معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی خبر داد؛
هدف گذاری 20 میلیون تن کالای ترانزیت در سال با کشورهای آسیای مرکزی راه و شهرسازی

هدف گذاری 20 میلیون تن کالای ترانزیت در سال با کشورهای آسیای مرکزی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گفت: در اجلاس 2+6 که در ماه گذشته در تهران برگزار شد، هدف نهایی این اجلاس، ترانزیت 20 میلیون تن در سال با کشورهای آسیای مرکزی در برنامه کاری کشور ایران قرار گرفت.

به گزارش فصل تجارت به نقل از وزارت راه و شهرسازی شهریار افندی‌زاده،‌ معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در خصوص دیدار با دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا که چهارم آبان ماه 1401 در تهران برگزار شد، گفت: در اجلاس 2+6 که در ماه گذشته در تهران برگزار شد، هدف نهایی این اجلاس، ترانزیت 20 میلیون تن در سال با کشورهای آسیای مرکزی در برنامه کاری کشور ایران قرار گرفت.
وی با بیان اینکه ایران در موقعیت بسیار مناسبی برای توسعه ترانزیت برای کشورهای اوراسیا بوده و در حال تلاش برای توسعه انواع روش‌های حمل و نقلی از جمله دریایی، ریلی و ... است، عنوان کرد: مهمترین کریدور مورد توجه آسیای مرکزی و ایران کریدور شمال _ جنوب است که می‌تواند آسیای مرکزی را به آب‌های آزاد دنیا متصل کند.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در ادامه خاطرنشان کرد: برای رسیدن به استفاده حداکثری از ظرفیت کریدور شمال _ جنوب تکمیل خط راه آهن آستارا _ رشت به طول 162 کیلومتر مورد توجه ویژه کشور جمهوری اسلامی ایران قرار دارد که در حال تکمیل مستندات جهت شروع مراحل اجرایی کار است و در صورت تکمیل این حلقه مفقود ریلی، ایران به صورت مستقیم از طریق ریل به آذربایجان و روسیه متصل می‌شود.
افندی‌زاده خاطرنشان کرد:‌ طی تفاهم دو جانبه‌ای که با ترکمنستان برقرار شد، مرز این کشور برای ترانزیت کالا از/ به ایران بازگشایی شده و تعرفه‌های ترانزیت کاهش پیدا کرده و علاوه بر مرز سرخس، مرز اینجه برون هم مورد توجه قرار گرفته و کالا از طریق ریل و جاده وارد ایران می‌شود.
وی ظرفیت حمل و نقل ایران و اوراسیا را بسیار زیاد خواند و گفت: کشور ایران نیز جهت توسعه همکاری آمادگی لازم را دارد و از پیشنهاد کشورهای اوراسیا جهت راه اندازی قطار از منطقه ویژه اوش در قرقیزستان به بندرعباس و نیز ایجاد بندر فرامرزی در بندرعباس برای کشورهای اوراسیا استقبال می‌کند.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با تاکید براینکه در صورتی که برنامه پیشنهادی رییس اتحادیه اوراسیا به گونه‌ای باشد که منافع ملی کشور ایران در نظر گرفته شود، بررسی کارشناسی روی این پروژه از طرف کشور ایران انجام خواهد شد،‌ اظهار کرد: در پایان این دیدار مقرر شد روابط تجاری و اقتصادی اتحادیه اوراسیا با ایران در زمینه‌های حمل و تقلی افزایش یابد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تحول دیپلماسی اقتصادی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

هیوندا در آمریکا باتری‌سازی می‌کند

بازار طلای جهانی سرد شد

واردات یک میلیون و 750 هزار تن گندم از بندرامام به کشور

آرامی: ساخت مسکن مطالبه عموم جامعه از وزارت راه و شهرسازی است

تغییر و تحول در قدیمی‌ترین شهرک غرب تهران

رابطه سرمایه اجتماعی و دموکراسی

فریب تبلیغات وام را نخورید!

کالاهای ایرانی و بازار عراق

بسته‌های ارزی بی‌فایده

چرایی خروج پاکستان از خط لوله صلح

چند نکته درباب حمایت از کسب‌و‌کارهای دیجیتال

تغییر 5000 کیلومتر از خطوط مسی برق/ راه دزدی کم می‌شود

بازتاب یک پیروزی و تزریق شادی ملی؛ فوتبال زخم‌ها را ترمیم می‌کند؟

آپارتمان نقلی در شرق تهران چند؟

15 طرح اقتصادی کرمانشاه در مسیر بازار سرمایه

اختلال در جریان درآمدی بانک‌ها

چین تا کجا با ایران می‏‌ماند؟

دوراهی سیاست پولی اروپا

بوم‌گردی‏‏‌ها نجات می‏‏‌یابند؟

جدال بی‌پایان مخابرات و شورای رقابت

ریشه‏‏‏‌ها و علل جاماندگی خاورمیانه

آدرس غلط از رانت خودرویی

معرفی مقصر متان در تهران

دانشجویان علیه «شی»

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.