معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بیان کرد:
فعالیت 126 نهالستان منابع طبیعی در کشور کشاورزی

فعالیت 126 نهالستان منابع طبیعی در کشور

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از فعالیت 126 نهالستان منابع طبیعی با ظرفیت 2 هزار و 861 هکتار در کشور خبر داد و گفت: سالانه 250 میلیون اصله نهال در این نهالستان‌ها تولید خواهد شد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی عباسعلی نوبخت روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از زراعت چوب و نهالستان‌های شهرستان دهلران در استان ایلام اظهار داشت: تولید یک میلیارد اصله نهال در طول چهار سال در دستور کار قرار گرفته است که در سطح کشور توزیع و با مشارکت مردم کاشت می‌شود و به همین منظور از استان‌های مختلف کشور بازدید و ظرفیت زیرساخت‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.
معاون وزیر‏، ایلام را از استان‌های پیشرو در تولید نهال دانست و گفت: این مسئله موجب شده ایلام در این مورد نیز مورد توجه واقع شود و بازدیدها از نهالستان‌های آن انجام گیرد.
وی به زراعت چوب در عرصه‌هایی از استان ایلام هم اشاره و اضافه کرد: با توجه به این که در کشوری نیمه‌خشک قرار گرفته‌ایم، لذا توسعه کمی و کیفی زراعت چوب در دستور کار است و برای تحقق این مهم نیازمند مشارکت عمومی مردم هستیم.
نوبخت به تلاش کارکنان این سازمان برای توسعه عرصه‌های منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: این تلاش‌ها با هدف ایجاد کشوری سرسبز برای نسل‌های آینده است و در این کار نیازمند حمایت و همراهی مردم هستیم.
وی افزود: از 13 اقلیم جهان 11 اقلیم در ایران شناسایی شده و به همین خاطر ظرفیت تولید درخت در همه فصول در کشور وجود دارد.
معاون وزیر در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به قانون برنامه و ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل‌ها افزود: توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها باعث شده رویکرد خود را به سمت سطوحی که عرصه قابلیت چوب وجود دارد، سوق دهیم و امروز شاهد فرهنگ زراعت چوب با مشارکت مردم در کشور هستیم.
وی افزود: با توجه به مشارکت مردم در عرصه زراعت و تولید چوب در آینده نه چندان دور کشور از واردات چوب و کاغذ بی‌نیاز می‌شود و با این کار چوب مورد نیاز کشور را تامین و در این موضوع بی‌نیاز خواهیم شد.
نوبخت، وسعت ایران را 165 میلیون هکتار ذکر و تاکید کرد: از این میزان 125 میلیون هکتار در معرض فرسایش آبی و 40 میلیون هکتار هم در معرض فرسایش بادی قرار دارد.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به برنامه‌ریزی برای آبخیزداری در سطح یک میلیون هکتار در سال اشاره کرد و افزود: با توجه به دغدغه دولت باید مقیاس فعالیت‌های آبخیزداری را افزایش دهیم و برنامه‌ریزی لازم برای مطالعه و اجرای 10 میلیون هکتار در سال برابر برنامه هفتم و هشتم فعالیت آبخیزداری را در کشور انجام دهیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.