وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد:
رشد 300 درصدی تولید گندم در آذربایجان شرقی کشاورزی

رشد 300 درصدی تولید گندم در آذربایجان شرقی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر جهاد کشاورزی گفت: در استان آذربایجان شرقی برداشت گندم 300 درصد نسبت به گذشته افزایش یافته است که بسیار امیدبخش و ارزشمند است

به گزارش فصل تجارت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در آیین کلنگ‌زنی شهرک صنعتی غیردولتی کشاورزی، غذایی و گیاهان دارویی وطن در هشترود آذربایجان شرقی اظهار کرد: زنجیره ارزش در تمام استان‌ها دچار نقص است و وجود این شهرک در استان آذربایجان شرقی مانند لنگر برای بخش کشاورزی این استان است.
وی ادامه داد: در سفرهای استانی ریاست جمهوری به استان‌ها، در تمام کشور ضعف صنایع تبدیلی را دیده‌ایم، کشاورز خام‌فروش است و ارزش افزوده محصول به کشاورز تعلق نمی‌گیرد.
ساداتی‌نژاد با بیان این که تکمیل زنجیره ارزش و صنایع تبدیلی یک اولویت برای دولت است، عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی مکانیزاسیون و زنجیره ارزش را به صورت زیرساختی ارتقا خواهد داد که اقدام بسیار ارزشمندی است و باعث جذب ثروت در منطقه و ارتقای معیشت کشاورز می‌شود.
وی ادامه داد: هشترود معروف به انبار غله آذربایجان است و مردم آن در حوزه کشاورزی بسیار فعال هستند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما الگوی کشت را پس از 50 سال در کشور اجرا کردیم که زنجیره ارزش بر روی اجرای آن بسیار موثر است، خاطرنشان کرد: برای حمایت از کشاورزان در مناطق مختلف یارانه‌ها را بر اساس الگوی کشت اختصاص خواهیم داد و اگر یارانه کشت و یا کود اختصاص یابد بر اساس الگوی کشت خواهد بود.
وی ادامه داد: از طرف دیگر از طریق کشاورزی قراردادی کشاورزان را تامین مالی خواهیم کرد. ما در کشاورزی خرده‌مالکی هستیم و باید کشاورز تا زمان برداشت محصول تامین مالی شود.
ساداتی‌نژاد با اشاره به این که امسال در کشت گندم کشاورزی قراردادی را به کار برده‌ایم، گفت: کشاورز برای کود و بیمه پول پرداخت نمی‌کند و در زمان برداشت محصول تسویه حساب می‌کند که امیدواریم از این طریق تولید غلات در کشور ارتقا یابد.
وی افزود: در استان آذربایجان شرقی برداشت گندم 300 درصد نسبت به گذشته افزایش یافته است که بسیار امیدبخش و ارزشمند است.
مقام عالی وزارت با تاکید بر این که در دولت سیزدهم حرکت ما به سمت اقتصادی شدن کشاورزی است، اذعان کرد: در اقدام اول، این اقتصادی شدن در تولید گندم اتفاق افتاده است و تلاش ما این است که کشور در این زمینه به خودکفایی برسد.
وی تصریح کرد: 80 درصد از اراضی این استان دیم است لذا طرح توسعه دیم را که با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) شروع شده با قدرت پیش خواهیم برد و پیش‌بینی می‌کنیم نزدیک به 5 میلیون تن افزایش تولید در دیم‌زارها را خواهیم داشت.
ساداتی‌نژاد با بیان این که از طرح آبیاری نوین در استان حمایت می‌کنیم، ابراز امیدواری کرد: اگر نمایندگان در هفته آینده در طرح دوفوریتی بند «ت» تبصره 8 را انجام دهند تمام مصوبات سفر را یک ساله انجام خواهیم داد و پایاب سد این منطقه در همین طرح اجرایی خواهد شد که یک انقلاب در کشاورزی خواهد بود.
وی افزود: با اجرای این تبصره 30 هزار میلیارد تومان از محل املاک مازاد و در قالب تهاتر برای حوزه کشاورزی اعتبار اختصاص داده خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: خصوصی‌ترین بخش اقتصادی کشاورزی است و ما باید مردم را در این حوزه سهیم کنیم و سرمایه‌گذاران را به این بخش ترغیب کنیم.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی در gdp سهم 11.7 درصدی دارد و باید هر سال به میزان نقش در gdp سرمایه‌گذاری داشته باشد اما در سرمایه‌گذاری تنها 4 درصد رشد داشته است، گفت: همین موضوع باعث عدم رشد در صنایع تبدیلی شده است، لذا باید سرمایه‌گذاری را به بخش کشاورزی بازگردانیم و برای تسریع آن تمام اختیارات وزیر جهاد کشاورزی را به استانداران واگذار می‌کنیم تا برای اعطای مجوزها نیاز به ارجاع به ستاد نداشته باشند.
ساداتی‌نژاد عنوان کرد: رشد 10 برابری اعتبارات در توسعه شهرک‌ها را داشته‌ایم و صنایع تبدیلی برای ما بسیار مهم است و از همه سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم به حوزه کشاورزی و کشاورزان خدمت کنند.
وی با تاکید بر این که خدمت به حوزه کشاورزی یعنی تولید امنیت غذایی و امنیت غذایی کشور هم یعنی تولید قدرت، خاطرنشان کرد: کشاورز ایرانی سرباز تولید قدرت برای جمهوری اسلامی است.
مقام عالی وزارت در پایان گفت: هیچ اولویتی با تامین غذا قابل رقابت نیست و این موضوع تاکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری است و باید برای ارتقای این حوزه تلاش کنیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

چرا دولت می‌خواهد 65 درصد سهام بانک رفاه را واگذار کند؟

32 شهر خوزستان تحت پوشش طرح بازآفرینی شهری قرار گرفتند

تراز پرداختی های کارکنان استاندارد استان مرکزی مناسب نیست

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.