سطح زیرکشت زعفران در قطب پسته ایران 9 برابر شد کشاورزی

سطح زیرکشت زعفران در قطب پسته ایران 9 برابر شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - کرمان - درحالی از خسارت‌های بسیار زیاد به باغ‌های پسته در رفسنجان و ضرورت تغییر الگوی کشت در قطب پسته ایران و حتی جهان سخن به میان می‌آید که مسئولان محلی می‌گویند اینک سطح زیر کشت زعفران در این منطقه در مقایسه با زمان شروع کاشت این محصول در سال 97 حدود 9 برابر شده است.
به گزارش فصل تجارت رفسنجان در شمال غرب استان کرمان به عنوان قطب مهم و بزرگ طلای سبز ایران به شمار می رود و بزرگ ترین جنگل دست کاشت پسته جهان در این منطقه قرار دارد که زمانی بزرگ ترین صادرکننده پسته در ایران و دنیا به شمار می رفت. 
اما به علت سرمازدگی، آفت های مختلف، خشکسالی و به دنبال آن کم آبی، شوری آب و دیگر عوامل نظیر باغداری سنتی طی سال های اخیر روند تولید پسته در این منطقه رفته رفته محدودتر شده تا اینکه امسال برداشت این محصول به کمتر از 10 هزار تن رسیده؛ این درحالی است که میزان تولید پسته در رفسنجان سال های قبل افزون بر 250 هزار تن بود.
هرچند تغییر الگوی کشت برای کشاورزان و باغدارانی که سال ها در یک نوع محصول فعالیت داشته اند سخت است و زمین و اقلیم نیز باید جوابگو باشد اما از جمله گزینه های موردنظر برای تغییر الگوی کشت در رفسنجان، زعفران است؛ هرچند حرف و حدیث هایی نیز درباره توسعه این کشت از جمله درباره میزان زمین مورد نیاز و همچنین ارزآوری و درآمد این محصول در برابر پسته مطرح است اما طی چندسال اخیر این اقدام عملیاتی شده و از جمله امیدها برای تغییر الگوی کشت موفق در این منطقه به شمار می رود.
سرپرست فرمانداری رفسنجان با بیان اینکه ترویج کشت و توسعه زعفران در این شهرستان از سال 97 آغاز شده است گفت: میزان کشت زعفران از پنج هکتار به بیش از 45 هکتار مزرعه زعفران در رفسنجان رسیده است.
حسین رضایی روز یکشنبه افزود: امسال پیش بینی برداشت 180 کیلو زعفران به ارزش بیش از هفت میلیارد تومان را داریم که در مناطق مستعدی مانند راویز، خنامان، سرچشمه، دره در، دره جوز و اودرج‌ کشت شده است.
وی با بیان اینکه برداشت زعفران از اول آبان هر سال آغاز می شود و تا یک ماه ادامه دارد تصریح کرد: به طور میانگین برداشت سه تا چهار کیلوگرم در هکتار انجام شده و 40 درصد این کشت ها در راویز انجام می شود که با توجه به شرایط آب و هوای مطلوب و خنک، حتی در هر هکتار در این منطقه 12 کیلوگرم هم زعفران برداشت شده است.
ترویج کشت و توسعه زعفران از سال 97 با از بین رفتن 90 درصد محصول کشاورزی پسته در دستور کار قرار گرفت تا کشاورزان بتوانند از طریق کشت های جایگزین درآمد کسب کنند
سرپرست فرمانداری رفسنجان بیان کرد: ترویج کشت و توسعه زعفران از سال 97 با از بین رفتن 90 درصد محصول کشاورزی پسته در دستور کار قرار گرفت تا کشاورزان بتوانند از طریق کشت های جایگزین درآمد کسب کنند و در طرح توسعه با کمک دانشگاه ولیعصر(عج) در خنامان این کشت انجام شد و علاوه بر راویز و خنامان در مناطق دیگر شهرستان از جمله سرچشمه، دره در و اودرج هم زعفران کاری داریم.
پرداخت تسهیلات به زعفران‌کاران رفسنجان
وی با اشاره به برداشت 90 کیلو زعفران در این شهرستان در سال گذشته گفت: آبیاری زعفران در پاییز انجام می شود و این کشت نیز مانند سایر زراعت های دیگر احتیاج به تغذیه مناسب دارد و کسانی که قصد کشت دارند بهتر است به جهادکشاورزی مراجعه و پیاز و نیز سهمیه کودهای فسفات و ازت دریافت کنند.
سرپرست فرمانداری رفسنجان ادامه داد: حتی زعفران کاران می توانند برای توسعه کشت های جایگزین مانند زعفران، عناب، گیاهان دارویی، زرشک و غیره از جهاد کشاورزی تسهیلات دریافت کنند.
رضایی اظهار داشت: برای حصارکشی اطراف مزرعه زعفران نیز به منظور جلوگیری از هجوم حیوانات، کشاورزان می توانند محوز حصار کشی را از جهاد کشاورزی دریافت و با استفاده از فنس اطراف زمین را حصار کشی کنند.
شهرستان رفسنجان با جمعیت بیش از 320 هزار نفر در 100 کیلومتری شمال غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

انتقاد از وضعیت نامناسب صنعت بانکرینگ/شورای بانکرینگ تشکیل شود

هدفگذاری اجرای 500 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال زراعی جاری

ضرغامی در نقش راهنمای طاق کسری/ وامی برای سفر

سقوط موقت ایلان ماسک از عنوان ثروتمندترین فرد جهان

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.