جزییات چکِ سنگین 2 فروند از ایرباس‌های هما به دست متخصصان داخلی/ قطعات هواپیمای ATR خریداری شد راه و شهرسازی

جزییات چکِ سنگین 2 فروند از ایرباس‌های هما به دست متخصصان داخلی/ قطعات هواپیمای  ATR خریداری شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون مهندسی و تعمیرات هواپیمایی هما از تعمیرات اساسی دو فروند از ایرباس‌های هما خبر داد و گفت: برخی از قطعات هواپیماهای ای.تی.آر خریداری شد که به‌زودی با انجام تعمیرات به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بازمی‌گردند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، شرکت‌های هواپیمایی برای اطمینان از ایمنی ناوگان خود موظف هستند بر اساس دستورالعمل کارخانه سازنده هواپیماهای خود را از نظر فنی بازرسی کنند.
در همین راستا «محمدرضا عطایی علمداری» معاون مهندسی و تعمیرات هواپیمایی هما در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا توضیح داد: کار تعمیرات اساسی ناوگان «هما» با وجود سایه تحریم توسط متخصصان مهندسی و تعمیرات فنی انجام می‌شود و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با سابقه‌ای بیش از 60 سال و برخورداری از ناوگان بوئینگ، ایرباس، فوکر و ATR به جهت داشتن زیر ساخت‌های لازم در زمینه انجام انواع تعمیرات و چک‌های هواپیما از تجارب خوبی برخوردار است.
2 فروند هواپیمای برای انجام تعمیرات اساسی در آشیانه‌های قرار دارند
وی به هواپیماهای در دست تعمیر اشاره کرد و گفت: هم اکنون 2 فروند هواپیمای ایرباس،A321, AB4 برای انجام تعمیرات اساسی چک «S» در آشیانه‌های تعمیراتی هما قرار دارند.
معاون مهندسی و تعمیرات هواپیمایی هما توضیح داد: هواپیمای ایرباس A321 از هواپیماهای برجامی است که در سال 1396 وارد ناوگان «هما» شد. این هواپیما بر اساس دستورالعمل کارخانه سازنده، هر شش سال یکبار باید مورد بازرسی قرار گیرد. با توجه به رسیدن زمان انجام چک اساسی، هواپیما به آشیانه انقلابِ هما منتقل شده است.
عطایی درمورد نوع تعمیرات هواپیمای A321 بیان کرد: تعمیرات این هواپیما از نوع چک «S» است که در این چک بخش‌های کابین، بدنه و موتورهای هواپیما به صورت اساسی بازرسی می‌شوند. در بازرسی کابین، تمامی صندلی‌های هواپیما خارج و در صورت نیاز تعمیر اساسی می‌شوند؛ در بخش بدنه نیز هواپیما از نظر سازه با استفاده از آزمایش‌های غیرمخرب (NDT )بازبینی می‌شود.
به گفته وی، شرکت‌های هواپیمایی موظف‌اند تا بر اساس دستورالعمل‌های تعمیراتی شرکت سازنده هواپیما و برای اطمینان از ایمنی ناوگان، برنامه‌های تعمیراتی خود را در طول سال بر حسب ساعات و سیکل‌های پروازی هر هواپیما برنامه‌ریزی کنند، بر همین اساس هواپیماها در پایان زمان مشخص شده برای بازرسی‌های دوره‌ای و فنی به آشیانه‌ها منتقل می‌شوند.
معاون مهندسی و تعمیرات هواپیمایی هما علمداری توضیح داد: بازرسی‌ها و تعمیرات دوره‌ای هواپیما اصولاً به انواع C-B-A و S تقسیم‌بندی شوند که در هر چک هواپیما مورد بازبینی‌های فنی و تخصصی خاص قرار می‌گیرد.
عطایی درمورد تعمیرات هواپیمای AB4 گفت: پروازهای اربعین سال جاری با استفاده از این هواپیما انجام شد. با توجه به تکمیل ساعات پروازی و رسیدن زمان تعمیرات "S2" این هواپیما که هر 11 سال یکبار است، اکنون به آشیانه‌ی اورهال منتقل شد. در تعمیرات اساسی هواپیمای BG، تمامی اجزا و قطعات آن شامل بال، بدنه، سکان‌های افقی و عمودی، موتور، کابین و کاکپیت تحت بازرسی‌های فنی قرار می‌گیرد.
وی گفت: در تعمیرات داخل کابین نیز تمامی صندلی، دکوراسیون داخلی شامل سازه‌های داخل هواپیما اعم از بخش کف کابین، دیواره‌های کابین و... از هواپیما باز شده و تمامی بدنه با استفاده از آزمایش‌های غیر مخرب مورد بررسی قرار می‌گیرند. موتورهای هواپیما نیز در صورت نیاز برای بررسی بیشتر به کارگاه موتور ارسال می‌شود.
بسیاری از تعمیرات هواپیماها در داخل انجام می‌شود
معاون مهندسی و تعمیرات هواپیمایی هما به زیر ساخت‌های تعمیراتی «هما» اشاره کرد و گفت: اکنون بسیاری از تعمیرات هواپیماها در داخل «هما» انجام می‌شود که نشان دهنده دانش، تخصص، تجربه و پشتوانه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه است.
عطایی به کارگاه‌های تخصصی اشاره کرد و گفت: وجود کارگاه‌های تخصصی موتور، ارابه فرود، متعلقات، آلات دقیق و اویونیک هواپیما در کنار دانش و تجربه می‌تواند شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را به قطب تعمیر و نگهداری در داخل کشور تبدیل کند. هم اکنون تعمیر ارابه فرود، موتور در کارگاه‌های «هم» انجام می‌گیرد.
وی در پاسخ به سوال انجام تعمیر و بازگشت هواپیماهای ATR به ناوگان هما نیز گفت: با تامین هزینه، برخی از قطعات خریداری شده است و برخی نیز در فرآیند خرید قرار دارند که با دریافت قطعات و انجام تعمیرات به ناوگان باز می‌گردند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نان پخته و فروخته شده؛ مبنای تخصیص آرد به نانوا

تبعات تولید بیش از نیاز اتانول در کشور

از دردسرسازی پتروشیمی‌ها تا تجارت آزاد با پاکستان

مهمترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.