25 آبان وعده بازگشایی زاینده‌رود برای کشاورزان اصفهان نفت و انرژی

25 آبان وعده بازگشایی زاینده‌رود برای کشاورزان اصفهان

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اصفهان- رئیس اتاق اصناف کشاورزی شهرستان اصفهان گفت:مدیر حوضه آبریز زاینده رود 25آبان ماه را موعد بازگشایی آب برای نوبت اول کشت پاییزه اعلام کرد و کشاورزان اصفهانی به وعده ایشان اعتماد کردند.

حسین وحیدا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درخصوص زمان بازگشایی و تحویل آب برای کشت بهنگام پاییزه کشاورزان اصفهان، اظهار داشت: این وعده را آقای الماسوندی مدیر حوضه آبریز زاینده رود داد که 25 آبان ماه به کشاورزان شرق اصفهان برای انجام کشت پاییزه آب می‌دهند.
وی ادامه داد: مدیر حوضه آبریز زاینده‌رود در جلسه‌ای که مهرماه امسال در اصفهان با کشاورزان داشت درخصوص چگونگی تأمین آب با وجود کسری مخزن سد زاینده رود، توجیهاتی داشت که از جمله آن‌ها کاهش مصارف سایر بخش‌ها و برداشت‌های غیرمجاز و تأمین منبع آب بود.
رئیس اتاق اصناف کشاورزی شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: 74.3 درصد آورد زاینده رود متعلق به حقابه‌داران است و حتی علمای دینی نیز در این مورد فتوا دادند که آورد طبیعی زاینده‌رود به علاوه تونل اول کوهرنگ با کسر 30 میلیون مترمکعب، متعلق به حقابه داران اصفهان است زیرا در سال 1332 تونل اول کوهرنگ با هزینه خود حقابه داران احداث شد و دولت نقشی نداشت و از این رو آورد تونل اول کوهرنگ کامل متعلق به حقابه داران است.
وحیدا ادامه داد: سال آبی گذشته (1400- 1401) 970 میلیون مترمکعب آب وارد سد زاینده رود شد در حالی که 75 درصد آب آن حق حقابه داران و کشاورزان بوده، اما حقابه کشاورزان داده نشد، باید این آب را تحویل دهند و هر کسی مدیریت نکرده باید پاسخگو باشد، تاوان سوءمدیریت را که کشاورزان نباید بدهند.
وی با اشاره به اینکه طبق تابلو منابع و مصارف وزارت نیرو قرار بود یک مهرماه امسال، 400 میلیون مترمکعب ذخیره آب سد زاینده‌رود باشد، اضافه کرد: به دلیل کم بارشی‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری، یکصد میلیون مترمکعب محقق نشد مابقی را شرکت آب منطقه‌ای باید پاسخگو باشد که چه شده؟! و اینکه آب منطقه‌ای اعلام کرده 400 میلیون مترمکعب در سال زراعی گذشته به کشاورزان اصفهان آب داده، در عمل در دریچه‌های کانال‌ها در مجموع 200 میلیون مترمکعب آب تحویل کشاورزان شد.
وحیدا تصریح کرد: کشاورزان اصفهان به وعده مدیر حوضه آبریز زاینده رود اعتماد کردند و تا 25 آبان نیز زمانی باقی نمانده؛ کشاورزان این چند روز را هم صبر می‌کنند. کشاورزان در حال آماده سازی زمین‌هایشان هستند و بذر تهیه کردند.
رئیس اتاق اصناف کشاورزی شهرستان اصفهان با بیان اینکه کشاورزان اصفهانی خواهان تأمین حقابه‌هایشان هستند، ابراز داشت: زمان و میزان آبی که قرار است رهاسازی شود، مشابه چند سال اخیر خواهد بود که کشاورزان حداقل گندمی بکارند زیرا منطقه نابود شده و شرق اصفهان به کانون گرد و خاک و آلایندگی تبدیل شده است.
به گزارش مهر، براساس آخرین آمارها، ذخیره سد زاینده‌رود تا روز شنبه هفتم آبان ماه 136 میلیون مترمکعب، ورودی به آن هفت متر مکعب بر ثانیه و خروجی 12 مترمکعب بر ثانیه اعلام شد.
آنطور که پیش تر مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اعلام کرد در سال زراعی گذشته (مهر 1400- شهریور 1401) مجموع ورودی به سد زاینده‌رود حدود 950 میلیون مترمکعب بوده که از این میزان نزدیک به 400 میلیون مترمکعب آب به بخش کشاورزی شرق و غرب اصفهان اختصاص یافت.
سال آبی گذشته طی پنج نوبت 10 تا 12 روزه برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان آب توزیع و زاینده رود در شهر اصفهان جاری شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پرداخت مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار بورس

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.