‌تأمین ارز ‌واردات خودرو‌ بر اساس استاندارد وزارت صمت/ یک میلیارد یورو سقف تخصیص ارز تا پایان سال بانک و بیمه

‌تأمین ارز ‌واردات خودرو‌ بر اساس استاندارد وزارت صمت/ یک میلیارد یورو سقف تخصیص ارز تا پایان سال

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - طبق پیش‌بینی وزارت صمت، به زودی نخستین سری خودروهای خارجی وارد کشور شده و تا پایان سال نیز حدود 70 هزار دستگاه در داخل کشور عرضه خواهد شد.

به گزارش فصل تجارت، با تأیید آیین‌نامه واردات خودرو در هیأت دولت و نشست‌های توجیهی با واردکنندگان مجاز، واردات خودرو رسما وارد فاز اجرایی شده است. در همین زمینه و با تخصیص ارز، به نظر می رسد واردات خودرو به مراحل پایانی رسیده است و به زودی خودروهای وادراتی در داخل کشور عرضه خواهد شد.
پیش از این، مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت نام و شناسه ملی شرکت‌های واردکننده خودرو را اعلام کرده بود. براساس نامه توکلی لاهیجانی، مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، به باقری، مدیر دفتر مقررات صادرات و واردات، فعال‌سازی شناسه ملی شرکت‌های واردکننده خودرو در مرحله نخست آغاز شده است.
وزارت صمت، 7 شرکت پارس خودرو، سایپا، مکث موتور، خودروسازی فردا، آرین موتور پویا، سایپا سیتروئن و کرمان موتور را برای واردات مجاز اعلام کرده است.
* واردات خودرو چه مراحلی دارد؟
در نخستین گام شرکت‌های واردکننده خودرو، مشخصات فنی خودرو و چگونگی همکاری با شرکت‌هایی که قرار است با ایران در فروش و همکاری خودرویی همکاری کنند، ثبت کرده و در این راستا دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست‌های ارائه شده را به‌صورت دقیق و کارشناسی مورد بررسی قرار داده است.
در این میان سازمان ملی استاندارد ارزیابی خودروها را انجام داده و پس از اخذ مجوزهای لازم، تأمین ارز برای واردات صورت خواهد گرفت.
* ارز مورد نیاز واردت خودرو تامین خواهد شد
‌علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، در پاسخ به این سوال که با توجه به آغاز ثبت سفارش واردات خودرو، آیا بانک مرکزی ارز مورد نیاز واردات خودرو را تامین کرده است؟ گفت: به محض آغاز ثبت سفارش واردات خودرو، بانک مرکزی آمادگی تامین ارز مورد نیاز را دارد و تامین ارز مورد نیاز بر اساس استانداردی که وزارت صنعت تعریف کرده، انجام می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: ثبت سفارش واردات خودرو از سوم آبان در وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شده است و به گفته وزیر صمت، تاکنون 300 متقاضی برای واردات اعلام آمادگی کرده‌اند؛ براساس مقررات مربوط به واردات خودرو، سقف سالیانه برای ثبت سفارش و واردات یک میلیارد دلار خواهد بود.
* واردات نامحدود با استفاده از سرمایه ‌گذاری خارجی
برای واردات خودرو به کشور سقفی از لحاظ تعداد تعیین نشده است. اما محدودیت رقم ارزی عنوان شده برای واردات عملا تعداد خودروهای وارداتی را محدود خواهد کرد.
وزارت صمت سقف ارزی تخصیصی به واردات خودرو برای امسال را یک میلیارد یورو اعلام کرده و تأکید بر اولویت ‌دادن به واردات خودروهای زیر 10هزار دلار نیز بر همین اساس است.
براساس برآوردهای انجام‌شده 90 هزار دستگاه خودرو با رقم ارزی اعلام‌ شده می ‌تواند تا پایان سال به کشور وارد شود، اما در این زمینه تبصره‌ای نیز وجود دارد؛ مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت در این زمینه می گوید: رقمی که برای تخصیص ارز واردات درنظر گرفته شده محدود است؛ اما واردکنندگان می ‌توانند از طریق سرمایه‌ گذاری خارجی یا رفتن به سمت حمل ‌و نقل عمومی و فعالیت در مناطق آزاد فراتر از سقف اعلام شده واردات داشته باشند.
* کاهش قیمت خودرو در داخل کشور با واردات
فرود بیات، کارشناس مسائل اقتصادی، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره تاثیر واردات خودرو بر قیمت آن، می‌گوید: مطمئناً واردات خودرو بر قیمت خودروهای خارجی و داخلی موجود در داخل کشور تأثیرگذار خواهد بود؛ در واقع می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت خودرو کارخانه و بازار آزاد با وارد کردن 70 هزار خودرو خارجی دچار کاهش شود.
وی ادامه داد: در واقع عموم مردم جامعه توانایی خرید خودروهای لوکس را ندارند؛ اما با این ‌وجود عمده خودروهای وارداتی شامل به دلیل اینکه باید زیر 10 هزار و 20 هزار دلار باشند، بخشی از جامعه می‌تواند این خودورها را خریداری کرده و با افزایش عرضه خودرو قیمت آن نیز کاهش خواهد یافت.
این کارشناس اقتصاد ایران تاکید کرد: در صورتی که ارز اولیه واردات خودرو توسط بانک مرکزی تامین شود، می توان مقابل فعالیت سوداگرانه در بازار ارز و خودرو را گرفت و همین مساله می تواند در بازار خودرو ثبات ایجاد کند.
بنابراین گزارش، آن‌گونه که مدیران وزارت صمت پیش‌بینی کردند، به زودی نخستین سری خودروهای خارجی وارد کشور خواهد شد و تا پایان سال نیز حدود 70 هزار ‌دستگاه خودرو وارداتی در داخل کشور عرضه خواهد شد.
پایان پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

انتقاد از وضعیت نامناسب صنعت بانکرینگ/شورای بانکرینگ تشکیل شود

هدفگذاری اجرای 500 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال زراعی جاری

ضرغامی در نقش راهنمای طاق کسری/ وامی برای سفر

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.