تحصیل در ترکیه جامعه

تحصیل در ترکیه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در حال حاضر موضوع مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور، بسیار مورد استقبال دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. مزایای تحصیل در ترکیه باعث شده تا همه ساله، دانشجویان زیادی از ایران و سایر کشورهای جهان، جذب این کشور شود. سیستم آموزشی ترکیه در چند دهه اخیر شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بوده، و توانسته رتبه علمی خوبی در میان دانشگاه‌های معتبر جهانی کسب کند. بعلاوه در ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی و اخذ مدارک براساس سیستم آموزشی اروپا وجود دارد. این ویژگی شرایط را برای مهاجرت به کشورهای بزرگ اروپایی و آمریکایی و کار یا ادامه تحصیل در این کشورها را فراهم کرده است. اگر به فکر تحصیل در ترکیه هستید، این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شرایط زندگی در ترکیه

شرایط اقتصادی ترکیه

در بین کشورهای منطقه، ترکیه نمونه بارز کشوری با توسعه اقتصادی پایدار است، از این رو در دو دهه اخیر این کشور شاهد مهاجرت داخلی  زیادی بوده است. ترکیه کشوری با اقتصاد موفق است و رتبه قابل توجهی در بین 20 اقتصاد برتر جهان کسب کرده است. در حال حاضرسطح اقتصادی ترکیه در بین 45 کشور اروپایی، رتبه 42 را دارد. در سال‌های 2020 و 2021، ترکیه یکی از معدود کشورهایی با اقتصاد در حال توسعه بود و با 1٫8 درصد، عملکرد خوبی را داشت..

آب و هوای ترکیه

تنوع شگفت انگیز آب و هوای ترکیه در تمام فصول سال، افراد زیادی را از سراسر جهان به این کشور کشانده است. این تغییر اقلیم ناشی از موقعیت جغرفیایی ترکیه است. این کشور از سه طرف توسط دریا احاطه شده و کشوری کوهستانی است. آب و هوای غالب در این کشور خشک و قاره ای می باشد. ترکیه در مناطق جنوبی دارای آب و هوای معتدل مدیترانه و در مناطق شمالی اقیانوسی است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

موقعیت جغرافیایی ترکیه به گونه ای است که می توان این کشور را به عنوان رابط آسیا و اروپا شناخت. بنابراین تحصیل در ترکیه تجربیات جدیدی را در اختیار شما قرار می دهد . بسیاری از دانشجوها،  این کشور را سکوی پرتاب خوبی برای زندگی در بهترین کشورها می دانند.

استانداردهای آموزشی بالا در ترکیه

نظام آموزشی در کشور ترکیه مطابق با سیستم آموزشی اروپایی است و استاندارد های لازم در آن رعایت شده است. اساتید موفق، سطح کیفی آموزشی بالا، سیستم آموزشی یکپارچه جهانی از جمله عواملی است که دانشجویان به راحتی می‌توانند از پله‌های ترقی بالا رفته و برای زندگی و حرفه خود آماده شوند.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه بهترین رتبه را در رنکینگ جهانی دارند. به همین دلیل هر ساله بر تعداد دانشجویان خارجی در ترکیه افزوده می شود. 10 دانشگاه ترکیه در رتبه بندی QS قرار دارند.اکثر دانشگاه های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول واقع شده اند. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید. دانشگاه کوچ، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول و دانشگاه آتاتورک ادر لیست دانشگاه های برتر ترکیه قرار دارند. رنکینگ دانشگاه های مطرح ترکیه در سال 2021 در جدول زیر آمده است.

دانشگاه

رتبه

دانشگاه کوچ

رتبه ملی یک و رتبه جهانی 448

دانشگاه بیلکنت

رتبه ملی 2 و رتبه جهانی 456

دانشگاه سابانچی

رتبه ملی 3 و رتبه جهانی 510

دانشگاه فنی خاورمیانه

رتبه ملی 4 و رتبه جهانی 560

دانشگاه بغازیچی

رتبه ملی 5 و رتبه جهانی 580

دانشگاه فنی استانبول

رتبه ملی 6 و رتبه جهانی 700

 

دانشگاه آنکارا

رتبه ملی 7 و رتبه جهانی 801-1000

دانشگاه قاضی

رتبه ملی 8 و رتبه جهانی 801-1000

 

دانشگاه حاجت تپه

 

رتبه ملی 9 و رتبه جهانی 801-1000

 

دانشگاه استانبول

با رتبه ملی 10 و رتبه جهانی 801-1000

 

مدارک معتبر بین‌المللی دانشگاه های ترکیه

مدرک تحصیلی دانشجویان بین المللی از دانشگاه های ترکیه معتبر است و معادل آن در بسیاری از کشورهای اروپا، آمریکا و جهان تایید شده است. از آنجایی که مدرک تحصیلی هر دانشگاه اعتبار اص خود را دارد. دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه مربوطه، آیین‌نامه ارزش مدرک تحصیلی آن را بررسی کنند.

امکان اقامت پس از فارغ ‌التحصیلی

تحصیل در ترکیه یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه می باشد. جالب اینجاست که تحصیل در ترکیه منجر به اخذ اقامت دائم در این کشور نمی شود. اما می تواند زمینه سازی برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت ترکیه شود.

شرایط تحصیل در ترکیه

بسیاری از دانشجویان بین المللی در ترکیه تحصیل می کنند و این ویژگی ترکیه را به مکانی ایده آل برای تحصیل تبدیل کرده است. تحصیل در ترکیه، می تواند از سن 6 سالگی شروع شود، به طور کلی ترکیه، شرایط سنی را برای پذیرش دانشجو در این کشور قرار داده است.. سن دانشجویان در مقطع لیسانس باید حداقل 21 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 31 سال و برای مقطع دکترا حداکثر 45 سال سن داشته باشند.

مدت تحصیل برای مقاطع مختلف متفاوت است، مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی تا 4 سال، برای مقطع کارشناسی ارشد تا 2 سال و برای دکترا به طور متوسط 3 تا 5 سال است.

تحصیل در مدارس ترکیه

در ترکیه سه نوع مدسه، خصوصی، دولتی و بین المللی وجود دارد که تحصیل در آن ها به نوع اقامت متقاضی بستگی دارد. ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه یا مدارس دولتی گزینه خوبی برای افرادی است که به قصد دارند به طور دائم در ترکیه اقامت داشته باشند. ثبت نام در مدارس بین المللی بهترین گزینه برای افرادی است که قصد دارند به کشور دیگری مهاجرت کنند.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه  و دسترسی به یک سیستم آموزشی عالی دلیل کافی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی برای مهاجرت به ترکیه برای تحصیلات عالی است.مدرک کارشناسی تقریباً در تمام دانشگاه های ترکیه تدریس می شود و حدود چهار سال طول می کشد.

شانس گرفتن بورسیه در این مقطع کارشناسی نسبت به مقطع کارشناسی ارشد کمتر است، اما امکان اخذ بورسیه دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

مهارت زبان ترکی شانس شما را برای پذیرش در مقطع کارشناسی افزایش می دهد. ولی با این حال می توانید در برخی دانشگاه ها با پذیرش مشروط بدون مدرک زبان به تحصیل خود ادامه دهید  و در دوره های رایگان زبان ترکی که در دانشگاه برگزار می شود شرکت کنید. اگر دانشگاهی را انتخاب می کنید که دوره هایی به زبان ترکی ارائه می دهد، باید در آزمون YOS قبول شوید. به همین ترتیب، اگر زبان آموزش، انگلیسی است، باید آزمونSAT را بگذرانید.

 

مدارک لازم جهت پذیرش رای مقطع کارشناسی

 • فرم درخواست پذیرش
 • دیپلم دبیرستان (یا مدرکی که نشان می‌دهد شما فارغ‌التحصیل شده‌اید)
 • سوابق تحصیلی
 • نمره آزمون تافل
 • پرداخت هزینه درخواست (35-100 دلار آمریکا)
 • گواهی تأیید اینکه شما در یک آزمون خارج از مدرسه متوسطه موفق شده‌اید.
 • شرکت در آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ترکیه

تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه

اگر در ایران مقطع کارشناسی را گذرانده اید و قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید، مقطع کارشناسی ارشد بهترین گزینه برای شماست. برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارید. اما شرایط ورود به این رشته ها رقابتی تر است. دانشگاه های ترکیه در رشته های مختلف کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و ترکی دانشجو می پذیرند. اگر می خواهید در ترکیه مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری بگیرید، باید علاوه بر بررسی شرایط و ضوابط ویژه هر رشته در وب سایت دانشگاه مورد نظر، مدارک مربوطه را ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز  تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه

 • فرم درخواست پذیرش
 • مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • انگیزه نامه
 • ارائه سی وی CV قدرتمند
 • نامه معتبر از اساتید
 • ارائه سوابق تحصیلی
 • مدرک GRE یا GMAT
 • مدرک زبان (برای برخی دانشگاه ها الزامی نیست)
 • شرکت در امتحانات کتبی و یا مصاحبه دانشگاه

https://touran.academy
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

رشد 94 درصدی ارزش کل معاملات بازار سهام/‌ تک‌سهم‌ها‌ بورس را سبزپوش نگه داشتند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.