ارتقای راندمان نیروگاه شازند در دستور کار صنعت برق استان مرکزی نفت و انرژی

ارتقای راندمان نیروگاه شازند در دستور کار صنعت برق استان مرکزی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرعامل برق منطقه ای باختر گفت: صنعت برق استان مرکزی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و جهت افزایش بهره وری انرژی برنامه های حفظ و ارتقاء راندمان نیروگاه حرارتی شازند، کاهش شبکه انتقال و فوق توزیع و برنامه های مدیریت بار و مصرف از جمله پیک سایی را در دستور کار خود دارد.

مجتبی داوودآبادی روز یکشنبه 8 آبان در شورای برنامه ریری و توسعه استان مرکزی اظهار کرد: برق منطقه ای باختر محدوده 3 استان همدان و لرستان و مرکزی را شامل می شود که سهم استان مرکزی از این مساحت حدود 30 هزار کیلومتر است.
وی افزود: در استان مرکزی 1310 مگاوات ظرفیت تولید، 55 مگاوات ظرفیت تولید پراکنده، 8368 مگاوات ظرفیت پست های انتقال و فوق توزیع، 5 هزار و 261 کیلومتر طول خطوط انتقال فوق توزیع و 1620 مگاوات پیک بار(نیاز مصرف) در سال 1400 است.
داوودآبادی ادامه داد: تعداد مشترکین مستقیم برق منطقه ای باختر 41 مشترک است که 17 مشترک سهم استان مرکزی است، همچنین تعداد مشترکین حوزه در برق منطقه ای 2 میلیون و 246 هزار و 468 مشترک است که در استان مرکزی 772 هزار و 249 مشترک وجود دارد.
وی اضافه کرد: از کل انرژی تحویلی در استان مرکزی 61.4 درصد در بخش صنعت، 16.9 درصد در بخش کشاورزی، 14.4 درصد در بخش خانگی و 3.1 درصد در بخش مصارف و3.1 درصد در بخش عمومی و یک درصد در بخش روشنایی معابر مصرف شده است.
مدیرعامل برق منطقه ای باختر خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید انرژی در استان مرکزی بالغ بر 1300 مگاوات در حوزه نیروگاه شازند و 265 مگاوات در حوزه نیروگاه های خصوصی پتروشیمی و پالایشگاه است، ضمن اینکه ایجاد نخستین نیروگاه خورشیدی به ظرفیت یک مگاوات در این استان انجام شده است.
داوودآبادی افزود: صنعت برق استان مرکزی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و جهت افزایش بهره وری انرژی برنامه های حفظ و ارتقاء راندمان نیروگاه حرارتی شازند، کاهش شبکه انتقال و فوق توزیع و برنامه های مدیریت بار و مصرف از جمله پیک سایی را در دستور کار خود دارد.
وی تاکید کرد: در بخش تولید پراکنده، ظرفیت تولید نیروگاه های گازی 26.1 مگاوات، ظرفیت تولید نیروگاه های خورشیدی یک مگاوات و ظرفیت تولید نیروگاه های برقابی 27.4 مگاوات در حال بهره برداری است، حدود 22 مگاوات در مرحله پروانه ایجاد است.
داوودآبادی برنامه ریزی برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر، برگزاری مناقصه حدود 4 هزار مگاوات از عدد مربوطه در مرحله نخست سال جاری، مشخص شدن سهم حدود 700 مگاواتی استان در مرحله اول و تهیه برش استانی سند تحول مردمی را از جمله اولویت ها در دولت سیزدهم عنوان کرد.
داوودآبادی اظهار کرد: بالا بودن شاخص شدت مصرف انرژی در بخش های مختلف و لزوم استانداردسازی بخصوص در بخش صنعت، عدم توجه به اقتصاد برق و مشخص نبودن مابه التفاوت قیمت تمام شده با قیمت فروش تکلیفی برق، عدم امکان تخصیص سوخت گاز به طور پیوسته به نیروگاه به دلیل کمبود گاز در فصل سرما در کشور، سهم بسیار اندک انرژی های تجدیدپذیر در سبد انرژی کشور، کمبود نقدینگی و نبود منابع در اجرای طرح ها، وجود معارضین در احداث تاسیسات در حوزه صنعت برق و... از جمله مشکلات و چالش ها در این حوزه است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پوپولیسم و کوپنیسم

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

چین و اقتصاد ایران

252 تن عسل در مسجدسلیمان تولید شد

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.