله های ازمیر برای زندگی و خرید ملک

دوبرابر شدن بدهی اقتصادهای در حال توسعه در یک دهه

افزایش 16 درصدی نرخ دلار در هفت ماه نخست امسال

اعمال محدودیت ترافیکی در محورهای تهران-شمال/ هراز و کندوان فردا یک‌طرفه می‌شود

بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث/ تفاهم نامه تأمین مالی دانش بنیان ها

وام مسکن چند؟

اصلاح و رفع خاموشی بیش از 2700 پایه چراغ در فضاهای سبز شرق تهران

بررسی مصوبات سفر اعضای کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی با حضور وزیر کار

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.