احتمال تزریق 11هزار میلیاردتومان نقدینگی به بازار سرمایه
تصمیمات جدید برای نجات بورس گزارش

تصمیمات جدید برای نجات بورس

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - درپی تصمیمات هیأت‌مدیره سازمان بورس، تعهدات فروش بازارگردان‌ها طی روزهای آینده محدود شده و عرضه‌های اولیه تا زمان پایداری شرایط بازار، متوقف خواهد شد.
بازار سرمایه امروز در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل بورس روندی صعودی و شاخص کل امروز با 3560 واحد افزایش تا رقم یک میلیون و 244 هزار واحد صعود کرد. این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن 3218 واحد کاهش یافت و در رقم 358 هزار و 142 واحد ایستاد. در این بازار 266 هزار معامله به ارزش 37 هزار و 406 میلیارد ریال انجام شد. پالایش نفت بندرعباس، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و معدنی و صنعتی گلگهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با کاهشی 69 واحدی در رقم 17 هزار و 140 واحد ایستاد. در این بازار 153 هزار معامله به ارزش 104 هزار و 606 میلیارد ریال انجام شد. سنگ آهن گوهرزمین، صنعتی مینو، بهمن دیزل، تولید نیروی برق دماوند و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و پلیمر آریاساسول نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.
البته بورس در شرایطی روزی نسبتا آرام را پشت سر گذاشت که هفته قبل وضعیتی بحرانی را پشت سر گذاشت. به‌دنبال نزول‌های سنگین شاخص بورس در هفته گذشته که به افت 335هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سهام و حتی اعتصاب برخی کارگزاران بورس منجر شد، روز پنجشنبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با برگزاری یک نشست اضطراری راهکارهای کوتاه‌مدت حمایت از بازار سهام را بررسی کرد. قرار است تصمیم‌های این نشست از امروزدر بازارسهام اعمال شود.
با وجود ماه‌ها نزول، درست از روز اول آبان ماه در روز یکشنبه هفته گذشته، افت شاخص‌های بورس ابعاد تازه‌تری به‌خود گرفت و سرعت نزول شاخص بورس و خروج نقدینگی از بازار سهام افزایش قابل توجهی پیدا کرد. آمار‌ها نشان می‌دهد فقط در طول روزهای یکشنبه تا چهارشنبه شاخص کل بورس تهران 68هزار واحد معادل5/2 درصد نزول کرده و 335هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سهام کاسته شده است. در این مدت همچنین 1600میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده و نسبت خروج نقدینگی سهامداران حقیقی به‌ارزش معاملات خرد به 26.5 رسیده که نشان می‌دهد شتاب خروج سهامداران حقیقی از بورس سرعت زیادی پیدا کرده است. به‌دنبال این تحولات روز پنجشنبه سازمان بورس برای بررسی راهکار‌های حمایتی از بازار سرمایه جلسه فوق‌العاده تشکیل داد.
محمدهادی سلیمی‌زاده، مدیر روابط‌عمومی سازمان بورس درباره این جلسه گفته است:« درپی تصمیمات هیأت‌مدیره سازمان بورس، تعهدات فروش بازارگردان‌ها طی روزهای آینده محدود شده و عرضه‌های اولیه تا زمان پایداری شرایط بازار، متوقف خواهد شد. همچنین اصلاحیه دستورالعمل بازارگردانی نیز جمع‌بندی شده و به‌زودی ابلاغ می‌شود. او اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد اما برخی خبر‌های تأیید نشده و غیررسمی نشان می‌دهد محور تصمیم‌های این نشست تزریق 11هزار میلیاردتومان نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و حمایت سهامداران حقوقی از سهام شرکت‌های بورس برای جلوگیری از نزول بیشتر شاخص بوده است. خبر‌ها حاکی از آن است که با پیشنهاد رئیس سازمان بورس و تأکید رئیس‌جمهور قرار است به‌زودی حداقل 11هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق شود. به موازات تزریق این نقدینگی به بورس، قرار است سهامداران حقوقی و بازارگردان‌ها نیز از بازار سهام حمایت کنند. پیش از این دو هفته پیش سازمان بورس نشست مشابهی را با حضور وزیراقتصاد با هلدینگ‌های بزرگ بازار سرمایه برای حمایت از بورس برگزار کرده بود. علاوه بر این برخی خبرهای غیررسمی دیگر نشان می‌دهد در نشست روز پنجشنبه، گفت‌وگو‌هایی نیز در مورد محدود کردن کف دامنه نوسان قیمت سهام شرکت‌ها انجام شده اما مشخص نیست آیا تصمیمی در این‌باره گرفته شده است یا خیر؟ سوابق رفتاری سازمان بورس در گذشته نشان می‌دهد این سازمان در مواقع بحرانی مجوز محدودکردن کف دامنه نوسان را برای جلوگیری از نزول بیشتر قیمت سهام صادر کرده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

چرا دولت می‌خواهد 65 درصد سهام بانک رفاه را واگذار کند؟

32 شهر خوزستان تحت پوشش طرح بازآفرینی شهری قرار گرفتند

تراز پرداختی های کارکنان استاندارد استان مرکزی مناسب نیست

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.