ثبات بورس برمی‌گردد؟ اقتصادی

ثبات بورس برمی‌گردد؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اخباری مبنی بر همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منشر شده که خود محرکی برای حفظ محدوده‌های فعلی در بازار است.

احمد اشتیاقی
اخباری مبنی بر همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منشر شده که خود محرکی برای حفظ محدوده‌های فعلی در بازار است. تا جایی که از سطح فعلی پایین نرود و کف موجود را حفظ کند، حتی امیدواریم که شاخص در محدوده یک میلیون و 400 هزار واحد تا پایان هفته آرام بگیرد. اگر دلار نیما و آزاد در محدوده‌های فعلی باقی بماند، امیدواری‌ها برای ابقای شاخص از بین نمی‌رود. بازار سهام در شرایطی قرار دارد که با اخبار مثبت روند صعودی سختی را به خود می‌گیرد، اما نسبت به اخبار منفی واکنش سریع از خود نشان می‌دهد. برای مثال کاهش قیمت نفت در روز پنجشنبه معاملات روز شنبه را بسیار متاثر کرد، به همین جهت بازار از نظر ساختاری در محور رشد قرار ندارد که این موضوع هم متاثر از ابهامات (بودجه، برجام، انتشار اوراق بدهی و کسری بودجه) زیادی است. در این شرایط بیشتر فعالین چشم امید به گزارش‌های آبان ماه دوخته‌اند تا شاید کف بازار سهام را تحکیم بخشد. در این بین اگر اخبار مثبتی از شرایط سیاسی کشور منتشر شود، کف بازار حفظ می‌شود و حتی احتمال صعودی شدن دارد در غیر این صورت بورس در همین نقاط تعادلی باقی می‌ماند.
صنایع دارو و سیمان از آن دست گروه‌هایی هستند که این روز‌ها تحرکاتی را به خود دیده‌اند، البته اکثر گروه‌ها به غیر از بانکی (به دلیل اخبار ناامید‌کننده برجام) در برگشت بازار با رشد اندکی مواجه شده‌اند. در این بین گروه خودرو با توجه به عرضه برخی محصولات در بورس کالا و با تمرکز بر این خبر می‌تواند تا پایان هفته بازدهی خوبی را برای سرمایه‌گذاران ارایه کند. در گروه سیمان، اما افزایش نرخ پایه 35 درصدی نسبت به کشف قیمت صورت می‌گیرد و به تنهایی باعث سودآوری در صنعت سیمان نمی‌شود، به همین جهت بیشتر تحرکات در این گروه متاثر از هیجانات بود. به صورتی که در شرایط فعلی هم سیمان بیش از 35 درصد در بورس کالا قیمت‌گذاری می‌شود، بنابراین تاثیر عملیاتی بر سودآوری شرکت‌ها ندارد.
به نظر می‌رسد بازار هفته را تا قبل از شروع به کار بازار‌های جهانی مرتبط با کامودیتی‌ها با تعادل سپری کند. بازار سهام برای ابتدای هفته متعادل، اما اندکی منفی است، اگر روند کاهشی بازار‌های جهانی با مثبت جایگزین شود به نظر می‌توان به تعادلی و اندکی مثبت شدن بورس امیدوار بود. بازار در این هفته منفی بسیار بالایی را تجربه نمی‌کند، چراکه بیشترین میزان منفی را در معاملات روز شنبه به خود دید. در معاملات روز شنبه در گروهی مانند پالایشی حجم معاملات بالایی را شاهد بودیم، با این حجم بالا بورس به سمت تعادل حرکت می‌کند البته می‌تواند اندکی مثبت یا منفی باشد، اما انتظار رشد و ریزش زیادی را از بازار متصور نیستم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

رشد 94 درصدی ارزش کل معاملات بازار سهام/‌ تک‌سهم‌ها‌ بورس را سبزپوش نگه داشتند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.