از استعفای رستم قاسمی تا راه اندازی خط دریایی ایران و ونزوئلا راه و شهرسازی

از استعفای رستم قاسمی تا راه اندازی خط دریایی ایران و ونزوئلا

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدرس خیابانی اعلام کرد که شناورهای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای حمل و جابه‌جایی کالاهای تجار ایرانی به مقصد بنادر ونزوئلا در بازه زمانی هفته پایانی بهمن ماه امسال، آماده هستند.

به گزارش فصل تجارت طبق روال پنجشنبه‌ها مهمترین اخبار حوزه راه وشهرسازی که در طول یک هفته گذشته در رسانه‌ها منتشر شد گردآوری می‌شود.
آنچه ملاحظه می‌کنید مهمترین اخبار این حوزه است که در ادامه به صورت اجمالی می‌آید.
رئیس‌جمهور با استعفای «رستم قاسمی» موافقت کرد
رئیس جمهور با استعفای وزیر راه و شهرسازی به دلیل تشدید بیماری موافقت و سرپرست این وزارتخانه را تعیین کرد.
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ضمن قدردانی از تلاش‌های رستم قاسمی در دوران مسئولیت در وزارت راه و شهرسازی با استعفای وی در پی تشدید بیماری موافقت کرد.
رئیس‌جمهور ضمن آرزوی سلامتی برای رستم قاسمی، ابراز امیدواری کرد که دولت پس از بهبودی کامل همچنان بتواند از توانمندی‌های وی بهره‌مند شود.
راه‌اندازی خط مستقیم دریایی به مقصد بنادر ونزوئلا
مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌ریزی این شرکت برای ایجاد خط مستقیم حمل کالا از مبدا ایران به بنادر ونزوئلا و بالعکس، خبر داد.
به گزارش اتاق بازرگانی تهران، محمدرضا مدرس خیابانی طی نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت، با اعلام اینکه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تاکنون با اعزام دو فروند شناور تانکر حمل سوخت، اقدام به انتقال فرآورده‌های نفتی به کشور ونزوئلا کرده‌است، از مشارکت این شرکت کشتیرانی در ایجاد پل دریایی برای حمل کالاهای تجاری میان دو کشور و در راستای امضای سند جامه همکاری‌های راهبردی 20 ساله ایران و ونزوئلا خبر داد.
مدرس خیابانی با اعلام اینکه کشتی گلسان طی هفته اول آذرماه امسال به مقصد ونزوئلا بنادر جنوبی ایران را ترک می‌کند و طبق برنامه‌ریزی‌ها، دیگر شناورهای این شرکت نیز در صف اعزام به این کشور برای حمل کالاهای ایرانی قرار دارند، تصریح کرد که اعزام منظم شناورهای اقیانوس‌پیما به مسیرهای دوردست از جمله ونزوئلا مستلزم وجود بار کامل روی این شناورها است، از این رو وی تاکید کرده است که در صورت عدم استقبال تجار ایران در مراودات کالا با وتزوئلا ، امکان تداوم سفر کشتی‌های حمل کالا این شرکت به این کشور، از بین خواهد رفت.
مدرس خیابانی طی این نامه، اعلام کرد که شناورهای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای حمل و جابه‌جایی کالاهای تجار ایرانی به مقصد بنادر ونزوئلا در بازه زمانی هفته پایانی بهمن ماه امسال، آماده هستند.
سقوط 70 درصدی تسهیلات مسکن
شهریور سال 1400 رستم قاسمی، وزیر پیشنهادی وزارت راه‌وشهرسازی در جریان بررسی صلاحیت وزرا؛ زمانی که پشت تریبون مجلس قرار گفت، گفت: «10 دستور را نوشته‌ام که در اولین روز از حضورم در وزارت نفت آنها را در دستور کار قرار می‌دهم.» گرچه وی همان‌جا سخن اشتباه خود را اصلاح کرد اما به‌رغم بیش از یک‌سال حضور وی در وزارت راه‌وشهرسازی ، کمتر کسی است که احساس کند وی وزیر راه‌وشهرسازی بوده است.
به گزارش روزنامه فرهیختگان، شهریور سال 1400 رستم قاسمی، وزیر پیشنهادی وزارت راه‌وشهرسازی در جریان بررسی صلاحیت وزرا؛ زمانی که پشت تریبون مجلس قرار گفت، گفت: «10 دستور را نوشته‌ام که در اولین روز از حضورم در وزارت نفت آنها را در دستور کار قرار می‌دهم.» گرچه وی همان‌جا سخن اشتباه خود را اصلاح کرد اما به‌رغم بیش از یک‌سال حضور وی در وزارت راه‌وشهرسازی ، کمتر کسی است که احساس کند وی وزیر راه‌وشهرسازی بوده است. با همه انتقادهایی که طی یک‌سال اخیر در محافل رسمی، رسانه‌ها و محافل غیررسمی به قاسمی وجود داشت، بالاخره روز گذشته رئیس‌جمهور با استعفای وزیر راه‌وشهرسازی موافقت کرد. اما مشکل هنوز حل‌نشده و حالا چالش اصلی این است که گزینه‌های احتمالی چه کسانی خواهند بود. در روزهای اخیر نام برخی مسئولان فعلی دستگاه‌های دولتی و عمومی خارج از وزارت راه‌وشهرسازی برای تصدی این وزارتخانه مطرح شده که اتفاقاً هیچ تخصصی در حوزه مسکن و شهرسازی ندارند. این موضوع حالا صدای برخی نمایندگان مجلس را نیز درآورده و آنان به دولت هشدار داده‌اند که به‌جای افراد همه‌جاحاضر ، یک‌متخصص توانمند در حوزه مسکن برای تصدی این وزارتخانه حساس معرفی کند. نگاهی به چالش‌های فعلی حوزه مسکن در کشور حکایت از آن دارد که درصورت گماردن افراد غیرمتخصص، مشکلات این حوزه به‌سمت بحرانی‌تر شدن حرکت خواهد کرد.
شناسایی و رفع نقاط پر تصادف جاده‌ها با کمک استان‌ها
شهریار افندی‌زاده با اشاره به نقشه راه مصوب برای افزایش ایمنی جاده‌ها گفت: شناسایی و رفع نقاط حادثه‌خیز و برطرف کردن آن‌ها با همکاری و کمک استان‌ها منجر به نزولی کردن روند تصادفات خواهد شد.
شهریار افندی‌زاده، سرپرست و معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی ضمن گرامیداشت روز جهانی یادبود قربانیان سوانح رانندگی، اظهار کرد: ثبت اطلاعات سازمان‌ها و ارگان‌های تأثیر گذار در سامانه جامع ثبت حوادث و سوانح حمل‌ونقل کشور ضروری است، چرا که تحلیل این داده‌ها به ما برای تصمیم‌گیری و ارائه راهکار مناسب در جهت کاهش تصادفات جاده‌ای کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون ایمنی راه‌ها در وزارت راه و شهرسازی گفت: هدف اصلی این کمیسیون، کاهش تعداد تصادفات جاده‌ها با کمک عوامل تأثیر گذار است و قرار شد نقاط پر تصادف توسط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و پلیس راه ظرف مدت یک ماه شناسایی و به کمیسیون ایمنی راه‌ها برای اقدامات بعدی ارائه شود.
سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت
سقف تسهیلات فردی خرید و ساخت مسکن ایثارگران در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر و مراکز استان‌ها 400 میلیون تومان شد. سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت.
سقف تسهیلات اعطایی ایثارگران به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر 400 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 400 میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها 300 میلیون تومان و در روستاها 250 میلیون تومان اعلام شده است.
3 هزار واحد مسکونی تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه تکمیل و بهره برداری 3 هزار واحد شهری تا قبل از اتمام سال جاری خبرداد
حمیدرضا سهرابی معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در خصوص روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای تحت‌مسئولیت بنیاد توضیح داد: در حال حاضر 100 هزار و 300 واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای تحت مسئولیت بنیاد وارد فاز عملیاتی و اجرایی شده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: از اراضی معرفی شده به بنیاد مسکن اراضی 235 هزار واحد قابلیت تعریف پروژه دارند که از این تعداد اراضی، بنیاد برای 127 هزار واحد پروژه تعریف کرده و به 100 هزار و 300 واحد نیز متقاضی تخصیص یافته است.
استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در تأمین زمین برای ساخت مسکن
عضو هیأت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن، مساحت اراضی تأمین شده در حریم و محدوده شهر برای طرح نهضت ملی مسکن را حدود 57 هزار هکتار اعلام کرد.
عضو هیأت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن، مساحت اراضی تأمین شده در حریم و محدوده شهر برای طرح نهضت ملی مسکن را حدود 57 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: مالکان بخش خصوصی در استان‌هایی که با کمبود زمین مواج هستند می‌توانند برای تأمین زمین در طرح نهضت ملی مسکن مشارکت کنند.
ارسلان مالکی افزود: تا کنون 24 هزار و 224 هکتار اراضی در محدوده شهرها شناسایی شده و در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار گرفته است.
به گفته وی این میزان زمین پاسخگوی ساخت یک میلیون و 500 هزار واحد است، اما با توجه به سیاست دولت مبنی بر کاهش تراکم واحدها، از این ظرفیت کمتر استفاده خواهد شد.
به گفته سهرابی، هم‌اکنون فونداسیون حدود 70 هزار واحد مسکونی شهری نهضت ملی انجام شده است.
تشکیل کارگروه مشترک برای رفع مشکلات تعاونی‌های مسکن
در نشست مشترک معاونان وزرای راه و شهرسازی و کار، تعاون و رفاه اجتماعی روش‌های حل مشکلات تعاونی‌های مسکن مهر شهرهای جدید در استان خوزستان بررسی شد تا کارگروه مشترکی برای رفع مشکلات تشکیل شود.
جلسه بررسی مشکلات تعاونی‌های مسکن مهر شهرهای جدید استان خوزستان با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
جلسه بررسی مشکلات تعاونی‌های مسکن مهر شهرهای جدید استان خوزستان به‌ویژه شهر جدید شیرین‌شهر با حضور علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، مهدی‌مسکنی معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر مدیران و مسئولان مربوطه برگزار شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پرداخت مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار بورس

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.