بورس طلایی می‌شود؟ اقتصادی

بورس طلایی می‌شود؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - همساز نبودن عرضه و تقاضا در بازار سرمایه یعنی ورود سرمایه و جریان نقدینگی، دورنمای سودسازی را برای سرمایه‌گذاران با ابهام روبرو می‌کند

حمیدرضا جیهانی
همساز نبودن عرضه و تقاضا در بازار سرمایه یعنی ورود سرمایه و جریان نقدینگی، دورنمای سودسازی را برای سرمایه‌گذاران با ابهام روبرو می‌کند که عمده این مسائل به ریسک‌های سیستماتیک خارج از بازار سرمایه شامل ریسک‌های سیاسی- اجتماعی و سیاست‌های بهره‌ای بانک مرکزی برمی‌گردد و فشار تقاضا در بازار را به دنبال دارد که به خروج سرمایه‌ها از این بازار منجر می‌شود. افزایش پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد می‌تواند زمینه را برای ورود سرمایه‌گذاران به بورس فراهم کند، در این راستا باید کنترل‌های مناسبی برای بازار‌های موازی در نظر گرفته شود. اگر عمق بازار بدهی را رصد کنیم در این بازار به محدوده 430 الی 440 میلیارد تومان می‌رسیم، در سال 99 که این رقم کمتر از یک سوم بود. کل بازار بدهی که مشتری آنها بانک‌ها هستند. از سوی دیگر نرخ بهره نیز مهم است چراکه سرمایه‌گذاری در بانک نیز داریم. اما به‌طور کلی با در نظر گرفتن این موضوعات سرمایه‌گذاری در بورس مطلوب است. به نظر می‌رسد این دو عامل موجب شده است تا سرمایه‌ها از بازار‌های رقیب، همچون بازار ارز و بازار طلا به مرور جذب بازار سهام شود. تصویب بسته 10‌بندی حمایت از بورس، تقویت بازار سرمایه را از ابتدای هفته گذشته دربر داشته است و این موضوع مزید علت شده و ورود سرمایه‌ها را از بازار ارز و طلا به بازار سهام تشدید کرده است. از طرف دیگر، بانک مرکزی در اقدامی مثبت و اثر‌گذار خرید آنلاین ارز را از امروز شروع کرده است که با کم شدن صف در مقابل صرافی‌ها و کاهش انتظارات تورمی ناشی از موج‌های رسانه‌ای موجب شده تا مانع رشد نرخ ارز شود.
رجوع گسترده مردم به بازار سکه و ارز طی دو هفته اخیر اغلب به دلیل تبدیل ریال به ارز‌های خارجی معتبر برای پوشش ارزش دارایی‌هایی است. بنابراین بانک مرکزی و تصمیم‌گیران اقتصادی دولت باید برای جلوگیری از هجوم مردم به بازار‌هایی نظیر طلا و ارز یکسری ظرفیت‌ها را ایجاد می‌کردند که در چنین شرایطی مانع از حضور فیزیکی افراد به صرافی‌ها با این حجم شوند. انتشار چنین اوراقی چنانچه به درستی اعمال شود به لحاظ نداشتن دغدغه و اعتمادی که مردم به آن دارند راهکاری درست و کارشناسانه است زیرا مردم از طریق خرید این اوراق می‌توانند ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند. از طرفی با توجه به انجام معاملات این اوراق در معاملات ثانویه بورس که نقد‌پذیر است دارندگان چنین اوراقی می‌توانند آن را تبدیل به پول نقد کنند.
البته هنوز خیلی‌ها از کارایی و محاسن خرید اوراق سرمایه‌گذاری اطلاع چندانی ندارند در چنین شرایطی بانک مرکزی باید با اطلاع‌رسانی دقیق و گسترده از طرق مختلف سواد و دانش مالی را به مردم و سرمایه‌گذاران انتقال دهد چرا که خرید اوراق معتبری که داری پشتوانه هستند ظرفیت خوبی را برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌کند تا از این طریق علاوه بر حفظ ارزش سرمایه‌هایشان کسب سود کنند. محاسن انتشار اوراق گواهی ارزی علاوه برجمع شدن حضور فیزیکی سرمایه‌گذاران یا خریداران ارز و سکه ارز از بازار باعث کاهش حباب کاذب قیمت این کالا‌ها می‌شود زیرا بازار با مواجهه با تقاضای زیاد خریداران چنین کالا‌هایی از ظرفیت لازم برای عرضه در چنین شرایطی برخوردار نیست، بنابراین این موضوع موجب افزایش قیمت‌ها به شکل حبابی در بازار خواهد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پرداخت مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار بورس

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.